Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίας Μαρίνης Νέας Μάκρης

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίας Μαρίνης Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Μαρ 24, 2018 11:59 am

Σε αυτό το θέμα θα δημοσιεύω διάφορα θέματα που αφορούν το "δεύτερο σπίτι μου" δηλαδή τον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνας Νέας Μάκρης, την εκκλησία που αγαπώ τόσο πολύ που κάνεις δεν φαντάζεται για διάφορους λόγους (ΟΛΑ μου τα Πάσχα εδώ τα έχω ζήσει κ.λπ). Ευχαριστώ τον Θεό που με αξίωσε να βρεθώ στην Νέα Μάκρη!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Μαρ 24, 2018 12:08 pm

Για να πάρετε μια "γεύση" (αν και είναι λίγο νωρίς) από την Λειτουργία της Αναστάσεως στην Αγία Μαρίνα Νέας Μάκρης :



Το "Χριστός Ανέστη" ψάλλει ο πρώτος εφημέριος του Ιερού μας Ναού που σήμερα έχει ηλικία 98 ετών. Μαζί με αυτόν ψάλλει και ο προηγούμενος εφημέριος της εκκλησίας μας (εν έτη 2011, όταν εγώ ήμουν 9 ετών) π. Ιγνάτιος!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Μαρ 24, 2018 1:11 pm

Ωραία σκέψη αδελφέ μου! Έχω κάνει και γω μία αναφορά στο Ναό που λειτουργούμαι και εξομολογούμαι αλλά δεν έχω περάσει Ανάσταση και Αναστάσιμη Λειτουργία εκεί, γιατί δεν είναι ενορία μου. Φέτος αν με αξιώσει ο Θεός θα πάω εκεί.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Μαρ 24, 2018 1:17 pm

Να 'σαι καλά Μάνο! Σου εύχομαι να πας στην εκκλησία που θέλεις!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Μαρ 24, 2018 1:20 pm

Αμήν να σαι καλά!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Μαρ 24, 2018 1:34 pm

Για να δείτε και το εσωτερικό της αγαπημένης μου εκκλησίας, αρκεί να δείτε το παρακάτω βίντεο :



Εφημέριος π. Κορνήλιος.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίας Μαρίνης Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Απρ 02, 2018 6:18 pm

Λίγα λόγια για την εκκλησία που αγαπώ σαν το σπίτι μου:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ἡμερομηνία Θεμέλιου λίθου: 10 Νοεμβρίου 1969.

Ἡμερομηνία Ἐγκαινίων: 7 Σεπτεμβρίου 1997.

Ἡμερομηνία Ἁγιογραφιῶν: 1989 – 2007.


α) ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑΪΔΡΥΩΝ & ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΩΝ


ΙΕΡΑ ΚΑΘΙΔΡΥΜΑΤΑ – ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΑ

Ι) Ἁγίου Φανουρίου, στεγαζόμενον εἰς τόν ὑπόγειον χῶρον τοῦ Ἱεροῦ ἠμῶν Ναοῦ.

Ἡμερομηνία Ἱδρύσεως: 1990.

Ἡμερομηνία Ἀνακαινίσεως: 2008 – 2010.

ΙΙ) Μεταμορφώσεως τοῦ Σωτῆρος εἰς περιοχήν Ζούμπερι. Ἡμερομηνία ἱδρύσεως: 1976.

Ἡμερομηνία Ἁγιογραφιῶν: 1988 – 1996.



ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

Εἰς Ἀεροπορίαν: Ἱερός Ναός Γεννήσεων τῆς Θεοτόκου.



ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Ι) Εἰς Κατασκήνωση Δήμου Ἀθηναίων: Ἱερός Ναός Κοιμήσεως Θεοτόκου. Ἡμερομηνία Ἱδρύσεως: 1967.

ΙΙ) Εἰς Κατασκήνωση Ἑλληνικῆς Ἀστυνομίας: Ἱερός Ναός Ἁγίας Παρασκευῆς. Ἡμερομηνία Ἱδρύσεως: 1967 - 1968.

Ἱερός Ναός Κοιμήσεως Θεοτόκου. Ἡμερομηνία Ἱδρύσεως: 1964 -1965.

ΙΙΙ) Εἰς Κατασκήνωση Ὑπαλλήλων Ὑγείας καί Πρόνοιας: Ἱερός Ναός Ἁγίου Παντελεήμονα. Ἡμερομηνία Ἱδρύσεως:1980. Ἡμερομηνία Θεμελίωσης: 4 Μαΐου 1980.

ΙV) Εἰς Κατασκήνωση Ὑγείας καί Πρόνοιας 5η Ἐπιτροπή: Ἱερός Ναός Κοιμήσεως Θεοτόκου. Ἡμερομηνία Ἱδρύσεως: 1987. Ἡμερομηνία Θυρανοιξίων: 1991.



ΙΔΙΩΤΙΚΟΝ ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΟΝ

Ἅγιοι Ἀπόστολοι τοῦ Ἐξωραϊστικοῦ Συλλόγου «Προβάλινθος». Ἡμερομηνία Ἱδρύσεως: 1993 -1994.

Ἡμερομηνία Θυρανοιξίων: 29 Ἰουνίου 1994.

Ἡμερομηνία Ἁγιογραφιῶν: 1994 – 1999.



β) ΙΕΡΟ ΚΕΙΜΗΛΙΟΝ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ

Θεωρεῖται ὁ ρωσικῆς τεχνοτροπίας ἐπιτάφιος, ὁ ὁποῖος ἀνακαινίσθει προσφάτως καί τοποθετήθει ἐντός τοῦ Ἱεροῦ Βήματος.


Διεύθυνση:

Ἱερός Ναός Ἁγίας Μαρίνας Νέας Μάκρης

190 05 Λεωφόρος Μαραθῶνος

Τηλ. καί Φάξ: 22940 95622


(Ιερά Μητρόπολη Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού - Ε' Αρχιερατική περιφέρεια http://imkifissias.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=240:er-s-noriak-s-na-s-gias-marinis-n-makris&catid=89&Itemid=1170)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίας Μαρίνης Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Απρ 03, 2018 10:46 am

Υπέροχη!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίας Μαρίνης Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 03, 2018 11:51 am

Αλήθεια κύριε Αναστάσιε; Με συγκινείτε! Αλλά και από μόνος μου συγκινούμαι όταν μιλώ για αυτή την εκκλησία!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίας Μαρίνης Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιούλ 16, 2018 10:32 pm

Τελείωσε εδώ και αρκετή ώρα ο Εσπερινός και η αρτοκλασία ενόψει της εορτής της Αγίας Μαρίνας αύριο! Η λειτουργία χαρακτηρίστηκε από πλήθος πιστών (πάρα πολλοί όρθιοι), από την παρουσία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού κ. Κυρίλλου Μισιακούλη και το κήρυγμα αυτού επί την Ιερά Πανύγυρη της Αγίας Μαρίνας, καθώς και από πλήθος ιερέων! Όλη η περιοχή της Αγίας Μαρίνας της Νέας Μάκρης έχει φορέσει τα γιορτινά της και γλεντάει στους ρυθμούς των παραδοσιακών χορών που διεξάγονται αυτή τη στιγμή στην πλατεία της Αγίας Μαρίνας (ακριβώς απέναντι από τον Ιερό Ναό) καθώς και από το γνωστό σε όλους μας πανηγύρι με τους εμπόρους να απλώνονται στο παράδρομο της Λεωφόρου Μαραθώνος (οδός ομώνυμη του Ιερού Ναού). Η Ιερά Πανύγιρις εννοείται πως θα συνεχιστεί και αύριο 17 Ιουλίου, ανήμερα της Αγίας Μαρίνας! Την ευλογία και τις πρεσβείες της να έχουμε! Σήμερα και αύριο γιορτάζει το σπίτι μου!!! (η αγαπημένη μου εκκλησία). Μακρά προβλέπεται η νύχτα! Και πάλι η Αγία Μαρίνα να μας σκεπάζει όλους!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες