Αγία Ζώνη - Πώς μπορώ να την προμηθευτώ;

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Καλλιόπη Π.
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 3:38 pm

Αγία Ζώνη - Πώς μπορώ να την προμηθευτώ;

Δημοσίευσηαπό Καλλιόπη Π. » Δευτ Απρ 10, 2017 9:37 am

Γεια σας αγαπητοί φίλοι και αδελφοί! Καλώς σας βρήκα,μιας και είμαι καινούργιο μέλος.
Με λένε Καλλιόπη και είμαι 15 ετών.
Επειδή αντιμετωπίζω διάφορες δυσκολίες ψυχικές εδώ και δύο χρόνια,θα ήθελα να έχω μια Αγία Ζώνη της Παναγίας,ως φυλαχτό.
Τον τελευταίο καιρό ενοχλούμαι πολύ από κάποια κακιά δύναμη που μου βάζει σκέψεις άσχημες και ασεβέστατες για τα Θεία πρόσωπα.Δεν μπορώ να εκκλησιαστώ,ούτε να προσευχηθώ αλλά ούτε και να προσκυνήσω τις εικόνες,λόγω αυτών των ενοχλήσεων.Γι αυτό το λόγο θα ήθελα την Αγία Ζώνη ως φυλαχτό.
Αγαπώ και σέβομαι πολύ την Παναγία μας,γιατί έχει βοηθήσει πολλές φορές την γιαγιά μου και εμένα σε δύσκολες στιγμές μας.Γνωρίζετε πώς θα μπορούσα να προμηθευτώ μια Ζώνη της Παναγίας μας;
Σας ευχαριστώ πολύ,να είστε όλοι καλά και εύχομαι στον κάθε ένα σας Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση! :D
Με αγάπη Χριστού,
Καλλιόπη Π.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αγία Ζώνη - Πώς μπορώ να την προμηθευτώ;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 11, 2017 9:51 am

Ο διάβολος βλέπει την καλή σου προαίρεση ν΄ αγωνιστείς πνευματικά μέσα στην Εκκλησία για να πλησιάσεις το Χριστό και κάνει, ότι μπορεί, για να σ΄εμποδίσει. Το εμπόδιο αυτό θα το ξεπεράσεις με μια καθαρή εξομολόγηση και Θεία Κοινωνία. Έτσι θα κόψεις τα δικαιώματα στο διάβολο και θα σ' ενοχλεί λιγότερο.

Η Αγία Ζώνη φυλάσσεται στην Ιερά Μονή Βατοπαιδίου στο Άγιο Όρος. Οι μοναχοί της Βατοπαιδίου, ετοιμάζουν κομματάκια λάστιχο (σαν ζώνη) τα οποία περνούν πάνω από την Αγία Ζώνη και τα διαθέτουν στους πιστούς για ευλογία. Για ν' αποκτήσεις μια τέτοια "ζώνη", πρέπει να πεις σε κάποιον, που θα πάει για προσκύνημα στη Μονή Βατοπαιδίου ή σε κάποιο από τα Μετόχια της Μονής, να σου φέρει. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρη, ότι η "ζώνη¨είναι γνήσια.

Να θυμάσαι μόνο, ότι τ΄αντικείμενα αυτά ("ζώνη", κομποσκοίνια, σταυροί) που έχουν αγιαστεί από άγια λείψανα ή κειμήλια, είναι χρήσιμα, μόνο κατά το μέτρο του δικού μας αγώνα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Αγία Ζώνη - Πώς μπορώ να την προμηθευτώ;

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Απρ 11, 2017 1:11 pm



«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες