Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Σεπ 16, 2019 5:00 pm

Περιμένατε να πάρετε;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Σεπ 16, 2019 8:35 pm

Ιωάννα εύχομαι να βρεις το δρόμο σου και εσύ και εγω και όλοι μας. Ο Θεός να μας ελεησει ολους! Συγνώμη και πάλι που ήμουν απότομος στο παρελθόν.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 16, 2019 9:18 pm

Νικόλαε παράτα τις άσκοπες αναφορές στην Αφρική, γιατί φανερώνουν ακριβώς ποιος είσαι.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Σεπ 17, 2019 1:14 am

Μα η Ιωάννα το ανέφερε το θέμα με τα παιδιά στην Αφρική λέγοντας πως φταίει ο Θεός για την πείνα εκεί. Πάντως και εγώ σταμάτησα την προσπάθεια να την πεισω αφού της είπα τι μπορεί να κάνει αν θέλει να βοηθηθεί η ίδια.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Σεπ 17, 2019 1:08 pm

Αναστάσιος έγραψε:Περιμένατε να πάρετε;

Όχι Αναστάσιε.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Σεπ 17, 2019 3:48 pm

Νομίζω, ότι αξίζει να συνοψίσουμε τι συμπεράσματα προέκυψαν, από τη συζήτησή μας με την Ιωάννα, για να ενημερωθεί και ο Νικόλαος και να μην αναγκάζουμε τους αναγνώστες μας, να βγάλουν άκρη από τα γραπτά της Ιωάννας.

Οι ενοχές δεν είναι μετάνοια. Ο Ιούδας ένοιωσε ενοχές και κρεμάστηκε. Ο Πέτρος ένοιωσε μετάνοια και έχυσε ποταμούς δακρύων μέσω των οποίων ξεπλύθηκε η αμαρτία του. Μάλιστα ο Χριστός για να του δώσει την ευκαιρία να εξιλεωθεί, μετά την Ανάσταση Του τον ρώτησε 3 φορές αν Τον αγαπά (βλ. Ιωαν. κα' 15-17).

Τι είναι αυτό που διαφέρει ανάμεσα στις ενοχές και τη μετάνοια. Ο εγωισμός. Ο εγωιστής έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του και τις ικανότητες του, στις οποίες βασίζεται για να μη σφάλλει. Όταν αμαρτάνει, υποφέρει γιατί η συμπεριφορά του δε συμβαδίζει με την εικόνα, που έχει για τον εαυτό του. Αυτός που μετανοεί, λυπάται γιατί με την αμαρτία του λύπησε το Χριστό, που τόσο τον Αγαπά, ώστε θυσιάστηκε γι αυτόν, για να τον σώσει, και ζητά ταπεινά συγγνώμη απ' το Σωτήρα και τη δύναμη να μην επαναλάβει τα λάθη του.

Ο εγωιστής ταλαιπωρείται από τα λάθη του, τα ανακυκλώνει και τελικά αυτοκαταστρέφεται. Ο ταπεινός άνθρωπος μετανοεί και αξιοποιεί τα λάθη του, για να γίνει καλύτερος με τη βοήθεια του Χριστού, και έτσι σώζεται.

Η Ιωάννα καταλαβαίνει, ότι οι ταλαιπωρίες της προέρχονται από τα λάθη της, αλλά δεν έχει την ταπείνωση να τα αποθέσει στο πετραχήλι ενός Πνευματικού, για να απαλλαγεί απ' αυτά και να πάρει οδηγίες, πως να μην τα επαναλάβει με τη βοήθεια του Θεού. Έτσι προσθέτει λάθη πάνω στα λάθη και στο τέλος αντί να κατηγορήσει τον εαυτό της, κατηγορεί το Θεό που δεν τη έσωσε, παρ' ότι Τον αγνοεί πλήρως με τη συμπεριφορά της.

Αδέλφια μου, να παρακαλάμε το Θεό να μας χαρίζει μετάνοια και να βοηθήσει όλα τα ταλαίπωρα πλάσματα Tου, που έχουν χάσει το δρόμο τους και ταλαιπωρούνται στα σκοτάδια.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Σεπ 17, 2019 9:19 pm

Συμφωνούμε πλήρως.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Σεπ 17, 2019 11:05 pm

Άψογος ο Νίκος, όπως πάντα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τετ Σεπ 18, 2019 5:28 pm

Αναστάσιος έγραψε:Περιμένατε να πάρετε;

αγαπητε αναστασιε αφιερωσα πολυ χρονο στην απαντηση απλα κατι εγινε και μπλοκαριστηκε το προφιλ μου .μην κρινετε χωρις να ξερετε.



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τετ Σεπ 18, 2019 5:30 pm

Πέτρος έγραψε:Πάντως απάντηση δεν πήρα.

σου απαντησα κανονικα ,απλα το προφιλ μου μπλοκαριστηκε και δεν φανηκε τιποτα απο οσα με κοπο κ χρονο διεθεσα για να γραψω.για να λαμβανω και ειρωνικες απαντησεις του τυπου περιμενενατε να παρετε απαντηση;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες