Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 02, 2018 4:30 pm

ioanna26 έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:Εσύ να είσαι καλά!

σε ευχαριστώ αναστασιε. ειλικρινά πηρα μια αγαπη απο σας. με βοηθησε αυτο. οι χριστιανοι οι καλοι ειναι φαινεται γεματη αγαπη του χριστου π ειναι τοσο αναπτερωτικη για όσους αντιμετωπιζουν πρόβληματα.

Είδες που αρχίζεις να το καταλαβαίνεις τώρα κι από μόνη σου; Αυτό δεν είναι ένα πρώτο βήμα για να λύσεις τα προβλήματά σου; Ιωάννα, όπου υπάρχει Χριστός υπάρχει και αγάπη. Εάν λοιπόν δέχεσαι την αγάπη του Χριστού χωρίς αμφιβολίες, τότε ο πνευματικός σου αγώνας ήδη ξεκίνησε και στόχος σου είναι να τον τελειώσεις. Πως όμως θα παίρνεις δύναμη για τον αγώνα σου; Μέσω της Θείας Κοινωνίας, του μεγαλύτερου φαρμάκου που υπάρχει, που θεραπεύει ό,τι έχει αναγκάσει τους επιστήμονες να σηκώσουν τα χέρια ψηλά. Ιωάννα, εκεί είναι ο Χριστός και είναι έτοιμος να σε βοηθήσει. Το μόνο που πρέπει εσύ να κάνεις, είναι να τρέξεις στην ζεστή Αγκαλιά Του!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 02, 2018 4:31 pm

Ειρήνη έγραψε:Τα έχω διαβάσει σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό και μολις σημερα μπόρεσα να συνδεθώ...απλά επειδή κάποιους τους αξίωσε ο θεός να γνωρίσουν τέτοιους ανθρώπους...και ειναι μεγάλη ανάγκη αν γνωρίζετε θα σας παρακαλούσα πολύ να μου πείτε αν οχι απλά αγνοήστε το μήνυμα μου

Παρακαλώ σταθείτε σε αυτά που έχουμε πει για τη σημασία του Πνευματικού της ενορίας μας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 02, 2018 4:39 pm

Προσευχηθείτε επίσης στον Όσιο Πορφύριο τον Καυσοκαλυβίτη, του οποίου τη χάρη η Εκκλησία μας τιμά σήμερα, και ζητήστε του να σάς φανερώσει υποδείξει το το πρέπει να κάνετε. Ήταν, και συνεχίζει να είναι στους Ουρανούς, διορατικός.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Κυρ Δεκ 02, 2018 10:48 pm

Ειρήνη έγραψε:Τα έχω διαβάσει σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό και μολις σημερα μπόρεσα να συνδεθώ...απλά επειδή κάποιους τους αξίωσε ο θεός να γνωρίσουν τέτοιους ανθρώπους...και ειναι μεγάλη ανάγκη αν γνωρίζετε θα σας παρακαλούσα πολύ να μου πείτε αν οχι απλά αγνοήστε το μήνυμα μου


ειρηνη επειδη σε νιωθω εχω ακουσει για τον πατερ ονουφριο στην αθηνα αλλα δεχεται πλεον πολυ αραια και δεν θυμαμαι το μοναστηρι που ειναι αν κ πηγα. επισης ειναι ο πατερ παναρετος στο αγιο ορος στειλε ενα γραμμα οπως εκανα κ εγω. χαρη στον κ. νικο που με συμβουλευσε. ελπιζω να σου απαντησει.αλλους δεν γνωριζουμε. το χω ψαξει πολυ το θεμα παλια ζουσαν κ ηταν γνωστοι ο πατηρ ζωσιμας σημερα δυστυχως δεν υπαρζουν πολλοι. δυστυχως..



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Δεκ 03, 2018 12:34 am

Εγώ για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τον τίτλο του θέματος.
Πως η αναζήτηση γέροντα σχετίζεται με τη δίψα για Χριστό.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Δεκ 03, 2018 8:57 am

Ειρήνη έγραψε:Τα έχω διαβάσει σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό και μολις σημερα μπόρεσα να συνδεθώ...απλά επειδή κάποιους τους αξίωσε ο θεός να γνωρίσουν τέτοιους ανθρώπους...και ειναι μεγάλη ανάγκη αν γνωρίζετε θα σας παρακαλούσα πολύ να μου πείτε αν οχι απλά αγνοήστε το μήνυμα μου


Ειρήνη, αφού τα διάβασες, τότε ξέρεις, γιατί το να αναζητά κάποιος διορατικό γέροντα δεν είναι πάντοτε πνευματικά ωφέλιμο. Αυτό που είναι απαραίτητο, είναι να έχουμε ένα καλό Πνευματικό, που να μας αναπαύει και να μας βοηθά στον πνευματικό μας αγώνα. Αν ο Θεός μας αξιώσει να γνωρίσουμε κάποιον χαρισματικό, αυτό είναι ευλογία και μπορεί να μας βοηθήσει στη ζωή μας, μπορεί και όχι.

Προσωπικά είχα την ευλογία να γνωρίσω τους Αγίους (σήμερα) Πορφύριο και Ιάκωβο, σε κάποιες κρίσιμες φάσεις της ζωής μου. Η πρόρρηση τους την πρώτη φορά δε με βοήθησε καθόλου, γιατί την ερμήνευσα λάθος, και τη δεύτερη με βοήθησε σχετικά, αλλά δε με απέτρεψε να κάνω ένα μεγάλο λάθος. Τα λόγια των χαρισματικών δίνονται από το Θεό, έτσι ώστε να μη δεσμεύουν το αυτεξούσιο αυτού που τα ακούει.

Επομένως, αν δεν κάνεις ένα συνεπή πνευματικό αγώνα με την συστηματική υποστήριξη από ένα καλό Πνευματικό, είναι πολύ πιθανό να μην ωφεληθείς από την επαφή σου με ένα χαρισματικό (γέροντα ή λαϊκό).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Δεκ 03, 2018 9:01 am

Πέτρος έγραψε:Εγώ για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τον τίτλο του θέματος.
Πως η αναζήτηση γέροντα σχετίζεται με τη δίψα για Χριστό.

Πέτρο δε θυμάμαι καν ποιος άνοιξε αυτό το θέμα. Εκείνον μάλλον θα έπρεπε να ρωτήσουμε, αλλά νομίζω ότι δεν είναι πια μαζί μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Ειρήνη
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2018 12:04 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Ειρήνη » Δευτ Δεκ 03, 2018 3:13 pm

Ιωάννα μπορείς να μου στείλεις σε μήνυμα όλα τα στοιχεία για να στείλω το γράμμα;



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Δεκ 03, 2018 3:15 pm

Είναι σαν να μην μιλάμε πάντως, παντελώς αγνοούμαστε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Δεκ 09, 2018 12:43 pm

Μακάρι με αυτήν την λαχτάρα που ψάχνουμε διορατικό γέροντα να ψάχναμε τον Χριστό!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες