Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Yiannis72
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 3:25 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Yiannis72 » Δευτ Μαρ 26, 2018 3:45 am

Καλησπέρα παιδιά. Συγνώμη για την αλλαγή θέματος αλλά αυτό το θέμα ήταν το πιο ταιριαστό να κάνω την παρακάτω ερώτηση.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος φωτισμένος γέροντας στην Αθήνα, καθώς δεν δύναμαι να ταξιδέψω στο Άγιο Όρος λόγω θέματος υγείας. Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με τον Γέροντα Γαβριήλ.
Το θέμα είναι ότι παιδεύομαι εδώ και δύο χρόνια και δύο μήνες με εξετάσεις προκειμένου να βρεθεί τι πρόβλημα υπάρχει με την κοιλιά μου και δεν βρίσκεται τίποτα που να δικαιολογεί τα πάρα πολύ σοβαρά συμπτώματα μου. Έχω κάνει υπέρηχα, αξονικές, μαγνητικές, γαστροσκοπήσεις, κολονοσκοπήσεις και όλες τις πιθανές και απίθανες εξετάσεις. Μέχρι και φάρμακα για το άγχος πήρα για να καλυφθεί και αυτή η πιθανότητα.
Αν ήταν εν ζωή ο Άγιος Πορφύριος ή Παϊσιος ή Ιάκωβος, θα μου έλεγαν κατευθείαν ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που δεν έχουμε καταφέρει να εντοπίσουμε για την ώρα.
Γνωρίζω ότι ακόμα και τώρα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι αλλά δεν τους φανερώνει ο Θεός.
Χρόνια πολλά για την ημέρα αδελφοί και καλό βράδυ!!

Γιάννης.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Μαρ 26, 2018 10:46 am

Γειά σου Γιάννη, καλώς ήρθες στο φόρουμ και περαστικά!

Αδελφέ μου εγώ γνωρίζω όχι μόνον ένα, αλλά 179 άγιους και φωτισμένους πατέρες στην Αθήνα.
Σωστά διάβασες, εκατόν εβδομήντα εννιά!
Και μάλιστα βρίσκονται όλοι μαζί!

Και επίσης επειδή έχεις ένα γλυκό παράπονο επειδή δεν μπορείς να πας στο Άγιο Όρος, ακόμα
και γι' αυτό υπάρχει λύση χωρίς να πας στο περιβόλι της Παναγίας.



Άβαταρ μέλους
Yiannis72
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 3:25 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Yiannis72 » Τρί Μαρ 27, 2018 1:44 pm

Μακάρι Πέτρο να καταφέρω να έρθω σε επαφή με κάποιον φωτισμένο γέροντα. Δεν αμφιβάλω καθόλου ότι υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. Ρωτάω και τον Πνευματικό μου και στους μόνους που έχω πάει είναι ο Πατέρας Ιωάννης Περάματος και ο Πατέρας Δημήτριος των Αγίων Ισιδώρων στον Λυκαβηττό. Συνεχίζω την αναζήτηση μήπως καταφέρω να συναντήσω κάποιον τέτοιο άνθρωπο.

Ευχαριστώ Πέτρο!



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Μαρ 27, 2018 2:25 pm

Μίλησα για την Ιερά Μονή Παντοκράτορος Ταώ Πεντέλης (Νταού).
Ο τόπος εκεί πάνω είναι πλημμυρισμένος από την Θεία Χάρη και εκεί βρίσκονται όλοι, και οι 179!
Γιορτάζουν μάλιστα σε λίγο, την Λαμπροτρίτη (ή Τρίτη της Διακαινησίμου) όπως και οι άγιοι Ραφαήλ, Νικόλαος και Ειρήνη!

Επίσης μέσα στο παλιό καθολικό υπάρχει η Παναγία η Γερόντισσα, αντίγραφο από την εικόνα της Μονής Παντοκράτορος του Αγίου 'Όρους, μία από τις ελάχιστες ολόσωμες εικόνες της Κυρίας Θεοτόκου.

Ιερά Μονή Παντοκράτορος Ταώ (Νταού) Πεντέλης


Και λίγο παραδίπλα είναι και ο άγιος Εφραίμ!



Άβαταρ μέλους
Yiannis72
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 3:25 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Yiannis72 » Τρί Μαρ 27, 2018 2:56 pm

Θα πάω. Ευχαριστώ! Στον Άγιο Εφραίμ, στη Νέα Μάκρη έχω πάει πολλές φορές.
Να είσαι καλά!!



Άβαταρ μέλους
EmmanouilP
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 5:03 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό EmmanouilP » Τρί Μαρ 27, 2018 5:56 pm

Καλησπέρα και από μένα.Θα ήθελα την βοήθεια σας. Ονομάζομαι Εμμανουήλ.θελω οπωσδήποτε να συναντήσω κάποιον χαρισματικό γέροντα αν υπάρχει εδώ στην αθηνα.Βασανιζομαι εδώ και καιρό από σατανικούς λογισμούς που τον τελευταίο εχουν ενταθεί και με έχουν φθάσει σε σημείο να σκέφτομαι να κάνω κακό στον εαυτό μου.μιλησα στον πνευματικό της ενορίας μου αλλά έχω εγκλωβιστεί σε μια μαύρη τρύπα που νομίζω πως θα με οδηγήσει στον χαμό.Πιο πολύ στεναχωριέμαι για την οικογένεια μου για αυτό θέλω απεγνωσμένα να βρω κάποιον διορατικό γέροντα μήπως μπορεί να με τραβήξει από αυτήν την τρύπα.Μπορει κάποιος να με βοηθησει;



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Μαρ 27, 2018 10:51 pm

Yiannis72 έγραψε:Θα πάω. Ευχαριστώ! Στον Άγιο Εφραίμ, στη Νέα Μάκρη έχω πάει πολλές φορές.
Να είσαι καλά!!

Κι εσύ να' σαι πάντα καλά Γιάννη!
Στην Καλλιτεχνούπολη είναι οι άγιοι Πατέρες, ακριβώς πριν από την στροφή για τη Ραφήνα!
Καλό προσκύνημα αδελφέ μου!



Άβαταρ μέλους
EmmanouilP
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 5:03 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό EmmanouilP » Τετ Μαρ 28, 2018 2:50 pm

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, υπάρχει κάποιος να μπορεί να βοηθήσει και σε αυτό που σας είπα;



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μαρ 28, 2018 7:07 pm

Γεια σου αδελφε μου Εμμανουήλ! Στο θέμα της Θείας Εξομολόγησης και του Πνευματικού Πατέρα πρέπει να είσαι σωστά τοποθετημένος. Δεν πρέπει να αναζητάμε έναν χαρισματικό Πνευματικό αλλά έναν απλά σωστό Πνευματικό που αυτά που λέει να συμβαδίζουν με τις εντολές του Χριστού και να του κάνουμε υπακοή.

Αν έχεις Πνευματικό Πατέρα θα πρέπει να ρωτήσεις τον Πνευματικό σου Πατέρα τι πρέπει να κάνεις. Αν δεν έχεις τότε στήλε μου email στο gkiouz.abel@gmail.com ή προσωπικό μήνυμα εδώ στο φόρουμ να σου συστήσω κάποιον σωστό Πνευματικό Πατέρα που ξέρω.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 29, 2018 9:06 am

Αγιος Γέροντας Παΐσιος: «Το τσίρκο έκλεισε!»
Newsroom 28-03-2018

Εικόνα

Πότε οι Αγιοι κάνουν θαύματα…

Κάποτε επισκέφθηκε τον Άγιο Παΐσιο στο Άγιον Όρος ένας πατέρας, που είχε ακούσει για αυτόν ότι έκανε θαύματα.

Όμως δεν είχε κάποια βαθύτερη αναζήτηση. Το κίνητρό του ήταν μόνο η ανθρώπινη περιέργεια.

Όταν έφτασε στο Κελλί του Γέροντα, του είπε:

-Γέροντα, έχω ακούσει κάτι για σαύρες και φίδια και έφερα και τα δύο παιδιά μου.

Τότε ο άγιος του απάντησε χαρακτηριστικά:

-Το τσίρκο έκλεισε!

Παρόμοιο περιστατικό διηγούνται και για τον Άγιο Πορφύριο:

«Κάποτε περπατούσαμε στην οδό Αιόλου και ήταν ένα συνεργείο και έσκαβε. Στον δρόμο ο Άγιος Πορφύριος σταμάτησε απότομα, κάθισε λίγο σκεπτικός και μετά λέει σε έναν εργάτη:

-Σκάψε εδώ αριστερά και σε ένα μέτρο είναι δυο σπαθιά.

Μία κοπέλα που ήταν εκεί και επέβλεπε τις ανασκαφές, ήταν της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας, του λέει:

-Άσε μας, παπά μου, και πήγαινε στη δουλειά σου.

Ο Γέροντας απέμενε ότι εκεί υπάρχουν δυο αρχαία σπαθιά.

Εκείνη, για να ξεφορτωθεί τον Γέροντα που επέμενε, είπε στον εργάτη και έσκαψε και βρήκε τα δυο σπαθιά.

Από τότε η αρχαιολόγος κάθε μέρα ερχόταν στην εκκλησία και του γινόταν φόρτωμα του Γέροντα για της πει και για άλλα ευρήματα, αλλά ο Γέροντας της έλεγε ότι δεν ξέρει άλλα» (Ι. Μαρουσιώτη, «Όσα είδα και άκουσα από τον Γέροντα Πορφύριο», εκδ. «Η Μεταμόρφωσις του Σωτήρος», Μήλεσι 2014, σελ. 192-193).

Ο Άγιος Πορφύριος έδωσε στην αρχαιολόγο αυτήν μία ευκαιρία να αισθανθεί την δύναμη του Θεού και να βοηθηθεί πνευματικά, αλλά αυτή το είδε ως ευκαιρία να βελτιώσει την καριέρα της και να αποκτήσει δόξα και κύρος. Για αυτό ο άγιος σταμάτησε εκεί.

Εάν θα δούμε την ζωή των αγίων, ποτέ αυτοί δεν έκαναν θαύματα για να επιδειχθούν και να προκαλέσουν τον ανθρώπινο θαυμασμό, όπως οι γιόγκι, ή για να ικανοποιήσουν την ανθρώπινη περιέργεια. Μοναδικό κίνητρό τους ήταν πάντα να βοηθηθούν οι άνθρωποι που είχαν ανάγκη και να δοξαστεί ο Θεός.

Και οι δύο άγιοι Γέροντες, Παΐσιος και Πορφύριος, δεν έκαναν τίποτε λιγότερο ή παραπάνω από αυτό που έκανε ο Χριστός μπροστά στον Ηρώδη, όπως μας διηγείται το Ευαγγέλιο:

"όταν ο Ηρώδης είδε τον Ιησού (τού τον είχε στείλει ο Πιλάτος), χάρηκε πολύ· διότι από πολύν καιρό ήθελε να Τον δει, γιατί άκουγε πολλά για Αυτόν και έλπιζε να δει κάποιο θαύμα να γίνεται από Αυτόν. Τον ρωτούσε με πολλά λόγια· Αυτός όμως δεν του απαντούσε τίποτε…"

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες