Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
EmmanouilP
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 5:03 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό EmmanouilP » Δευτ Αύγ 13, 2018 9:12 pm

ioanna26 έγραψε:
EmmanouilP έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις αν δέχονται συγκεκριμένες μέρες κόσμο οι Γεροντες αυτοί;

Άκουσα και για τον πάτερ ονουφριο στην Πεντέλη πήγα δεν κατάφερα να τον δω αλλά όσους ρωτούσε δεν μ είπαν ότι είναι χαρισματικός. Μπορεί απλά να μην Τ τοδείχνει. Ξέρετε κανένα άλλο και στην Άνδρο στην αγ. Μαρίνα άκουσα υπάρχει άλλος ένας αλλά είναι μακρυά Γ να παω


Το συγκεκριμένο μοναστηρι το έχω δει 2-3 φορές που έχω ανέβει στα ψηλά της Πεντέλης αλλα δεν το έχω επισκεφτεί ποτέ. ίσως ήρθε η ώρα. Ξέρετε πότε δέχεται κόσμο ο γέροντας;

Η Παναγιά να μας προστατεύει όλους.



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Δευτ Αύγ 13, 2018 11:23 pm

Πάρε τηλέφωνο βάζουν τηλεφωνητής που λέει τις ώρες. Αλλά εγώ που πήγα δέχεται λίγα άτομα κ πάει με βάση τα αυτοκίνητα π έχουν παρκάρει στη σειρά ίσως και να μην τον δεις πια δεν δέχεται πολλούς. Πάρε τηλ στο τηλ που θα βρεις στο ίντερνετ μόνη Πεντέλης.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Αύγ 14, 2018 6:26 pm

Εγώ πάντως γνωρίζω δύο πνευματικούς πατέρες που κατά την γνώμη μου είναι εξαιρετικοί. Αν θέλετε παραπάνω πληροφορίες, θα προτιμούσα να μού στείλετε προσωπικό μήνυμα, για να μην φανεί ότι διαφημίζω ιερείς.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χρηστό)

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Αύγ 21, 2018 8:59 am

Πέτρος έγραψε:
agnes έγραψε:....μου είπε πως δεν είχαμε σεξουαλική χημεία με τον σύντροφό μου..........

Εγώ ήξερα ότι υπάρχει μόνο ανόργανη και οργανική χημεία.
Τρέχει η επιστήμη...

:mrgreen:


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Αύγ 21, 2018 9:27 am

Το να ψάχνουμε για χαρισματικούς γέροντες κρύβει κινδύνους. Πολλές φορές θέλουμε κάτι εντυπωσιακό να ακούσουμε και είναι κάποιοι (που δεν είναι του Θεού, αλλά οι περισσότεροι δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε) οι οποίοι μιλάνε προφητικά για να μας "κερδίσουν".
Δύο είναι τα κόλπα που μεταχειρίζονται οι δήθεν χαρισματικοί: Οι "προφητείες" και τα μάγια. Στο μεν πρώτο μας λένε τι θα μας συμβεί στο μέλλον (αν είναι δυνατόν και όμως οι περισσότεροι τρώμε κουτόχορτο και τους πιστεύουμε) και στο δεύτερο μας λένε ότι τυχόν πρόβλημα που έχουμε οφείλεται στα μάγια που μας έκαναν κάποιοι άλλοι, αλλά οι ίδιοι μπορούν να τα λύσουν.
Μιλάω εκ πείρας, γιατί την έχω πάθει.
Ήταν το 2001 και είχαμε επισκεφθεί έναν "χαρισματικό" (έτσι μας τον είχαν χαρακτηρίσει) γέροντα σε μοναστήρι της Εύβοιας, κοντά στην Ερέτρια. Είχαμε ένα πρόβλημα, το οποίο του το αναφέραμε. Αυτός μας είπε (φυσικά) ότι μας έχουν κάνει μάγια, ότι θα πρέπει να πηγαίνω εκεί, μόνος μου, μία φορά κάθε μήνα για να μου διαβάζει ευχές κλπ. Μάλιστα μας είπε ότι τα μάγια έγιναν από το σόι της γυναίκας μου!!
Πάνω στην απόγνωσή μου τον πίστεψα, άλλωστε φρόντισε να μου θρέψει τον εγωισμό (μου είπε ότι είναι πολύ ευλαβής και ότι η Παναγία με αγαπάει πολύ), η γυναίκα μου όμως τον άκουγε με κάποια επιφύλαξη, από των πρώτη στιγμή και ιδιαίτερα όταν ανέφερε το σόι της ως υπαίτιο των - όποιων - προβλημάτων. Τελικά ρωτήσαμε κάποιον γνωστό μας που ήταν πολύ πιο προχωρημένος πνευματικά από εμάς) και αυτός μας έδωσε το τηλέφωνο ενός αρχιμανδρίτη (τότε) για να κλείσουμε ραντεβού μαζί του, λέγοντάς μας ότι είναι εξαίρετος ιερέας και πνευματικός. Πράγματι έτσι έγινε, τον είδαμε και έτσι σωθήκαμε.
Οι πραγματικά χαρισματικοί είναι πολύ ταπεινοί (γι' αυτό ακριβώς και το Άγιο Πνεύμα τους έχει δώσει το χάρισμα) και συνήθως δεν αποκαλύπτονται. Άλλωστε και το χάρισμά τους δεν είναι παντοτινό, αλλά μόνον όσο παραμένουν στον σωστό δρόμο. Αν τυχόν παρεκκλίνουν αίρεται η όποια επιφοίτηση.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Αύγ 21, 2018 10:00 am

Ας ψάξει κάποιος για χαρισματικό γέροντα να μιλήσει μαζί του.
Παράλληλα με αυτό όμως θα πρέπει να έχει μυστηριακή ζωή μέσα στην εκκλησία με πνευματικό.



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τετ Αύγ 22, 2018 11:37 am

aposal έγραψε:Το να ψάχνουμε για χαρισματικούς γέροντες κρύβει κινδύνους. Πολλές φορές θέλουμε κάτι εντυπωσιακό να ακούσουμε και είναι κάποιοι (που δεν είναι του Θεού, αλλά οι περισσότεροι δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε) οι οποίοι μιλάνε προφητικά για να μας "κερδίσουν".
Δύο είναι τα κόλπα που μεταχειρίζονται οι δήθεν χαρισματικοί: Οι "προφητείες" και τα μάγια. Στο μεν πρώτο μας λένε τι θα μας συμβεί στο μέλλον (αν είναι δυνατόν και όμως οι περισσότεροι τρώμε κουτόχορτο και τους πιστεύουμε) και στο δεύτερο μας λένε ότι τυχόν πρόβλημα που έχουμε οφείλεται στα μάγια που μας έκαναν κάποιοι άλλοι, αλλά οι ίδιοι μπορούν να τα λύσουν.
Μιλάω εκ πείρας, γιατί την έχω πάθει.
Ήταν το 2001 και είχαμε επισκεφθεί έναν "χαρισματικό" (έτσι μας τον είχαν χαρακτηρίσει) γέροντα σε μοναστήρι της Εύβοιας, κοντά στην Ερέτρια. Είχαμε ένα πρόβλημα, το οποίο του το αναφέραμε. Αυτός μας είπε (φυσικά) ότι μας έχουν κάνει μάγια, ότι θα πρέπει να πηγαίνω εκεί, μόνος μου, μία φορά κάθε μήνα για να μου διαβάζει ευχές κλπ. Μάλιστα μας είπε ότι τα μάγια έγιναν από το σόι της γυναίκας μου!!
Πάνω στην απόγνωσή μου τον πίστεψα, άλλωστε φρόντισε να μου θρέψει τον εγωισμό (μου είπε ότι είναι πολύ ευλαβής και ότι η Παναγία με αγαπάει πολύ), η γυναίκα μου όμως τον άκουγε με κάποια επιφύλαξη, από των πρώτη στιγμή και ιδιαίτερα όταν ανέφερε το σόι της ως υπαίτιο των - όποιων - προβλημάτων. Τελικά ρωτήσαμε κάποιον γνωστό μας που ήταν πολύ πιο προχωρημένος πνευματικά από εμάς) και αυτός μας έδωσε το τηλέφωνο ενός αρχιμανδρίτη (τότε) για να κλείσουμε ραντεβού μαζί του, λέγοντάς μας ότι είναι εξαίρετος ιερέας και πνευματικός. Πράγματι έτσι έγινε, τον είδαμε και έτσι σωθήκαμε.
Οι πραγματικά χαρισματικοί είναι πολύ ταπεινοί (γι' αυτό ακριβώς και το Άγιο Πνεύμα τους έχει δώσει το χάρισμα) και συνήθως δεν αποκαλύπτονται. Άλλωστε και το χάρισμά τους δεν είναι παντοτινό, αλλά μόνον όσο παραμένουν στον σωστό δρόμο. Αν τυχόν παρεκκλίνουν αίρεται η όποια επιφοίτηση.


τι ειναι αυτα που λετε; επειδη ενας ηταν τυχον απατεωνας σημαινει οτι οι ταπεινοι δεν επιδεικνυονται; δλδ ο γεροντας παισιοςδεν ηταν ταπεινος;



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τετ Αύγ 22, 2018 11:38 am

ηθελα να ρωτησω σε οσους ξερουνε τον πατερα ευθυμιο πως μπορουμε να τον βρουμε; σε ποια μονη του αγ. ορους;;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 22, 2018 11:42 am

Απ' όσο ξέρω ο Γέροντας Ευθύμιος δε βγαίνει εκτός Αγίου Όρους. Ο Γέροντας είναι επικεφαλής συνοδείας που μένει στο Κελλί Αναστάσεως στην Καψάλα (Ι.Μ.Σταυρονικήτα). Επίσης απ' όσο ξέρω δεν απαντά στο τηλέφωνο, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 22, 2018 11:50 am

ioanna26 έγραψε:τι ειναι αυτα που λετε; επειδη ενας ηταν τυχον απατεωνας σημαινει οτι οι ταπεινοι δεν επιδεικνυονται; δλδ ο γεροντας παισιοςδεν ηταν ταπεινος;


Ο Άγιος Παΐσιος ήταν τόσο ταπεινός, που ελάχιστοι απ' τους χιλιάδες που τον επισκέπτονταν καταλάβαιναν τα χαρίσματά του. Οι περισσότεροι τον θεωρούσαν ένα ασήμαντο καλόγερο. Όμως ο Θεός εμφανίζει την αγιότητα όσων θέλει με τα θαύματα. Ήταν τόσα τα θαύματα του αγίου εν ζωή και μετά την κοίμηση του, που η αγιότητά του έγινε πασιφανής. Σε επιβεβαίωση όσων λέω, διαβάστε στα κείμενα του Μητροπολίτη Λεμεσού την εντύπωση που αποκόμισε ο ίδιος, όταν τον πρωτογνώρισε.

Θα μου επιτρέψετε να πω, ότι δεν υπάρχει σήμερα άγιος Γέροντας σαν τους αγίους Παΐσιο, Πορφύριο και Ιάκωβο (Εφραίμ Κατουνακιώτη, Ιωσήφ Ησυχαστή...). Ίσως αυτή είναι η τιμωρία μας για τα πνευματικά μας χάλια.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες