ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Τετ Αύγ 22, 2012 1:39 am

Αυτή την Κυριακή, ξεκινά η Ιερά Μητροπολή μου τις Κυριακάτικες απογευματινές ομιλίες, τα κηρύγματα. Δεν έχω ακόμα πληροφορηθεί ποίος θα μιλήσει και που, γενικά το πρόγραμμα του μήνα δεν το ξέρω (η αλήθεια είναι ξέρω ποιός θα μιλήσει πρώτος και που αλλά δεν θέλω να αναφέρω μεμονωμένα την έναρξη των ομιλιών ή το τέλος τους όταν με το καλό γίνει αυτό) όταν μάθω όλο το πρόγραμμα που πέρυσι δημοσιευόταν ανα μήνα στους Ναούς μας, θα το αναρτήσω. Σίγουρα θα βγει ανακοίνωση στους Ιερούς Ναούς προς ενημέρωση των πιστών. Να έχετε μια καλή, όμορφη ημέρα του Θεού. Να προσέχετε.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Τετ Αύγ 22, 2012 1:40 am

Παιδιά είμαι πολυ χαρούμενη. Σήμερα στον Εσπερινό μίλησα με τον Ιερέα του Αγίου Γεωργίου τον πατήρ Ευάγγελο για να κάνουμε ένα site για τον Αγιο μας. Δέχτηκε. Φυσικά του είπα ότι τέτοια εποχή του χρόνου να έχει γίνει. Τουλάχιστον κάναμε μια αρχή Αναστάση μου (που είσαι; ελπίζω να είναι όλα καλά) και σιγά σιγά θα μπουν τα πράγματα σε μια σειρά.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:23 am

Την Κυριακή 16 Οκτωβρίου ξεκινούν οι εσπερινές ομιλίες του έτους 2011 - 2012, που θα γίνονται από κληρικούς της Ιεράς Μητροπόλεως Ιωανίνων στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου (Αρχιμανδρείου) της πόλεως των Ιωαννίνων. Κάθε Κυριακή, μετά την ακολουθία του Εσπερινού, στις 5.00 το απόγευμα.

Το κεντρικό θέμα των φετινών ομιλιών είναι:


Ο Άρτος της Ζωής και η Βασιλεία των Ουρανών




Εικόνα



Εικόνα

ΠΗΓΗ


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:24 am

Εικόνα


Την Τετάρτη 26 Οκτωβρίου γιορτάζεται η ανακομιδή των Σεπτών Λειψάνων του Νεομάρτυρος Αγίου Γεωργίου. Στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό του της Πλατείας Πάργης την Τρίτη και ώρα 18:00 το απόγευμα, θα τελεστεί Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός μετά Αρτοκλασίας. Την ίδια μέρα, στις 21:00 το βράδυ θ' αρχίσει η Αγρυπνία στο Παρεκκλήσιο του τάφου του Νεομάρτυρα στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Αθανασίου.

Το πρωί της Τετάρτη θα τελεστεί στον Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου, στην Πλατεία Πάργης, Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και το απόγευμα της ίδιας μέρας και ώρα 18:00 ο Εσπερινός μετά Παρακλήσεως.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:25 am

Εικόνα


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:25 am

Καλησπέρα φορουμ μου,
άργησα να μπω τόσο μα τόσο καιρό γιατι είχα αρκετά πράγματα που έπρεπε να κάμω, είχα και κάποια προβληματάκια, γενικά δεν είχα χρόνο. Πραγματικά μου λείψατε.

Για την εορτή της Ανακομιδής των Σεπτών Λειψάνων του Αγίου Γεωργίου ότι και να σας πω δεν θα μπορούσα να σας περιγράψω τις εικόνες, τα συναισθηματα και την αγαλλίαση της ψυχής, και δεν νομίζω ότι θα ήταν και τόσο δίκαιο να μιλούσα εγώ...Όλα ήταν όμορφα, αρκετός ο κόσμος, πάρα πολύ κόσμο, ο οποίος είχε μεγάλη συγκίνηση, θες ο καιρός δύσκολος, θες τα προβλήματα, θες η Πίστη, ότι και να ναι χάρηκα που ο κόσμος δεν ήταν μόνο και μόνο να παραστεί, να βγει απο την υποχρέωση, σεβασμός παντού και απο όλους και αυτό ήταν πολύ ωραίο πράγμα. Τα πάντα ήταν όπως έπρεπε να ήταν. Ευχομαι πρώτα ο Θεός του χρόνου τέτοια μέρα να μας βλέπετε απο το site του.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


ειναι απο το κινητό μου, δυστυχώς.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:26 am

τέλος, αυτή την Παρασκευή που είναι πρώτη του μήνα, (καλό μήνα να έχουμε) θα τελεστεί το Ιερό Μυστήριο του Ευχελαίου. Θα σας ενημερώσω όταν μάθω και εγώ. Φαντάζομαι όμως ότι θα είναι μετά τον Εσπερινό ο οποίος αρχίζει στις 17:00 για τον μήνα αυτό.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:27 am

marinam έγραψε:τέλος, αυτή την Παρασκευή που είναι πρώτη του μήνα, (καλό μήνα να έχουμε) θα τελεστεί το Ιερό Μυστήριο του Ευχελαίου. Θα σας ενημερώσω όταν μάθω και εγώ. Φαντάζομαι όμως ότι θα είναι μετά τον Εσπερινό ο οποίος αρχίζει στις 17:00 για τον μήνα αυτό.


Το επεβεβαιωσα παιδιά. Το Ευχέλαιο θα γίνει αμέσως μετά τον Εσπερινό που αρχίζει στις 5 το απόγευμα. όσοι πιστοί προσέλθετε


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:27 am

Η συνέχεια του Βιού του Αγίου μου... - προτελευταία ανάρτηση στην σελίδα 8 -

Τη Δευτέρα, 10 Ιανουαρίου 1838, ο μουτεσελίμης Φιλιατών ανεχώρησε από τα Ιωάννινα, για να επιστρέψει στην έδρα του. Ο Γεώργιος προτίμησε αυτή την φορά να μην ακολουθήσει τον κύριο του, αλλά να παραμείνει στα Ιωάννινα, κοντά στην οικογένειά του.
Την Τρίτη 11 Ιανουαρίου «έλαβε οιονεί προαίσθησιν του στεφανίου του αγώνος του». Ο Γεώργιος παραδόθηκε σε ένα ισοθάνατο ολοήμερο ύπνο. Πολλές φορές προσπάθησαν να τον ξυπνήσουν αλλ΄ ο άγιος δεν αισθανότανε το παραμικρό. Ξύπνησε, τελικά αργά το βράδυ. Στο οικογενειακό δείπνο, αντί του συνηθισμένου στα Ιωάννινα «Εις το όνομα του Χριστού» ο Γεώργιος αφού σταυροκοπήθηκε είπε το «Δόξα σοι ο Θεός».

- Γιατι είπες έτσι ρωτά κάποιος από τους συγγενείς του;
- Ω καϋμένε δεν λέγετε πάλι καλά που ξέρω και τούτο, απάντησε ο Γεώργιος, υπαινισσόμενος την αμάθεια του...


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞ ΙΩΑΝΙΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:31 am

Φορουμ μου, καλό μου φόρμουμ, σήμερα στον Αγιο Γεώργιο όπως κάθε πρώτη Παρασκευή κάθε μήνα θα τελεστεί το Μυστήριο του Ευχελαίου αμέσως μετά τον Εσπερινό. Όσοι πιστοι προσέλθετε.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες