Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Νοέμ 07, 2018 9:10 pm

Νά`σαι πάντα καλά Παναγιώτη!
Αγώνα θέλει από όλους μας μέχρι την τελευταία μας αναπνοή.



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τετ Νοέμ 28, 2018 3:24 pm

Γεια σε ολους σας!! ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ. Εχω ξαναμπει εδω βασικα, επειδη υποφερω σκεφτομαι καιρο τωρα να παω στο αγιο ορος σε εναν διορατικο που ακουσ αοτι υπαρχει εκει. και θελω πολυ να παω αλλα ειναι μεγαλο ταξιδι και πολλα τα λεφτα(θα παω με το αγορι μου) τι λετε αξιζει τον κοπο; επισης θα ηγαινε κανενας απο εδω; ισως αν πηγαινε να ρωτουσε κ γ μενα ειναι μεγαλο ταξιδι αλλα ισως αξιζει. σας παρακαλω δεν εχω ενα τυχαιο προβλημα εχω αναγκη να με δει καποιος διορατικος οπως και αρκετοι ανθρωποι που εχουν προβληματα που οι γιατροι δεν βρισκουν.. μακαρι να υπηρχε καποιος εδω κοντα μου ειχαν πει και για εναν στην αθηνα πηγα αλλα δεν μπορεσα να τον δω τον πατερα ονουφριο ειναι πολυ γερος και δεχεται με νουμερα. και ελαχιστος μια δυο φορες το χρονο. τσπ αυτα. επδ ειμαι πολυ απελπισμενη σαε παρακαλω οποιος μπορει να πει τη γνωμη μ θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 28, 2018 7:41 pm

Δεν επιτρέπονται γυναίκες στο Άγιον Όρος. Μόνον εάν ένας μοναχός βγει από εκεί μπορεί κάποιος να τού μιλήσει.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Νοέμ 28, 2018 10:00 pm

Ιωάννα προβλήματα σοβαρά έχει πολύς κόσμος. Αλίμονο αν η μόνη λύση ήταν να πάει κάποιος στο ΑΟ και να δει έναν "διορατικό" γέροντα. Όσοι δεν μπορούν να πάνε τι θα κάνουν; Είναι μήπως τα παιδιά ενός κατώτερου Θεού; Προς Θεού. Ο Θεός φροντίζει για ΟΛΑ τα παιδιά του. Ανεξαιρέτως. Τη λύση που γυρεύεις μπορείς λοιπόν να τη βρεις διαφορετικά.
Πρώτα απ' όλα δεν επιτρέπονται γυναίκες στο ΑΟ. Απορώ που δεν το ξέρεις. Κατά δεύτερον έχεις κάποιον πνευματικό; Αν όχι, από κει θα ξεκινήσεις. Θα βρεις έναν πνευματικό κοντά στον τόπο διαμονής σου, που να μπορείς να τον επισκέπτεσαι εύκολα και θα κάνεις υπακοή σε αυτά που θα σου πει.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 28, 2018 10:19 pm

Συμφωνώ απολύτως αν και αυτά τα έχουμε ήδη πει. Εγώ ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα ενός "διορατικού" γέροντα. Αλήθεια, τι σημαίνει διορατικός; Διορατικός, λοιπόν, είναι αυτός που έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται τη ροή των εξελίξεων και να σχηματίζει αντίληψη για το πώς θα είναι τα πράγματα στο μέλλον. Σε τι μάς χρειάζεται δηλαδή ένας διορατικός γέροντας; Τόν θέλουμε για να μάς καθοδηγεί πνευματικά και να ηρεμεί η ψυχή μας ή για να προβλέπει το μέλλον; Αυτό θυμίζει και λίγο την "λογική" των μέντιουμ. Θέλει προσπάθεια για να βρούμε έναν πνευματικό που θα μάς ηρεμεί, ωστόσο ας την κάνουμε. Δεν είναι σωστό να θέτουμε όρους και προϋποθέσεις για τον πνευματικό μας καθοδηγητή. Εάν μάς κάνει να νιώθουμε καλά και ευαρεστούμε έτσι τον Κύριο δεν αρκεί;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Πέμ Νοέμ 29, 2018 12:00 am

το ξερω παιδια οτι δεν επιτρεπονται γυναικες στο αγιο ορος! απλα θα παω κ εγω μαζι με το αγορι μου. γι αυτο λεω θα παω εγω θα παραμεινω στην ουρανουπολη λογικα. παιδια ο διορατικος βρισκει πραγματα που δεν ξερεις ουτε εσυ ο ιδιος οτι συμβαινουν δεν ξερετε και με απογοητευετε. οσο για το τι κανουν οσοι δεν πανε αγιο ορος.. υπαρχουν προβληματα που δεν χρειαζονται την παρεμβαση ενος τετοιου πατερα δεν τον χρειαζονται ολοι εγω ειμαι πεπεισμενη οτι τον χρειαζομαι εξαλλου δεν ειναι λιγοι αυτοι που τους αναζητουν τους διορατικους. πχ ενας ανθρωπος π εχει συνεχως προβληματα με την υγεια του κ οι γιατροι δν του βρισκουν τιποτα δν θα εψαχνε εναν τετοιο πατερα μηπως του βρει ποιο ειναι το προβλημα και ποια η λυση του; αυτο ηθελα να πω.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Νοέμ 29, 2018 9:07 am

Αγαπητή Ιωάννα, καλοί είναι οι διορατικοί γέροντες (αλίμονο), αλλά θα το επαναλάβω: Τα όποια προβλήματα έχει ένας άνθρωπος μπορούν να λυθούν από τον πνευματικό της ενορίας μας. Μην τον υποτιμάμε, γιατί αυτός είναι η γέφυρα μέσω της οποίας προσεγγίζουμε τον Θεό. Αν δεν υπάρχει αυτός δεν θα καταφέρουμε τίποτε στη ζωή μας. Και "διορατικό" γέροντα να δούμε μπορεί να μας μπερδέψει περισσότερο από το να μας διευκολύνει. Όταν ο Θεός βλέπει την καλή μας διάθεση, φωτίζει τον πνευματικό να μας δίνει τις σωστές συμβουλές.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Νοέμ 29, 2018 9:10 am

Αν διαβάσετε και τον βίο του Αγίου Παϊσίου, πάντοτε συμβούλευε όσους τον πλησίαζαν να βρουν έναν πνευματικό και να κάνουν μια καλή εξομολόγηση: ειλικρινή, χωρίς πάθος και χωρίς δικαιολογίες. Έτσι ξεκινάει η άνοδος (στην κλίμακα).


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 29, 2018 1:17 pm

aposal έγραψε:Αγαπητή Ιωάννα, καλοί είναι οι διορατικοί γέροντες (αλίμονο), αλλά θα το επαναλάβω: Τα όποια προβλήματα έχει ένας άνθρωπος μπορούν να λυθούν από τον πνευματικό της ενορίας μας. Μην τον υποτιμάμε, γιατί αυτός είναι η γέφυρα μέσω της οποίας προσεγγίζουμε τον Θεό. Αν δεν υπάρχει αυτός δεν θα καταφέρουμε τίποτε στη ζωή μας. Και "διορατικό" γέροντα να δούμε μπορεί να μας μπερδέψει περισσότερο από το να μας διευκολύνει. Όταν ο Θεός βλέπει την καλή μας διάθεση, φωτίζει τον πνευματικό να μας δίνει τις σωστές συμβουλές.

+1


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 29, 2018 1:31 pm

Επίσης, ο π. Άβελ Γκιουζέλης είπε:
Abel Gkiouzelis έγραψε:Δεν πρέπει να ψάχνουμε να βρουμε διορατικούς Πνευματικούς αλλά σωστούς Πνευματικούς. Το διορατικό χάρισμα το δίνει ο Χριστός στους σωστούς Πνευματικούς όποτε κρίνει. Είναι επικύνδινο να πέσουμε σε πλάνη αν ψάχνουμε για διορατικούς Πνευματικούς.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες

cron