Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης - Υποδοχή λειψάνου του αγίου Γεωργίου του τροπαιοφόρου

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης - Υποδοχή λειψάνου του αγίου Γεωργίου του τροπαιοφόρου

Δημοσίευσηαπό nickzark » Σάβ Μαρ 28, 2015 3:57 pm

Kαταφερα και πηγα χτες τελικα το απογευμα με το ενα τεκνο.Δοξα το θεο..


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης - Υποδοχή λειψάνου του αγίου Γεωργίου του τροπαιοφόρου

Δημοσίευσηαπό nickzark » Σάβ Μαρ 28, 2015 4:37 pm

Eυχαριστω Πετρο.Νασαι καλα.Κανεις αλλος αληθεια δεν πηγε??


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης - Υποδοχή λειψάνου του αγίου Γεωργίου του τροπαιοφόρου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Μαρ 28, 2015 4:46 pm

Αύριο το ιερό λείψανο θα επιστρέψει στη μονή Ξενοφώντος.
Υπάρχει χρόνος ακόμη.



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης - Υποδοχή λειψάνου του αγίου Γεωργίου του τροπαιοφόρου

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Σάβ Μαρ 28, 2015 4:47 pm

Nίκο, βοήθειά σας. Πήγα κι εγώ μαζί με την αδελφή μου.


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36


Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:26 pm
Τοποθεσία: Στο παραμύθι μου

ΙΝ Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνα » Σάβ Μαρ 28, 2015 10:40 pm

Κι εγώ πήγα. :) Εκκλησιαζόμουν παλιά σ'αυτόν το ναό και θέλω να ρωτήσω κάτι, αν γνωρίζει κάποιος. Υπάρχει εκεί μία εικόνα της Παναγίας, η Παναγία η Δακρυρροούσα, και επειδή δεν την έχω συναντήσει πουθενά αλλού, γνωρίζει κανείς μήπως την ιστορία της;


Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης - Υποδοχή λειψάνου του αγίου Γεωργίου του τροπαιοφόρου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Μαρ 28, 2015 10:52 pm

Ποια είναι αυτή η εικόνα Κωνσταντίνα;
Η μεγάλη εικόνα της Παναγίας μας που είναι μόνη της σε ένα μεγάλο μαρμάρινο προσκυνητάρι μπροστά από το ιερό ή αλλού;



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης - Υποδοχή λειψάνου του αγίου Γεωργίου του τροπαιοφόρου

Δημοσίευσηαπό nickzark » Κυρ Μαρ 29, 2015 12:39 am

Βοηθεια σε ολους μας παιδια.Αληθεια την ιδια ερωτηση με τον Πετρο εχω και εγω.Ποια ειναι η εικονα???


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:26 pm
Τοποθεσία: Στο παραμύθι μου

ΙΝ Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνα » Κυρ Μαρ 29, 2015 1:37 pm

Ναι, Πέτρο. Είναι η μεγάλη εικόνα της Παναγίας με ασημένια επένδυση σε μαρμάρινο προσκυνητάρι από την πλευρά των γυναικών και λέγεται Παναγία η Δακρυρροούσα. Αλλά δεν ξέρω κάτι επιπλέον :(


Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες