Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Κυρ Σεπ 15, 2019 9:39 am

Σιτάρι έγραψε:
Νίκος έγραψε:Επίσης, Ιωάννα, θέλω να συμπληρώσω, ότι το να πιστεύουμε, ότι ένας άνθρωπος μπορεί να μας βοηθήσει, είναι το ίδιο λάθος με το να πιστεύουμε, ότι μπορούμε μόνοι μας να λύσουμε το πρόβλημα μας. Ο Χριστός μόνο μπορεί να βοηθήσει.


Έτσι είναι

Ιωάννα, δεν είμαστε εκλεκτοί όπως γράφεις
Προσωπικά, από πολύ δύσκολο δρόμο ήρθα κοντά στο Χριστό
Η καλύτερα να το πω διαφορετικά
Πήγαινα κατηχητικό μικρή, καθόμουν μέσα στην εκκλησία από νωρίς μου άρεσε

Μετά....τρικυμία προβλημάτων και υγείας. Αυτά λίγοι τα ξέρουν

Έπειτα έκανα και μια έκτρωση. Αυτή...με πείραξε πολύ ενοιωσα τόσο μετανοιωμένη

Τα άλλα ήταν εκ Θεού και ναι όπως γράφει ο Κύριος Νίκος, πριν,πολλές φορές πληρώνουμε λάθη δικά μας και άλλων

Η Ιωάννα θέλει μια προσευχή από άνθρωπο που έχει παρρησία, γιατί αυτή κι εγώ ίσως κι άλλοι, δεν έχουμε

Ιωάννα,κάπου διάβασα ότι ο Άγιος Παΐσιος βοηθάει πολύ και όσους έχουν ψυχολογικό που δε μπορούν να ξεπεράσουν. Πίστεψε Τον
Κρίμα που δε θυμάμαι που, για να στο δειξω

εγω ταλαιπωρηθει πολυ σιταρι απο 7χρονων αρχισε το μαρτυριο μ μιλαμε. γ πραγματα π δν βιωνουν μικρ απαιδια ημουν πιστη οσο δν παει ειχα διαβασει τη βιβλο διαβαζα προσευεχες κοινωνουσα τιποτα δν εγινε ξερρις τι εγινε ενω ημουν καλη μαθητρια κ μαρεσε να διαβαζω ξαφνικα δν μπορουσα ουτε κ ν αμιλησω με αλλα ατομα. αλλα δν μππρουσα την απομονωση κ συναντουσα αγορια γτ εκει δνχ ρειαζεται τπτ να πεις ητνα κ αυτο στο σχεδιο τ θεου γ να αγιασω η να αμαρτησω περισσοτερο;αρχισα κ εγινα αθεη δν πιστευω οτι υπαρχει θεος οι τουρκοι επισηε πιστευουν οτι ο αλλαχ ειναι μοναδικος θεος κ εμεις το ιδιο γ τον δικο μας κ καθε θρησκρια εχει θαυματα γ τον δικο της δν υπαρχει τπτ. η μαμα καρκινοπαθης ειχε παει σε ολα τ αμοναστηρια σε ολες τις εκκλησιες υπεφερε οπως κανενας κ στο τελος δν εγινε τπτ. μια. μερα ειχε φτασει να βλαστημαει η πιο. πιστη γυναικα π. εχω γνωρισει. κ ελεγε θα τα βγαλαω τα εικονισματα κ θα τα παταω κατω



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Σεπ 15, 2019 11:10 am

Εφόσον λοιπόν έγινες άθεη, γιατί σήμερα μπήκες εδώ που είναι φόρουμ χριστιανικό;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Κυρ Σεπ 15, 2019 11:40 am

ioanna26 έγραψε:εγω ταλαιπωρηθει πολυ σιταρι απο 7χρονων αρχισε το μαρτυριο μ μιλαμε. γ πραγματα π δν βιωνουν μικρ απαιδια ημουν πιστη οσο δν παει ειχα διαβασει τη βιβλο διαβαζα προσευεχες κοινωνουσα τιποτα δν εγινε ξερρις τι εγινε ενω ημουν καλη μαθητρια κ μαρεσε να διαβαζω ξαφνικα δν μπορουσα ουτε κ ν αμιλησω με αλλα ατομα. αλλα δν μππρουσα την απομονωση κ συναντουσα αγορια γτ εκει δνχ ρειαζεται τπτ να πεις ητνα κ αυτο στο σχεδιο τ θεου γ να αγιασω η να αμαρτησω περισσοτερο;αρχισα κ εγινα αθεη δν πιστευω οτι υπαρχει θεος οι τουρκοι επισηε πιστευουν οτι ο αλλαχ ειναι μοναδικος θεος κ εμεις το ιδιο γ τον δικο μας κ καθε θρησκρια εχει θαυματα γ τον δικο της δν υπαρχει τπτ. η μαμα καρκινοπαθης ειχε παει σε ολα τ αμοναστηρια σε ολες τις εκκλησιες υπεφερε οπως κανενας κ στο τελος δν εγινε τπτ. μια. μερα ειχε φτασει να βλαστημαει η πιο. πιστη γυναικα π. εχω γνωρισει. κ ελεγε θα τα βγαλαω τα εικονισματα κ θα τα παταω κατω


Ιωάννα επέτρεψε μου να σου πω κάτι. Η ζωή εδώ πέρα δεν είναι παράδεισος και η θέση στον Παράδεισο δεν χαριζετε αλλά κερδιζετε.Οι δυσκολίες οι οποίες συναντούμε στην ζωή μας από την πιο μικρή ως την πιο μεγάλη σκοπό έχουν να μας γυμνασουν πνευματικά και γι αυτό ο Θεός τις επιτρέπει.Οι σημερινές δυσκολίες στη ζωή μας είναι κατά πολύ μικρότερες από αυτές που είχαν να αντιμετωπισουν οι χριστιανοί σε δύσκολες περιόδους (Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, Αραβοκρατία,Τουρκοκρατία,Φραγκοκρατία κτλ).Ωστόσο εκείνοι δεν δυσανασχετούσαν σαν εμάς αλλά υπεμεναν και ξεπερνούσαν καρτερικά τις οποίες δυσκολίες. Σήμερα ο πολιτισμός της χώρας μας έχει γίνει πολύ υλιστικός και έχουμε μάθει στα εύκολα και επιζητούμε ανάσταση χωρίς σταύρωση.Μόλις βρούμε δυσκολία εγκαταλείπουμε πολλές φορές κάθε πνευματικό αγώνα από το πρώτο εμπόδιο.Επίσης Ιωάννα εμείς σαν Ορθόδοξοι δεν επιδιώκουμε να είμαστε θρήσκοι αλλά να είμαστε Ορθόδοξοι.Θρήσκοι είναι και οι "χριστιανοι" στην κατά πλειοψηφία χριστιανική Υποσαχάρια Αφρική, θρήσκοι είναι και οι μουσουλμάνοι, οι ινδουιστές και άλλοι. Εμάς μας ενδιαφέρει να ζούμε κοντά στην εκκλησία και να παίρνουμε παράδειγμα από τους μάρτυρες και αγίους της πίστης μας και με τη βοήθεια τους να ξεπερνάμε τα διάφορα εμπόδια με προσευχή και υπομονή.Δεν θεωρώ πως είσαι πράγματι άθεη.Είσαι θυμωμένη με τον Θεό για λάθος λόγο. Σε αυτή σου τη δυσκολία μπορεί να σε βοηθήσουν πολύ οι συμβουλές ενός καλού πνευματικού.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Σεπ 15, 2019 11:46 am

Συμφωνώ μαζί σας κύριε Νίκο, ωστόσο αυτά είναι κάτι που έχουμε ήδη πει πάρα πολλές φορές και εδώ και πολύ καιρό. Θεωρώ πως δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο στην Ιωάννα πέρα από καλή δύναμη και καλή φώτιση.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Κυρ Σεπ 15, 2019 12:05 pm

Η Ιωάννα φαίνεται πως έζησε μία πιο δύσκολη ζωή από τους περισσότερους από εμάς.Μεγάλωσε ως θρήσκη (ξαναλεω άλλο τον θρήσκος και άλλο το ορθόδοξος) και στην πορεία μέσα από τις δυσκολίες της θύμωσε με τον Θεό και για την ώρα δηλώνει αθεη(δεν θεωρώ πως είναι πράγματι αθεη όπως είπα).Εμείς δεν νομίζω να μπορούμε να τη βοηθήσουμε πολύ.Αυτήν μπορεί να την βοηθήσει ένας καλός πνευματικός αλλά χρειάζεται και η ίδια να δώσει πνευματικό αγώνα.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Σεπ 15, 2019 12:28 pm

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αρκετά είπαμε. Αν θέλει να βοηθηθεί, τής είπαμε τι πρέπει να κάνει.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Σεπ 15, 2019 12:36 pm

Όλων μας η ζωή έχει δυσκολίες. Δεν υπάρχει κάποιος που όλα του έρχονται όπως τα θέλει. Δεν θα ήταν βέβαια και σωστό να συμβαίνει έτσι. Φανταστείτε έναν αθλητή που θέλει να μπει στην Εθνική ομάδα, αλλά αρνείται να κάνει προπονήσεις. Απλά δεν γίνεται.
Όλοι είμαστε στραβοί και πρέπει να ισιώσουμε. Αν δεν ισιώσουμε δεν πρόκειται να προσεγγίσουμε ΠΟΤΕ τον Κύριο και η ζωή μας θα είναι ένα δράμα. Αυτό δεν οφείλεται στον Θεό, γιατί Αυτός είναι πάντοτε δίπλα μας. Εμείς είμαστε αυτοί που απομακρυνόμαστε από κοντά Του, κάθε μέρα και πιο πολύ.
Κατακρίνουμε, γκρινιάζουμε, διαστρεβλώνουμε λόγια και έργα άλλων, ζητάμε μόνο την εφήμερη και επίπλαστη ηδονή (όλα αυτά σε καθημερινή βάση), ζητάμε όλα να μας έρχονται όπως θέλουμε και όταν συναντήσουμε την πρώτη πραγματική δυσκολία λέμε ότι φταίει ο Θεός που δεν μας πρόσεξε.
Λες και ο Θεός είναι Αυτός που προκαλεί τις αρρώστιες.
Λες και ο Θεός είναι Αυτός που προκαλεί τον πόνο.
Λες και όταν εμείς έπρεπε να μιλήσουμε αλλιώς ή να κάνουμε διαφορετική επιλογή, για να μην βλάψουμε κάποιο συνάνθρωπό μας, το κάναμε. Το πιο πιθανό είναι ότι κάναμε αυτό που γουστάραμε πεπεισμένοι πως αυτό που γουστάρουμε είναι το σωστό.
Ποτέ δεν θα προσεγγίσουμε τον Κύριο αν δεν ξυπνήσουμε από την εικονική ζωή που ζούμε και δεν συμβουλευτούμε τον πνευματικό μας, αλλά μείνουμε στα σκουπίδια που μας σερβίρει η τηλεόραση.
Θα νομίζουμε πάντα ότι είμαστε οι σωστοί που μας αδίκησε η κοινωνία.
Όμως το ότι δεν έχουμε κοινωνία με τον Θεό δεν μας απασχόλησε ποτέ.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Σεπ 15, 2019 4:45 pm

ioanna26 έγραψε:εγω ταλαιπωρηθει πολυ σιταρι απο 7χρονων αρχισε το μαρτυριο μ μιλαμε. γ πραγματα π δν βιωνουν μικρ απαιδια ημουν πιστη οσο δν παει ειχα διαβασει τη βιβλο διαβαζα προσευεχες κοινωνουσα τιποτα δν εγινε ξερρις τι εγινε ενω ημουν καλη μαθητρια κ μαρεσε να διαβαζω ξαφνικα δν μπορουσα ουτε κ ν αμιλησω με αλλα ατομα. αλλα δν μππρουσα την απομονωση κ συναντουσα αγορια γτ εκει δνχ ρειαζεται τπτ να πεις ητνα κ αυτο στο σχεδιο τ θεου γ να αγιασω η να αμαρτησω περισσοτερο;αρχισα κ εγινα αθεη δν πιστευω οτι υπαρχει θεος οι τουρκοι επισηε πιστευουν οτι ο αλλαχ ειναι μοναδικος θεος κ εμεις το ιδιο γ τον δικο μας κ καθε θρησκρια εχει θαυματα γ τον δικο της δν υπαρχει τπτ. η μαμα καρκινοπαθης ειχε παει σε ολα τ αμοναστηρια σε ολες τις εκκλησιες υπεφερε οπως κανενας κ στο τελος δν εγινε τπτ. μια. μερα ειχε φτασει να βλαστημαει η πιο. πιστη γυναικα π. εχω γνωρισει. κ ελεγε θα τα βγαλαω τα εικονισματα κ θα τα παταω κατω


Ιωάννα, άθεη η όχι, θα σε παρακαλέσω να γράφεις σωστά Ελληνικά. Τα συγκεκομμένα μπορεί να είναι εντάξει για το facebook, εδώ όμως δεν είναι. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να φανταζόμαστε τι μπορεί να εννοούν τα αρχικά του χρησιμοποιείς.

Τα έχουμε πει εκτενέστατα, όταν ακόμη ήσουν Χριστιανή. Δεν έχει αλλάξει κάτι. Μάλιστα αυτό που είχαμε επισημάνει ως αιτία των προβλημάτων σου, μάλλον έχει χειροτερέψει.

Εδώ δεν είναι εξομολογητήριο ούτε κρεββάτι ψυχολόγου. Είναι χώρος συζήτησης. Αν δεν αποφασίσεις να δεχτείς βοήθεια από Πνευματικό ή ειδικούς, δε νομίζω ότι έχουμε κάτι άλλο να συζητήσουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Σεπ 16, 2019 1:17 pm

Είπαμε στην Ιωάννα για ποιόν λόγο υπάρχουν οι δυσκολίες στη ζωή μας και το πως και αυτές χρειάζονται για την πνευματική μας πορεία. Της είπαμε και τι πρέπει να κάνει για να βοηθηθεί. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο στο χέρι της είναι αν θα κάνει αυτά που της είπαμε ή όχι.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Σεπ 16, 2019 2:10 pm

Πάντως απάντηση δεν πήρα.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες

cron