Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Καλλιόπη Π.
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 3:38 pm

Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Καλλιόπη Π. » Κυρ Απρ 01, 2018 8:34 pm

Χαίρετε αδελφοί και Καλή Ανάσταση από βάθους καρδίας.
Ο θείος μου Ηλίας, έπειτα από πολύχρονη παραμονή στην Αμερική, ήλθε στην Ελλάδα και πρόκειται να επισκεφθεί το Άγιον Όρος, όνειρό του από μικρή ηλικία καθότι βαθιά θρησκευόμενος.
Επειδή ο ίδιος δεν γνωρίζει από διαδίκτυο και έμαθε ότι είμαι μέλος στο φόρουμ αυτό, μου ζήτησε να ρωτήσω τους φίλους Χριστιανούς που έχουν επισκεφθεί το Όρος να κάνουν τις εισηγήσεις τους, τις προτάσεις τους για ορισμένα θέματα που θα εκθέσω εκ μέρους του παρακάτω, ώστε να ευχαριστηθεί περισσότερο το άγιο ταξίδι.
Κατ' αρχήν: σε ποιες μονές του Όρους του προτείνετε να μείνει; Ο ίδιος έχει ακούσει καλά λόγια για την Ι.Μ. Καρακάλλου, την Σιμωνόπετρα, το Βατοπαίδι και τη Κουτλουμουσίου, αλλά επιθυμεί να ακούσει και την δική σας γνώμη.
Θα ήθελε επίσης να του προτείνετε κάποια Ιερά Σκήτη και τι να κάνει κατά την παραμονή του στο Όρος, π.χ. κάποια προσκυνήματα. Εκείνος επιθυμεί να προσκυνήσει την Τιμία Ζώνη και θαυματουργές εικόνες της Θεοτόκου.
Τέλος, σας ζητάει ευγενικά να του προτείνετε ορισμένους Γέροντες ανά το Όρος ώστε να κάνει μια επίσκεψη και μία πνευματική συζήτηση μαζί τους, γιατί έχει στερηθεί Πνευματικού και καθοδηγητή στις Η.Π.Α. τόσα χρόνια.
Ο θείος μου Ηλίας και εγώ σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Απρ 01, 2018 9:36 pm

Είναι τόσα πολλά που έχει να πει κάποιος για το περιβόλι της Παναγίας!
Τόσα πολλά!



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Απρ 01, 2018 9:45 pm

Όλες μα όλες οι Ιερές Μονές είναι μοναδικά προσκυνήματα.
Θα πρέπει να καλέσει κάποια από αυτές για να εξασφαλίσει την παραμονή του εκεί και να κλείσει και σε άλλες γιατί δεν μπορεί να μείνει κανείς σε μία μόνο Ιερά Μονή πάνω από μία ημέρα.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΑΚΗΣ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 8:44 pm

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΑΚΗΣ » Δευτ Απρ 02, 2018 9:55 am

Αγαπητή Καλλιόπη, χαίρε. Ο θείος σου να έχει την ευλογία του Θεού. Έχω πάει πολλές φορές στο Άγιο Όρος αλλά όπως και ο Πέτρος και ο Αναστάσιος δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω κάτι για να του προτείνω. Το Όρος είναι ευλογημένο από τον ίδιο τον Κύριο, και συνεπώς είναι γεμάτο από Θεία Αγάπη και Δύναμη. Συμφωνώ, η Σιμωνόπετρα είναι όμορφη μονή αλλά το ίδιο και όλες οι υπόλοιπες δεκαεννέα. Του προτείνω να μείνει στις περισσότερες αν όχι σε όλες. Εύχομαι με κάποιον τρόπο να βοήθησα.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Απρ 02, 2018 2:13 pm

Πρέπει όμως να βοηθήσουμε και τον άνθρωπο.
Πόσες μέρες θα μείνει Καλλιόπη;
Στέκομαι στο ότι θέλει να πάει στο Βατοπαίδι και να προσκυνήσει θαυματουργές εικόνες της Παναγίας.



Άβαταρ μέλους
Καλλιόπη Π.
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 3:38 pm

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Καλλιόπη Π. » Δευτ Απρ 02, 2018 3:41 pm

Θα μείνει κάπου στις δύο εβδομάδες, έτσι μας είπε. Στην αρχή το θεώρησα υπερβολικό αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη του για πνευματική γαλήνη και ηρεμία. Ό,τι άλλο θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε σχετικά, και κάπου εδώ να σας ενημερώσω ότι θα πάει μετά το Πάσχα, δηλαδή την εβδομάδα της Λαμπρής. Οποιαδήποτε απάντησή σας στα ερωτήματά του θα ήταν ωφέλιμη και χρήσιμη.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Απρ 02, 2018 6:26 pm

Δηλαδή θα πάει σε δέκα μέρες και δεν έχει κλείσει που θα μείνει;



Άβαταρ μέλους
Καλλιόπη Π.
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 3:38 pm

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Καλλιόπη Π. » Δευτ Απρ 02, 2018 6:58 pm

Εφόσον δεν ξέρει που θα μείνει ακόμη, εννοείται ότι δεν είναι ορισμένη η αναχώρηση του. Απλά μου είπε ότι θα περάσει μαζί μας το Πάσχα και θα πάει μετά. Για αυτό εξάλλου μου ζήτησε να πληροφορηθώ από εσάς, ώστε να μπορέσει να κλείσει μετά.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Απρ 02, 2018 10:22 pm

Τα βήματα για ένα προσκύνημα στο Άγιο Όρος είναι συγκεκριμένα.
Κλείνεις διαμονητήριο και μετά στα μοναστήρια και τέλος καραβάκι.
Συνήθως τα δυο πρώτα ενάμισυ δύο μήνες πριν την είσοδο.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ο θείος μου θα επισκεφτεί το Όρος και θα ήθελα τις εισηγήσεις σας

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Απρ 03, 2018 1:40 pm

Η δική μου πρόταση είναι Καρυές, Κουτλουμουσίου, Ιβήρων, Βατοπαίδι.
Οι εικόνες της Παναγίας είναι Άξιον Εστίν, Φοβερά Προστασία, Πορταΐτισσα στα τρία πρώτα και Πυροβοληθείσα, Ελαιοβρύτισσα, Εσφαγμένη, Αντιφωνήτρια, Παραμυθία, Παντάνασσα και Βηματάρισσα στο Βατοπαίδι συν η Τιμία Ζώνη. Εκεί στο Βατοπαίδι να κολλήσει το απόγευμα σε μια ομάδα ξενάγησης για να προκυνήσει όλες τις εικόνες.

Για γέροντες δεν γνωρίζω.
Στο Άγιο Όρος μεριμνά η Γερόντισα και Ηγουμένη Κύρια Θεοτόκος!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron