Πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Σάβ Οκτ 22, 2016 5:11 pm

Όπως λέει και ο τίτλος η Παναγία με αξίωσε να επισκεφτώ επιτέλους το Άγιο Όρος. Ως πρωτάρης δεν ήξερα τι θα συναντήσω ούτε είχα την εμπειρία που είχαν άλλοι προσκυνητές. Ήξερα ότι θα έχει πολλούς επισκέπτες αλλά αυτό που είδα δεν το περίμενα. Πολύς κόσμος από πολλές χώρες, ένας μικρός χαμός σην Ουρανούπολη και την Δάφνη. Προσκυνητές από Γερμανία, Λετονία, Ρωσία κλπ ένα μείγμα πολιτισμών με κοινό στοιχείο την Ορθοδοξία. Δυστυχώς όλα τα λεωφορεία και βανάκια τα προλάβαινα με την δεύτερη όποτε φτάσαμε αργά στην πρώτη Μονή. Ακολούθησα πιστά το πρόγραμμα και δεν έχασα. Ήταν μια εκπληκτική εμπειρία που αν κάποιος δεν το ζήσει δεν θα μπορέσει να καταλάβει τι εννοώ. Την επόμενη μέρα αφού παρακολουθήσαμε την πρωινή λειτουργία και το πρωινό γεύμα πήραμε τα πόδια μας και μετά από πολλά χιλιόμετρα φτάσαμε και στην δεύτερη Μονή όπου επίσης ακολουθήσαμε πιστά το προγραμμα. Ευγενικοί οι μοναχοί μας έκαναν να νιώσουμε ευπρόσδεκτοι σε κάθε περίπτωση. Φυσικά υπήρχαν και οι αρνητικές εντυπώσεις. Πολλοί ήταν απλοί επισκέπτες και όχι προσκυνητές με ότι αυτό συνεπάγεται για την συμπεριφορά τους. Επίσης στις μεγαλύτερες Μονές τα πράγματα γενικά είναι πιο ελαστικά και πιο κοσμικά θα έλεγα. Όπως και να έχει η εμπειρία ήταν μοναδική και αποτυπωμένη όχι μόνο στο μυαλο μου αλλά σε 700!! περίπου φωτογραφίες που βγάλαμε. Πρώτα ο Θεός το ερχόμενο Πάσχα σκέφτομαι να ξαναπάω αρκεί να βρω την κατάλληλη παρέα.



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Σάβ Οκτ 22, 2016 7:32 pm

Γιάννη μπορείς αν θέλεις να δηλώσεις συμμετοχή στο προσκύνημα που θα κάνουμε αν η Παναγία το θελήσει το ψυχοσάββατο και την Κυριακή των Απόκρεω. Ο κύριος κορμός της παρέας αποτελείται από μέλη του Φόρουμ. Θα είναι η ευκαιρία να γνωριστούμε κιόλας. Θα βγάλουμε σχετική ανακοίνωση.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Σάβ Οκτ 22, 2016 7:37 pm

Achilleas έγραψε:Γιάννη μπορείς αν θέλεις να δηλώσεις συμμετοχή στο προσκύνημα που θα κάνουμε αν η Παναγία το θελήσει το ψυχοσάββατο και την Κυριακή των Απόκρεω. Ο κύριος κορμός της παρέας αποτελείται από μέλη του Φόρουμ. Θα είναι η ευκαιρία να γνωριστούμε κιόλας. Θα βγάλουμε σχετική ανακοίνωση.


Πολύ ευχαρίστως, ελπίζω να με βολέψουν οι ημερομηνίες. Θα περιμένω την ανακοίνωση.



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Σάβ Οκτ 22, 2016 11:10 pm

Εντάξει!!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Οκτ 23, 2016 2:30 pm

Μακάρι να μπορέσεις Γιάννη, είσαι καλοδεχούμενος!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Οκτ 25, 2016 12:26 pm

Σε ποιες μονες πηγες?


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Οκτ 25, 2016 9:33 pm

giannis34 έγραψε:Όπως λέει και ο τίτλος η Παναγία με αξίωσε να επισκεφτώ επιτέλους το Άγιο Όρος............................................. Ακολούθησα πιστά το πρόγραμμα και δεν έχασα. Ήταν μια εκπληκτική εμπειρία που αν κάποιος δεν το ζήσει δεν θα μπορέσει να καταλάβει τι εννοώ............................... Όπως και να έχει η εμπειρία ήταν μοναδική και αποτυπωμένη όχι μόνο στο μυαλο μου αλλά σε 700!! περίπου φωτογραφίες που βγάλαμε. Πρώτα ο Θεός το ερχόμενο Πάσχα σκέφτομαι να ξαναπάω αρκεί να βρω την κατάλληλη παρέα.

Καλά προσκυνήματα να έχεις αδελφέ μου!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες

cron