Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:29 pm

Κι όσο επίσης επιμένει να υποτιμά τον Πνευματικό της ενορίας της. Η βοήθειά του είναι πολύτιμη για τον καθένα ξεχωριστά. Με υπομονή και ακλόνητη πίστη δίχως αμφιβολίες όλα θα γίνουν.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:36 pm

Αδέλφια με το μαλακό με την Ιωάννα. Όλοι μας κάνουμε λάθη και δεν έχουμε όλοι την ίδια πνευματική παιδεία και εμπειρία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:37 pm

Πιστεύω, ότι αυτή είναι μία στοργική απάντηση από ότι οι απότομες δικές μου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:44 pm

Κι εγώ είναι η αλήθεια ήμουν απότομος ενώ δεν το ήθελα πραγματικά και ζητώ συγγνώμη. Απλά οι απορίες έπεσαν λίγο μαζεμένες και ο τρόπος που εκφράστηκαν δεν ήταν και ο καλύτερος. Ωστόσο θέλουμε να βοηθήσουμε όπως μπορούμε. Θεωρώ λοιπόν πως προτού η Ιωάννα δει έναν αγιορείτη γέροντα, θα πρέπει να κάνει το ίδιο με τον πνευματικό της ενορίας της.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:44 pm

Στην αγαπητή Ιωάννα έχω ρωτήσει κάτι και δεν μου απάντησε: Αν πηγαίνει σε κάποιον πνευματικό. Δεν θέλω να μου απαντήσει απλά αν η απάντηση είναι όχι, της έγραψα να ξεκινήσει με το να βρει έναν πνευματικό, γιατί αυτός θα την βοηθήσει πραγματικά, απείρως περισσότερο από εμάς εδώ που γράφουμε. Αν η απάντηση είναι ναι, τότε να κάνει υπακοή σε ό,τι της πει.
Απλά τα πράγματα.
Ο Θεός βρίσκεται παντού και βοηθάει ΟΛΑ τα παιδιά Του. Σας το λέω εγώ που έχασα τον ανηψιό μου (και βαφτιστήρι) στα 9 χρόνια του, από καρκίνο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:46 pm

Ο Θεός να τόν αναπαύει.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:50 pm

Αναστάσιος έγραψε:Κι εγώ είναι η αλήθεια ήμουν απότομος ενώ δεν το ήθελα πραγματικά και ζητώ συγγνώμη. Απλά οι απορίες έπεσαν λίγο μαζεμένες και ο τρόπος που εκφράστηκαν δεν ήταν και ο καλύτερος. Ωστόσο θέλουμε να βοηθήσουμε όπως μπορούμε. Θεωρώ λοιπόν πως προτού η Ιωάννα δει έναν αγιορείτη γέροντα, θα πρέπει να κάνει το ίδιο με τον πνευματικό της ενορίας της.


Εντάξει, αλλά αυτό είναι δική της επιλογή. Ο σκοπός της παρέας μας είναι η αλληλοβοήθεια. Ο καθένας έχει τις δικές του ευαισθησίες και τα δικά του όρια. Γι αυτό πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, να μη διώξουμε από την παρέα ένα αδελφό μας, που έχει ανάγκη από την ενθάρρυνσή και τον καλό λόγο μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:53 pm

Αναστάσιος έγραψε:Ο Θεός να τόν αναπαύει.

Αμήν!!!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:54 pm

Αλίμονο κύριε Νίκο, γι' αυτό άλλωστε ζήτησα συγγνώμη. Το γεγονός όμως ότι όλοι μας τής λέμε το ίδιο, δε τήν βάζει σε σκέψεις; Εννοείται ότι θα πράξει όπως θέλει, αυτό δα έλειπε. Ειλικρινά, μακάρι να μην έφυγε από την παρέα μας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 01, 2018 3:55 pm

Να αναφέρω επίσης ότι εγώ ο ίδιος τής είχα προτείνει μέσω ΠΜ δύο πνευματικούς που θα μπορούσε να δει.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 47 και 0 επισκέπτες