Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χρηστό)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Ιούλ 17, 2015 2:26 pm

Δύσκολο Νίκο μου, ο πατέρας Ανδρέας δέχεται καθημερινά εκαντοτάδες μηνύματα και είναι πραγματικά αδύνατο να μιλήσει με όλους.
Μπορεί η επικοινωνία σου Αριστοτέλη να ξεκινήσει μέσω Facebook από τη σελίδα του πατέρα Ανδρέα και μετά, με τη Χάρη του Θεού, μπορεί να οικονομηθεί η κατάσταση και να μπορέσει να σε βοηθήσει και προσωπικά.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χρηστό)

Δημοσίευσηαπό nickzark » Κυρ Αύγ 02, 2015 11:14 pm

Λογω διακοπων δεν ειδα το θεμα.Αληθεια εγινε κατι??και εγω πιστευω οτι οντως ο Πατερ Κονανος δεχεται πολλα μηνυματα.Σε ενα προφιλ του μονο κοινοποιει θεματα και δεν απαντα.Σε καποιο ομως καμια φορα σχολιαζει.Δεν θυμαμαι σε ποιο ειναι.Αν ειναι Θεου θελημα θα υπαρξει επικοινωνια


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Καλλιόπη Π.
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 3:38 pm

Υπάρχουν χαρισματικοί γέροντες; Αναζήτηση Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Καλλιόπη Π. » Δευτ Απρ 10, 2017 10:03 am

Γεια σας και πάλι φίλοι μου και αδελφοί.
Ως άνθρωπος που σέβομαι τις άγιες μορφές της θρησκείας μας,δεν θα ήθελα ποτέ να ρωτήσω αν υπάρχει γέροντας Παϊσιος νούμερο δύο ή γέροντας Πορφύριος νούμερο δύο,γιατί πολύ απλά αυτό δεν γίνεται! Αλλά επειδή ακούω πολλά τον τελευταίο καιρό θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε για γέροντες χαρισματικούς εντός και εκτός του Αγίου Όρους.
Ακούω για τον Γέροντα Νεκτάριο Βιτάλη,του Προσκυνήματος Αγ. Νεκταρίου Καμαρίζας στο Λαύριο,που τον αποκαλούν εκλεκτό του Θεού.Εγώ πιστεύω πολύ στον Άγιο Νεκτάριο και πρόσφατα επισκέφτηκα τον τάφο του στην Αίγινα.Συνεπώς πιστεύω και στα θαύματα που έκανε για τον Γέροντα Νεκτάριο,εσείς όμως τι έχετε ακούσει για εκείνον; Είναι άρρωστος εδώ και λίγο καιρό,παρ'όλα αυτά θα ήθελα να πάρω την ευχή του.
Επίσης για τον Γέροντα Εφραίμ Φιλοθεϊτη της Αριζόνα,έχω ακούσει ότι είναι ένας "ζωντανός άγιος". Θα ήθελα να του στείλω ένα γράμμα με τις ανησυχίες μου,και να λάβω μια απάντηση με τις συμβουλές του.Γνωρίζετε αν θα μου απαντήσει αν του στείλω γράμμα;
Όσο για ορισμένους Αγιορείτες γέροντες,έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για τον Γέροντα Ευθύμιο στη Καψάλα (που μερικοί τον χαρακτηρίζουν Νέο Παϊσιο) και για τον Παπα-Γιάννη στην Σκήτη Αγίας Άννας,που πολλοί λένε ότι είναι διορατικός και χαρισματικός.Εσείς τι έχετε ακούσει για τους δύο αυτούς Αγιορείτες; Επίσης θα ήθελα να λάβω την ευχή των δύο που προανέφερα,αλλά στο Άγιον Όρος δεν επιτρέπεται η είσοδος στις γυναίκες προς σεβασμό στην Παναγία μας.Θα γινόταν αυτό μέσω αλληλογραφίας ή τηλεφώνου;
Θα μπορούσατε να μου πείτε και εσείς για γέροντες που θα μου προτείνατε;
Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις και τις συμβουλές σας,φίλοι μου.Συγγνώμη αν σας κούρασα! Και σας εύχομαι επί τέλους Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση όπου και αν βρίσκεστε! :)
Με αγάπη Χριστού,
Καλλιόπη Π.
ΧΡΌΝΙΑ ΠΟΛΛΆ!



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχουν χαρισματικοί γέροντες; Αναζήτηση Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Απρ 10, 2017 11:39 am

Γεια σου Καλλιόπη, καλώς ήλθες στο φόρουμ μας.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό να ληφθεί η ευχή μέσω τηλεφώνου ή αλληλογραφίας. Αυτό που πιστεύω είναι πως σημαντικοί γέροντες και πνευματικοί υπάρχουν όχι μόνο στο Άγιο Όρος αλλά και σε πολλά άλλα μέρη που μπορούν να τα επισκεφθούν και οι γυναίκες και όλοι.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Καλλιόπη Π.
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 3:38 pm

Re: Υπάρχουν χαρισματικοί γέροντες; Αναζήτηση Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Καλλιόπη Π. » Δευτ Απρ 10, 2017 12:59 pm

Γεια σου φίλε Αναστάσιε.
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιον γέροντα ή πάτερ που είναι ωφέλιμος ή να μου πεις σχετικά με τους γέροντες που προανέφερα αν γνωρίζεις κάτι;
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!



Άβαταρ μέλους
Καλλιόπη Π.
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 3:38 pm

Re: Υπάρχουν χαρισματικοί γέροντες; Αναζήτηση Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Καλλιόπη Π. » Δευτ Απρ 10, 2017 1:00 pm

Επίσης έχω δημοσιεύσει μαι ερώτησή μου στις συζητήσεις της κατηγορίας Άγιο Όρος για την Αγία Ζώνη.Θα ήταν μεγάλη η χαρά αν ήξερες να μου απαντήσεις.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχουν χαρισματικοί γέροντες; Αναζήτηση Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Απρ 10, 2017 6:40 pm

Αγαπητή Καλλιόπη, δυστυχώς για το δεύτερο ερώτημά σου δεν γνωρίζω.
Για το πρώτο, θα σου πω ότι εγώ εξομολογούμαι στον ιερέα της ενορίας μου. Ο πατέρας Ανδρέας Κονάνος είναι ένας πολύ χαρισματικός ιερέας και μπορείς να ακούσεις πολλές ομιλίες του στο YouTube ή να παρακολουθήσεις ζωντανά μία από αυτές. Κι εδώ στο φόρουμ μας ανακοινώνουμε τις ομιλίες του που γίνονται συχνά και σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Αύριο Μ. Τρίτη και μεθαύριο Μ. Τετάρτη θα μεταδοθούν συνεντεύξεις του από το Star Channel στις 12 το μεσημέρι.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Υπάρχουν χαρισματικοί γέροντες; Αναζήτηση Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 11, 2017 9:27 am

Έχει γίνει και παλιότερα συζήτηση για το θέμα αυτό, αν τη βρω θα κάνω συγχώνευση των θεμάτων, για να μην ξαναλέμε τα ίδια.

Χαρισματικούς ονομάζουμε τους ανθρώπους (γέροντες ή κληρικούς ή ακόμη και λαϊκούς), που έχουν φθάσει με τον πνευματικό αγώνα τους μέτρα αγιότητας και τους παραχωρεί κατά περίπτωση η Χάρις του Αγίου Πνεύματος τη δυνατότητα να βλέπουν πράγματα στο παρόν το παρελθόν ή το μέλλον, που ένας συνηθισμένος άνθρωπος δεν μπορεί να δει.

Όταν μπορούν να δουν μέσα στον άνθρωπο (ψυχή και σώμα), στο περιβάλλον του και το παρελθόν του πράγματα, που δεν τους έχει πει και κανονικά δεν θα γνώριζαν, λέμε ότι έχουν το διορατικό χάρισμα. Όταν μπορούν να δουν και το μέλλον ενός συγκεκριμένου ανθρώπου, τότε λέμε ότι έχουν το προορατικό χάρισμα. Το διορατικό χάρισμα είναι το πρώτο στάδιο και το έχουν αρκετοί Γέροντες στο Άγιο Όρος και έξω στον κόσμο (κανείς δεν ξέρει πόσοι). Το προορατικό ελάχιστοι το έχουν. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα. Σίγουρα όμως υπάρχουν.

Βλέπεις οι χαρισματούχοι, ποτέ δεν εμφανίζουν τα χαρίσματά τους χωρίς σπουδαίο λόγο. Άλλωστε το χάρισμα δεν είναι ικανότητα του ίδιου του ανθρώπου, αλλά δίδεται από το Άγιο Πνεύμα κατά περίπτωση για την βοήθεια εκείνων που το έχουν ανάγκη.

Ο Πνευματικός μας δεν είναι ανάγκη να είναι χαρισματούχος, αλλά να είναι άνθρωπος του Θεού, πνευματικά αγωνιζόμενος και με καρδιά γεμάτη αγάπη. Τέτοιοι Πνευματικοί υπάρχουν πολλοί γύρω μας. Σίγουρα μπορεί ο καθένας μας να βρει έναν, που να τον αναπαύει.

Ο Θεός μου έδωσε το δώρο να γνωρίσω δύο από τους αγίους των ημερών μας με διορατικό και προορατικό χάρισμα, τον Άγιο Πορφύριο Καυσοκαλυβίτη και τον μακαριστό Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη. Δυστυχώς είμαι τόσο αμαρτωλός, που δεν μπόρεσα να αξιοποιήσω την επαφή μαζί τους εκείνο τον καιρό. Χρειάστηκε να περάσουν πολλά χρόνια, για να καταλάβω το νόημα που είχαν τα λόγια τους. Στο Άγιο Όρος είχα επίσης την ευκαιρία να γνωρίσω δυο ακόμη χαρισματικούς Γέροντες. Δεν αναφέρω τα ονόματά τους, επειδή δυστυχώς εσύ δεν μπορείς να πας εκεί κι εκείνοι δε βγαίνουν, απ' όσο ξέρω, έξω στον κόσμο για να τους συναντήσεις.

Όπως βλέπεις δεν αρκεί να γνωρίσεις έναν χαρισματούχο για να επωφεληθείς από το χάρισμα του. Πρέπει να είσαι και η ίδια πνευματικά προετοιμασμένη γι αυτό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Υπάρχουν χαρισματικοί γέροντες; Αναζήτηση Γέροντα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Απρ 11, 2017 1:15 pm

Για τον Γεροντα Εφραιμ που ρωτησες στην αριζονα http://www.monastiria.gr/monastiria-ekt ... s-arizona/ και http://www.stanthonysmonastery.org/contact.php


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
agnes
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2018 2:05 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χρηστό)

Δημοσίευσηαπό agnes » Τετ Μαρ 14, 2018 8:27 pm

Καλησπέρα σας
Θα ήθελα την γνώμη σας. Γνωρίζετε τον πατέρα Χριστόφορο Αντώνιο Λαϊνάκη; Στενή μου φίλη τον συμβουλεύεται χρόνια, τον εμπιστεύεται και μιλάει για το διορατικό και το προορατικό του χάρισμα ( αν τα λέω σωστά ). Μίλησα κι εγώ μαζί του και τον επισκεφτηκα, δεν μου άρεσε όμως καθόλου το φρασεολόγιο του και με παραξένεψε που μου ζήτησε ημερομηνίες γεννήσεως των προσώπων που του ανέφερα. Το πρόβλημά μου ήταν πως χάλασε ο αρραβώνας μου. Μου είπε πως δεν είχαμε σεξουαλική χημεία με τον αρραβωνιαστικο μου. Και την επόμενη φορά να μην μπλέξω με μαλάκα. Αυτά ήταν τα λόγια του. Γνωρίζει κανείς να με συμβουλέψει σχετικά?




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες