ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:31 am



Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:35 am

Σίγουρα θα έχει Μαρίνα, προσπάθησε να μη το χάσεις!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:36 am

Anastasios68 έγραψε:Σίγουρα θα έχει Μαρίνα, προσπάθησε να μη το χάσεις!


Καλέ μου Αναστάση, Πασά μου, μόλις επέστρεψα απο τον Αγιο Γεώργιο. Δεν πήγα να εξομολογηθώ (αυτό πρώτα ο Θεός θα το κάνω άλλη μέρα), πήγα γιατι ήθελα να δώσω ένα όνομα, για προσευχή, για μνημόνευση, μιας κοπέλας, Παναγιώτα λέγεται, λέγονταν, συγγνώμη, στον Πατέρα μου (αν και του το χα δώσει ήθελα μιας που σήμερα έπεσε σε κώμα να προσευχηθεί και ο ίδιος προσωπικά, σπίτ του). Απο το πρωί η κοπέλα 35 ετών "έπεσε" σε κώμα. Μπορώ να σας γράψω και άλλες λεπτομέρειες. Αλλά θα με πείτε γραφική, υπερβολική, μα γιατι τα λέει ... ή μάλλον δεν με αφορά τι θα πείτε με αφορά τι θα νιώσετε και θέλω να νιώσετε πολλά. Η κοπέλα αυτή εδώ και 1 χρόνο είχε καρκίνο, χωρισμένη κοπέλα με ένα παιδάκι. Εδώ και 2 μέρες έκανε εμετό αίμα και έβγαζε ιστούς απο το σωθικά της, έβγαζε τα σπάχνα της, σήμερα το πρωί έπεσε σε κώμα, και μόλις "διάβαινα" το κατώφλι απο το εξομολογητήριο δεν πρόλαβα χαιρετίσω τον Πατέρα μου χτύπησε το τηλέφωνο και μου παν ότι πέθανε. Και μόλις τώρα πασά μου Αναστάση που σου απαντώ και σου γράφω για να καταλήξω ότι μόνο για σένα θα πάω αυριο στην ομιλία, διαπιστώνω ότι δεν ξέρω, δεν θυμάμαι τι είπα στον Πατέρα μέσα στα αναφιλητά μου και στην σύγχυση. Καθώς ερχόμουν σπίτι σκέφτηκα ότι δεν θέλω να πάω στην ομιλία, αν θα πάω στην κηδεία τι να κάνω, (σκεφτόμουν πόσα πράγματα απο εδώ και πέρα δεν θα ζήσει η Γιώτα) αλλά θα πάω για χάρη σου και αν μπορέσω, όταν μάλλον θα βρω χρόνο θα την αναρτήσω την ομιλια του για να την ακούσετε και εσείς. Σε ευχαριστώ Αναστάση.

Μια προσευχή για την Παναγιώτα, να έχει καλό Παράδεισο, και μια ευχή για τους πίσω που μένουν, την οικογένεια της.

Να τους δώσει δύναμη η Παναγία και ο Αγιος Γεώργιος.Καλό βράδυ παιδιά. Και συγγνώμη για τα πιο πάνω. Αναστάση θα σου πω αυριο για την ομιλία.

ΥΣ: ο Πατέρας μου κάποτε, μου πε ότι σε όλα του τα χρόνια κανένας μα κανένας δεν του έχει μιλήσει ή δεν του έχει αναφέρει για τον θάνατο κάποιος, μα απο τα πνευματικοπαιδια του μα απο συζητήσεις. Του κάνει μεγάλη εντύπωση που του μιλησα για τον Θάνατο, και τον ρώταγα διάφορα. Μα υπάρχει οικογένεια που δεν έχει βιώσει αυτήν την κατάσταση; Πόσο ευκολα θα δεχόμασταν αυτή την κατάσταση αν γνωρίζαμε για τον Θάνατο ή αν είχαμε πίστη στο Θεό; Πως θα σταθεί στα πόδια της αυτή η οικογένεια μια που το φυσιολογικό είναι τα παιδιά να θάβουν τους γονείς και όχι οι γονεις τα παιδιά; Τέλος πάντων. δεν έχω τόσο φαιά ουσία για να τα αναλύσω. Απλά αναρωτιέμαι και πολλές φορές δεν θέλω ούτε να αναρωτιέμαι!


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:38 am

Καλή μου Μαρίνα με συγκινείς πραγματικά με τα λόγια σου. Η δούλη του Θεού Παναγιώτα ας προσευχηθούμε όλοι για την ψυχούλα της και ας ευχηθούμε να λάβει καλό Παράδεισο από Εκείνον που όλα τα γνωρίζει.
Ας προσευχηθούμε και για το παιδάκι της, να το έχει διαρκώς η Παναγιά μας υπό τη σκέπη της και να το προστατεύει.
Καλή μου Μαρίνα ο πατέρας Μεταλληνός είναι ένας αξιολογότατος ιερέας, πνευματικός πατέρας και καθηγητής Πανεπιστημίου. Είμαι σίγουρος πως θα ωφεληθής πολύ ακούγοντάς τον και θα περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου από την ομιλία.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Σάβ Αύγ 25, 2012 8:30 am

Καλό Παράδεισο να έχει Μαρίνα. Κρίμα τόσο νέα κοπέλα. Ο Θεός ξέρει. Εύχομαι το παιδάκι της να είναι πάντα καλά.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Αύγ 25, 2012 8:31 am

Anastasios68 έγραψε:Καλή μου Μαρίνα με συγκινείς πραγματικά με τα λόγια σου. Η δούλη του Θεού Παναγιώτα ας προσευχηθούμε όλοι για την ψυχούλα της και ας ευχηθούμε να λάβει καλό Παράδεισο από Εκείνον που όλα τα γνωρίζει.
Ας προσευχηθούμε και για το παιδάκι της, να το έχει διαρκώς η Παναγιά μας υπό τη σκέπη της και να το προστατεύει.
Καλή μου Μαρίνα ο πατέρας Μεταλληνός είναι ένας αξιολογότατος ιερέας, πνευματικός πατέρας και καθηγητής Πανεπιστημίου. Είμαι σίγουρος πως θα ωφεληθής πολύ ακούγοντάς τον και θα περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου από την ομιλία.


Αναστάση μου δυστυχώς ψες (χτες) είχε τόση ομίχλη που έκανα ....μπορεί και.... 30 λεπτά να φτάσω στο κέντρο της Πόλης για απόσταση των 8 λεπτών. Μετ εμποδίων οδηγούσαμε. Πόσο μάλλον οι πτήσεις μας, γιατι ο Πατέρας δεν ήρθε δεν έγινε η ομιλία χτες. Το αεροπλάνο δεν μπορούσε να προσγειωθεί.

Μπα, μην το λες Αναστάση!! Εγώ σας ζητώ συγγνώμη, ίσως δεν έπρεπε καν να σας το αναφέρω με τόσες λεπτομέρειες. Αν ξέραμε ότι θα παθαίναμε τα ίδια, θα μισούσαμε, θα ήμαστταν κακοι άνθρωποι; Με το ΑΝ και το ΘΑ...!!! Είχα θυμώσει και με πολλά άλλα πράγματα που είχαν συμβεί στην κοπέλα αυτή και δεν θέλω να τα αναφέρω, δεν υπάρχει λόγος πια. Είχα θυμώσει, πικραθεί τόσο πολύ μα τόσο πολύ που από τα λίγα που θυμάμαι στον Πατέρα μου μιλούσα (πάνω απο 2 λεπτά δεν μιλήσαμε), με τέτοιο ύφος λες και έφταιγε αυτός για όλα αυτά που πέρασε η κοπέλα και για τον θανατό της. Είχα τόση πίκρα. Και ακόμα έχω αλλά θα μου περάσει, θα έπρεπε ήδη να είχε περάσει αν αναλογιστώ ότι αυτή είναι πλέον κοντά στο Θεό αλλά ο μαυρος κάνει καλά την δουλεία του. Ας έχει Καλό Παράδεισο και ας Αναπαυτεί πλέον... κάπου διάβασα το ...ο του Κυρίου θάνατος τον θάνατον εθανάτωσεν.... Ιωάννης ο Χρυσόστομος!!

Αχιλλεα μου συμφωνώ μαζί σου ο Θεός ξέρει, εμείς δεν ξέρουμε! Τίποτα δεν ξέρουμε, τίποτα.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Αύγ 25, 2012 8:32 am

ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΕΟΜΑΡΤΥΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΘΑΥΜΑΤΑ


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΜΑΜΑΛΟΥΓΚΟΣ
www.nektarios.gr

ΕΚΘΕΣΙΣ

Ἐν περιλήψει τῶν θαυμάτων τοῦ Ἁγίου


1. Γυνή τις Σταμάτω τοὔνομα, ἀπὸ τὴν Λεσινίτζαν τοῦ Ζαγορίου, ἔχουσα τὴν δεξιὰν τῆς χεῖρα παραλελυμένην καὶ ἀκίνητον πρὸ μηνῶν δύο, ἀκούσασα περὶ τοῦ Ἁγίου, ἔδραμε μετ’ εὐλαβείας, ἔχουσα μεθ’ ἑαυτῆς τὸν πατέρα τῆς καὶ τὸν πενθερόν της. Σάββατον ἑσπέρας ἧν, ὅταν ἔφθασεν εἰς τὸν τάφον τοῦ Ἁγίου, καὶ διανυκτερεύσασα κειμένη ἐπὶ τοῦ τάφου, τὸ πρωΐ τῆς Κυριακῆς εὑρέθη ὑγιής· καὶ λαβόντες αὐτὴν ὅ,τε πατήρ της καὶ πενθερός της, ἀνεχώρησαν χαίροντες.


2. Παιδίον ὀκταετὲς ἐκ τῶν πέριξ χωρίων, ἄλαλον καὶ παραλελυμένον τοὺς πόδας ἐκ γενετῆς, κείμενον ἐν τῷ τάφῳ τοῦ Ἁγίου μετὰ ἄλλων πολλῶν ἀσθενῶν, ἐθεραπεύθη μὲ ἔκπληξιν πάντων, καὶ ἤρχισε καὶ νὰ ὁμιλῇ, καὶ νὰ περιπατῇ ἐλευθέρως.


3. Ἔτι δύο παιδία ἀδέλφια ἄῤῥεν καὶ θῆλυ, τὸ ἕν τεσσάρων χρόνων, τὸ ἀλλο χρόνων ὀκτώ, καὶ τὰ δύο παραλελυμένα τοὺς πόδας ἐθεραπεύθησαν ἀμφότερα.


4. Ὁμοίως καὶ ἄλλο παιδίον ὀκτὼ ἐτῶν ἀπὸ χωρίον Λόγγον τῆς Ἐπαρχίας Δρυϊνουπόλεως, παράλυτον ἐκ γενετῆς, προσελθὸν εἰς τὸν τάφον ἐθεραπεύθη.


5. Γυνή τις Αἰκατερίνα τοὒνομα ἀπὸ χωρίον Πράμαντα τοῦ Τζουμερκίου, πάσχουσα ἀπὸ πόνους δριμύτατους τῶν ἐντοσθίων, προσελθοῦσα μετ’ εὐλαβείας ἐθεραπεύθη.


6. Κόρη τις δώδεκα ἐτῶν ἐκ τοῦ Μετσόβου, ἀπὸ σεληνιασμὸν δεινόν, συνεχῆ καὶ πολυχρόνιον πάσχουσα, προσελθοῦσα μετ’ εὐλαβείας εἰς τὸν τάφον ἐθεραπεύθη.


7. Ἕτερον παιδίον τετραετὲς Νικόλαος τοὒνομα ἀπὸ χωρίον Δολιανά, παραλυτικὸν πρὸ τριῶν χρόνων, προσενεχθὲν ὑπὸ τῆς μητρός του Δέσπως εἰς τὸν τάφον τοῦ Ἁγίου, μετὰ τρεῖς ἡμέρας ἐθεραπεύθη.


8. Ἄλλη τις γυνὴ Στασινὴ τοὒνομα ἀπὸ χωρίον Κρίποβον, πάσχουσα ἀπὸ δεινὴν φαγούραν καθ’ ὅλον τὸ σῶμα, σχεδὸν τρεῖς χρόνους, ὁμοῦ καὶ τὸ τέκνον τῆς δύο ἐτῶν, τὸ ὁποῖον ἐγεννήθη μὲ τὸ ἴδιον πάθος τῆς μητρὸς τοῦ, παρακινηθεῖσα ἀπὸ πολλούς, ἵνα ἀπέλθῃ εἰς Ἰωάννινα εἰς ἰατρούς, ἀποκριθεῖσα, θέλω ὑπάγει εἰς τὸν ἀληθινὸν ἰατρὸν τὸν Νεομάρτυρα Γεώργιον καὶ ἐλθοῦσα μετὰ πίστεως θέρμης, ἠλευθερώθη ἀπὸ τ ὁ πάθος, ὁμοῦ καὶ τὸ τέκνον της.

9. Γυνή τις σύζυγος τοῦ Ἀναγνώστου Οἰκονόμου ἀπὸ Βήσσανην παράλυτος γενομένη καθ’ ὅλα τὰ μέλη τῆς, ἅμα ὁποῦ τὴν ἄλειψαν μὲ ἔλαιον ἐκ τῆς κανδήλας τοῦ Ἁγίου ἐθεραπεύθη.


10. Ἄλλη τις γυνὴ Παρασκευὴ τοὒνομα ἀπὸ χωρίον Κοτζανόπουλον τῆς Λάμαρης, πάσχουσα ἀπὸ δεινὴν ὅλων, τῶν μελῶν τῆς παραλυσίαν, ἀκούσασα περὶ τοῦ Ἁγίου, ἐξεκίνησε μετ’ εὐλαβείας διὰ νὰ ἔλθῃ πρὸς τὸν Ἅγιον καθ’ ὁδὸν ὁποῦ ἦτον εἰς τὸ ἄλογον ἀρχισε νὰ ἀναλαμβάνῃ, καὶ καταβᾶσα ἀπὸ τὸν ἵππον, ἀρχισε νὰ περιπατῇ καὶ ἕως οὗ νὰ φθάσῃ εἰς τὸν Ἅγιον ἔλαβεν ἐντελῶς τὴν ὑγείαν της.


11. Ἄλλη τις γυνὴ Χάηδω τοὒνομα ἀπὸ χωρίον Καστανιὰ τοῦ Ἀσπροποτάμου, πάσχουσα ἀπὸ δεινὴν ἀσθένειαν παραλυσίας καθ᾿ὅλα τὰ μέλη τῆς, καὶ ἐτοιμασθεῖσα νὰ πηγαίνη εἰς τὸ Μέτζοβον νὰ ἐπισκεφθῇ ἀπὸ τὸν ἰατρὸν τοῦ Μετζόβου, κατ᾿ ὄναρ τῆς φαίνεται ὁ Ἅγιος νέος μὲ τὴν φουστανέλλα του, καὶ τὴν διατάττει νὰ πηγαίνῃ εἰς τὰ Ἰωάννινα, ἐκεῖ εἶναι ἰατρὸς καλὸς καὶ αὐτὴ τὸν ἀπήντησε δὲν ἔχει ζῷον καὶ ἄνθρωπον νὰ τὴν μετακομίσῃ ἐκεῖ καὶ ὁ Ἅγιος τῆς εἶπε νὰ περιμένῃ ζῷον. Καὶ τὴν αὔριον ἦλθεν ἐνας χριστιανὸς καὶ τὴν ἐφόρτωσεν εἰς τὸ ζῷόν του καὶ τὴν ἔφερεν εἰς τὸν Ἅγιον. Καὶ ὦ τοῦ θαύματος ! τὴν ἰδίαν ἡμέραν ἐσηκώθη εἰς τοὺς πόδας τῆς. Ὁμοίως καὶ τὰ χέρια της ἰατρεύθησαν, τὰ ὁποία ἦσαν ἄπλυτα ἕξ μῆνας, καὶ τότε ἔλαβε σαπούνι καὶ τὰ ἔπλυνε. Τὸ παράδοξον τοῦτο θαῦμα τοῦ Ἁγίου, καθὼς καὶ τὰ ἀνωτέρω θαύματα, ἐδημοσιεύθη ἐνώπιον τοῦ τότε᾿Ἀρχιερέως κυρίου Ἰωακεὶμ Ἁγίου Ἰωαννίνων, τοῦ καὶ πατριαρχεύσαντος, καὶ ἐπὶ πάντων τῶν προὐχόντων τῆς πόλεως.


12. Ἰωάννης τις Κολιοῦ, ἀπὸ χωρίον Ῥωμανὸν τοῦ Σουλίου, ἔχωντας θυγατέρα Αἰκατερίναν ὀνόματι πάσχουσαν ἀπὸ σεληνιασμὸν ἀκατάπαυστον χρόνους ἕνδεκα, ἦλθεν εἰς τὸν τάφον τοῦ Ἁγίου, καὶ ἔπῃρε χῶμα ἀπὸ τὸν τάφον τοῦ Ἁγίου, καὶ ὀλίγον κηρὶ ἀπὸ τὰς λαμπάδας ὀποῦ ἔκαιον ἐπάνω εἰς τὸν τάφον, καὶ ἀπελθὼν εἰς τὴν οἰκίαν του, τὸ μὲν χῶμα ἔβαλεν εἰς τὸ νερὸν καὶ τῆς ἔδωκε καὶ ἔπιεν, καὶ μὲ τὸ κηρὶ τὴν ἐκάπνισε, καὶ ὦ τοῦ θαύματος ! ἠλευθερώθη ἀπὸ τὸ πάθος τοῦ σεληνιασμού. Ὁ ἴδιος ὁ πατήρ τς ἐλθὼν εἰς τὸν ῥηθέντα πρῴην Ἰωαννίνων, διηγήθη ἰδίοις χείλεσι τὸ θαῦμα.


13. Κόρη τις ὀκτὼ ἐτῶν εἰς τὸ ῥηθὲν χωρίον Καστανιὰ πάσχουσα ἀπὸ πολυχρόνιον σεληνιασμόν, καὶ ἐπικαλεσθεῖσα τὸν Ἅγιον, ἐν ᾧ ἔμελλε νὰ τὴν ἐνοχλήσῃ τὸ πάθος, ἐθεραπεύθη, καὶ πλέον δὲν τὴν ἠκολούθησεν. Ἐντόπιοι ἀπ᾿ ἐκεῖ ἐλθόντες εἰς Ἰωάννινα διὰ νὰ προσκυνήσουν τὸν Ἅγιον, τὸ διηγήθησαν φιλαλήθως.


14. Τοῦ Ζαβογιάννου Καλαρυκιότου ἡ σύζυγος προσβληθεῖσα ἀπὸ φρενοληψίαν κακήν, καὶ καταναλώσασα ἀργύριον οὐκ ὀλίγον εἰς τοὺς ἐν Κερκύᾳα ἰατρούς, καὶ μηδὲν ὠφεληθεῖσα, λαβοῦσα ἔλαιον ἐκ τῆς κανδήλας τοῦ Ἁγίου καὶ πιοῦσα ἐθεραπεύθη ἀμέσως, ὁ δὲ σύζυγός της Ζαβογιάννης ἐξαπέστειλεν εἰς τοὺς ἐνταῦθα ἐπιτρόπους τῆς Ἐκκλ. τοῦ Ἁγίου τάλλαρα εἴκοσι καὶ πέντε, καὶ γράμμα του ὁμοῦ εὐχαριστήριον πρὸς τὸν Ἅγιον.


Τὰ ἄνωθεν θαύματα ἐτελέσθησαν εἰς τὸν τάφον τοῦ Ἁγίου. Σημειώνομεν δὲ ἐκ τῶν πολλῶν θαυμάτων, ὅσα εἰς τὸν σεβάσμιον οἶκον τοῦ Ἁγίου ἐτελέσθησαν δ’ ἐνεργείας τῆς εἰκόνος του, τὰ ἐφεξῆς.


15. Γεώργιός τις, υἱὸς τοῦ Οἰκονόμου τῆς Μητροπόλεως τῶν Ἰωαννίνων, τὸ χιλιοστὸν ὀκτακοσιοστὸν καὶ πεντηκοστὸν τρίτον ἔτος τῆς τοῦ Χριστοῦ Γεννήσεως κατὰ μῆνα Ἀπρίλιον, περιπεσὼν ἐκ συνεργείας τοῦ Διαβόλου εἰς τὸ τοῦ σεληνιασμοῦ πάθος, καὶ ἀπελθὼν εἰς τὴν οἰκίαν τοῦ Ἁγίου, ἐγκρατευόμενος καὶ νηστεύων τεσσαράκοντα ἡμέρας, ἐθεραπεύθη ὁ νέος καὶ πλέον δὲν τῷ συνέβη αὐτο τὸ πάθος μέχρι τῆς σήμερον.


16. Τῇ 18 Μαΐου 1853. Ἄγαμος χριστιανή, τοὒνομα Σούλτω, ἀπὸ χωρίον Λάηστα τοῦ Ζαγορίου, ὑπέπεσεν εἰς δεινοτάτην ὀφθαλμικὴν ἀσθένειαν, μὴ βλέπουσα τὸ φῶς τῆς ἡμέρας, καὶ ἀπελπισθεῖσα, μετεφέρθη εἰς τὴν οἰκίαν τοῦ Νεομάρτυρος ἐπικαλουμένη τὴν ἴασίν της, ἐν ὅλῃ ψυχῇ καὶ καθαρᾷ τῇ καρδίᾳ, ἀλλὰ μετὰ δύο ἡμέρας τῆς μετακομίσεώς της, ἀπηλλάχθη ἐντελῶς τῆς ἀσθενείας της ταύτης κατὰ τὴν πίστιν της, καὶ δοξάζουσα τὸν Θεὸν καὶ τὸν Ἅγιον ἀνεχώρησε μὲ χαρὰν καὶ ἀγαλλίασιν.


17. Τῇ δεκάτῃ ἐνάτῃ Μαΐου 1853, θυγάτηρ Γεωργίου Ἰωάννου Δερβένου καὶ Σωσάννης τοὒνομα Εὐγενία, ἐτῶν δεκαὲξ ὑπανδρευμένη, ἐκ τῆς χώρας Μονοδένδρι τοῦ Ζαγορίου, ὑπέπεσεν εἰς ἀσθένειαν βαρυτάτην, ὥστε τὰ ὑπὸ τὴν κοιλίαν καὶ κάτω μέλη τοῦ σώματος τῆς ἔμειναν πλέον ἀκίνητα καὶ εἰς παραλυσίαν πάσχουσα ὅθεν πέντε μῆνας οὕτω πως, καὶ μὴ δυνηθεῖσα ἐν τῷ χωρίῳ ὑπὸ ἰατρῶν θεραπευθῆναι. διὰ προτροπῆς τῶν συγγενῶν καὶ ἄλλων χωριανῶν ἐτέθη ἐφ᾿ ἵππου, καὶ δεθεῖσα καὶ βασταζομένη μετεφέρθη εἰς τὴν πόλιν τῶν Ἰωαννίνων, ὅπως ἐπισκεφθῇ καὶ ὑπὸ ἄλλων ἰατρῶν, ἀλλὰ τόσον αὕτη, καθὼς καὶ οἱ γονεῖς της προτιμήσαντες τὴν μετακόμισιν εἰς οἰκίαν τοῦ Νεομάρτυρος, καὶ ἀλείψαντες τὰ παραλυτικὰ μέλη τοῦ σώματος τῆς ἐκ τοῦ ἐλαίου τῆς κανδήλας τοῦ Ἁγίου, ἐδέοντο μὲ πίστιν τὴν ἴασίν της, τὴν δὲ ἐπαύριον μόνη ἡ ἀσθενὴς Εὐγενία ἐν μεσημβρίᾳ ᾐσθάνθη σεισμόν τινα, καὶ παραχρῆμα αἴφνης ἐνόησεν ἐλεύθερα καὶ ἰσχυρὰ τὰ παραλυτικὰ μέλη τοῦ σώματός της καὶ ὑγιῆ· καὶ ὡς ὠθουμένη ὑπὸ ξένης θείας δυνάμεως ἠγέρθη ἄκουσα, καὶ ἱσταμένη εἰς τοὺς πόδας ἐπεριπάτει ἐλευθέρως, θαυμάζουσα καὶ ἡ ἰδία, θεωροῦσα ἀπηλλαγμένην ἑαυτὴν ἐκ τῆς ὁλικῆς ἀσθενείας της διὰ μιᾶς, εὐχαριστοῦσα καὶ δοξολογοῦσα τὸν Σωτῆρά της. Οἱ δὲ γονεῖς της ἐναγκαλισθέντες ταύτην, χαίροντες καὶ δακρυῤῥοοῦντες ἐκ τῆς χαρᾶς των, ἐδόξαζον τὸν Θεὸν καὶ τὸν Ἅγιον. Ὅθεν, τοῦ θαύματος τούτου διαγγελθέντος ἐν τῇ πόλει Ἰωαννίνων, προσῆλθον πάσης τάξεως ἄνθρωποι, ἄνδρες καὶ γυναῖκες, καὶ εἶδον ἰδίοις ὄμμασι τὴν χριστιανὴν ταύτην ἐλευθέραν πάσης ἀσθενείας καὶ περιπατοῦσαν ὡς νὰ μὴ ἦτο πρότερον ἀσθενής.


Εἰσὶ δὲ καὶ ἄλλα πολλὰ τεράστια τοῦ Ἁγίου, τὰ ὁποῖα χάριν συντομίας δὲν κατεχωρίσθησαν ἐνταῦθα.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Σάβ Αύγ 25, 2012 8:33 am

Τα πάμπολλα θαύματα του σχετικά νέου Αγίου Γεωργίου Ιωαννίνων, αποδεικνύουν στους αιρετικούς (προτεστάντες κλπ) την πλάνη τους περί μή ύπαρξης αγιότητας. Άγιοι υπήρξαν και θα υπάρχουν σε κάθε εποχή και θα μεσιτεύουν στον Κύριο υπέρ ημών.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Αύγ 25, 2012 8:35 am

Achilleas έγραψε:Τα πάμπολλα θαύματα του σχετικά νέου Αγίου Γεωργίου Ιωαννίνων, αποδεικνύουν στους αιρετικούς (προτεστάντες κλπ) την πλάνη τους περί μή ύπαρξης αγιότητας. Άγιοι υπήρξαν και θα υπάρχουν σε κάθε εποχή και θα μεσιτεύουν στον Κύριο υπέρ ημών.


Αχιλλεα μου είναι πάρα πολλά τα θαύματα του Αγίου μου, πολλές φορές ο κόσμος φοβάται να τα πει, ή να τα παραδεχθεί μικρή κοινωνία βλέπεις, τι θα πει ο κόσμος. Φοβάται γιατι αν τα πει ο άλλος ο διπλανος του, το σόι του θα τον πουν υπερβολικό, τρελό και διάφορες τέτοιες χαζομάρες. Και όχι μόνο του Αγίου μου αλλά και όλων των Αγίων μας. Φυσικά και πάντα υπήρχε και θα υπάρχει η Αγιότητα. Το πρώτο του θαύμα ήταν σε μια Τουρκάλα που ο Άγιος μου ήταν ακόμα κρεμασμένος πήρε ένα τσουρέπι του, μια κάλτσα δηλαδή, για αυτό στην εικόνα είναι με ένα πόδι γυμνό, και έγινε καλά. Και ήταν Τουρκάλα παρακαλώ!! Τώρα το τι θα πουν οι άλλοι δεν με αγγίζει και δεν θα πρέπει να αγγίζει κανέναν μας. Εγώ τι κάνω που ξέρω για όλα αυτά και τα βιώνω και πάλι ανάξια δούλη Του είμαι!!

Βλέπείς καλέ μου μερικοί πιστευουν στην θεά τύχη, ας αφήσουν εμάς να ονομάζουμε την τύχη μας Χριστό!!

Καλή Χρονιά να έχεις καλέ μου και Ευλογημένη, φιλιά στην οικογένεια σου.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Αύγ 25, 2012 8:36 am

Εικόνα
εικόνα 1

Ο Άγιος Γεώργιος


Εικόνα
εικόνα 2

Σε αυτή την φωτογραφία είναι ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μου, ο Ιωαννίνων, ο κ. κ. Θεόκλητος στον Τάφο του Αγίου στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Αθανασίου, κατα την Ανακομιδή των Σεπτών του Λειψάνων, εν έτει 1971 (έτσι γράφουν οι φωτογραφίες).


Εικόνα
εικόνα 3

Ο Ασπασμός στον Άγιο.


Εικόνα
εικόνα 4

Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιοι Πατέρες είναι αυτοι (οποιος γνωρίζει και μπορεί, ας γράψει τα ονόματά τους, λάθος μου, έπρεπε να ρωτήσω και να τα μάθω εγώ. Συγγνώμη. Ειλικρινά συγγνώμη, μακάρι να μπορούσα να μάθω ακόμα και τώρα ποιοι είναι αυτοί οι Πατέρες που ήταν παρόντες στην Ανακομιδή του, αλλά είναι αδύνατον), οι οποίοι πλένουν με σεβασμό (όπως θα δείτε παρακάτω) τα Λείψανά του.


Εικόνα
εικόνα 5


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες