Τίμια ζώνη

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Τετ Ιαν 03, 2018 6:38 pm

Καλησπέρα, έχω ακούσει για πολλά θαύματα που έγιναν φορώντας την κορδέλα από την τίμια ζώνη. Πολλές κοπέλες με πίστη έμειναν εγγυος (οι οποίες δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά) και άλλοι που ήταν άρρωστοι έγιναν καλά.
Ξέρετε πως μπορούμε να πάρουμε αυτή την κορδέλα; Είναι εύκολο;



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 03, 2018 6:56 pm

Αγαπητή δεσποινίδα καλησπέρα και καλή χρονιά!!! Στο Ορθόδοξο Χριστιανικό φόρουμ http://www.agiooros.net διάβασα αυτά παρακάτω :

toula έγραψε:Από ότι γνωρίζω η Αγία Ζώνη της Παναγίας μας βρίσκεται στο Άγιον 'Ορος. Νομίζω ότι μπορεί κάποιος οικείος (σύζυγος ή αδελφός) της κοπέλας που ενδιαφέρεται και βέβαια πιστεύει να φέρει με κατάνυξη και προσευχή μία ζώνη της ενδιαφερόμενης και να την σταυρώσει πάνω από την ζώνη της Θεοτόκου. Κατόπιν η κοπέλα την φοράει και με νηστεία και προσευχή είναι πιθανόν να συλλάβει. Έτσι έχω ακούσει ότι γίνεται, χωρίς να είμαι και απόλυτα σύγουρη.
Ας απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει καλύτερα.


panagiotisspy έγραψε:Είναι έτσι όπως τα λέει η Τούλα.

Η ζώνη της Παναγίας βρίσκεται στο Βατοπαίδι.
Υπάρχει μάλιστα η δυνατότητα, κάποιος που πάει εκεί, να πάρει κάποιες απλές λευκές κορδελλίτσες που διαβάζονται στην Τίμια ζώνη και τις φορούν αντί ζώνης οι γυναίκες.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Τετ Ιαν 03, 2018 8:29 pm

Ευχαριστώ πολύ



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 03, 2018 9:51 pm

Να είστε πάντα καλά!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Ιαν 04, 2018 9:55 am

Η Τιμία Ζώνη βγαίνει τακτικά από το Βατοπαίδι προς αγιασμό των πιστών.
Οι μοναχοί που την συνοδεύουν πάντα μοιράζουν αυτές τις κορδέλες σε όσους προσκυνούν.
Επομένως αν παρακολουθείς πότε γίνονται αυτές οι δραστηριότητες θα μπορέσεις κι εσύ να πάρεις.
Να, πριν δύο μήνες η Τιμία Ζώνη ήταν στην Νέα Ιωνία στην Αθήνα.
Δες εδώ: viewtopic.php?f=38&t=4103

Επίσης έχω ακούσει ότι μπορείς να τηλεφωνήσεις και στο Βατοπαίδι και να παρακαλέσεις να σου στείλουν.



Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Πέμ Ιαν 04, 2018 12:51 pm

Πέτρος έγραψε:Η Τιμία Ζώνη βγαίνει τακτικά από το Βατοπαίδι προς αγιασμό των πιστών.
Οι μοναχοί που την συνοδεύουν πάντα μοιράζουν αυτές τις κορδέλες σε όσους προσκυνούν.
Επομένως αν παρακολουθείς πότε γίνονται αυτές οι δραστηριότητες θα μπορέσεις κι εσύ να πάρεις.
Να, πριν δύο μήνες η Τιμία Ζώνη ήταν στην Νέα Ιωνία στην Αθήνα.
Δες εδώ: viewtopic.php?f=38&t=4103

Επίσης έχω ακούσει ότι μπορείς να τηλεφωνήσεις και στο Βατοπαίδι και να παρακαλέσεις να σου στείλουν.




Απλά μένω σε νησι..Μακαρι να γίνεται να μου στείλουν.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Ιαν 04, 2018 1:01 pm

Κι εμείς οι στεριανοί για να πάμε στην Τήνο, στον Μανταμάδο, στην Θερμή Λέσβου ή στον Πανορμίτη διασχίζουμε όλο το Αιγαίο.
Κι επίσης διασχίζουμε οδικώς όλη την Ελλάδα για να πάμε στο Περιβόλι της Παναγίας μας.
Χρειάζεται και μία μικρή θυσία όταν επιθυμείς κάτι τόσο πολύ!



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Ιαν 21, 2018 9:19 pm

elenalep1992 έγραψε:................ Πολλές κοπέλες με πίστη έμειναν εγγυος (οι οποίες δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά) ...................

Πέτρος έγραψε:.............
Επίσης έχω ακούσει ότι μπορείς να τηλεφωνήσεις και στο Βατοπαίδι και να παρακαλέσεις να σου στείλουν.

Επίσης μπορείς να τηλεφωνήσεις στην Σκήτη της Αγίας Άννας στο Άγιο Όρος για πρόβλημα ατεκνίας.



Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Τίμια ζώνη

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Παρ Ιαν 26, 2018 11:40 pm

Σας ευχαριστώ πολύ :-)




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες

cron