Ιερά Μονή Αγίου Εφραίμ μεγαλομάρτυρος και θαυματουργού Νέας Μάκρης

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Ιερά Μονή Αγίου Εφραίμ μεγαλομάρτυρος και θαυματουργού Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Αύγ 08, 2017 6:39 pm

Μία Ιερά Μονή που βρίσκεται μισή ώρα περίπου έξω από την Αθήνα είναι η Ιερά Μονή Αγίου Εφραίμ του μεγαλομάρτυρος και θαυματουργού στη Νέα Μάκρη. Είναι ένα εξαιρετικό μοναστήρι όπου βρίσκεται το σκήνωμα του αγίου και θα μπορούσατε να το συνδυάσετε με μία επίσκεψη στην ευρύτερη περιοχή της Νέας Μάκρης ένα Σαββατοκύριακο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ιερά Μονή Αγίου Εφραίμ μεγαλομάρτυρος και θαυματουργού Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Αύγ 09, 2017 1:36 am

Τεράστια ευλογία για τη Αττική η ύπαρξη του Αγίου. Μακάρι να με αξιώσει να επισκεφτώ πάλι το μοναστήρι του


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιερά Μονή Αγίου Εφραίμ μεγαλομάρτυρος και θαυματουργού Νέας Μάκρης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Αύγ 09, 2017 8:24 am

Πραγματικά μεγάλη η ευλογία του Αγίου Εφραίμ για την Αττική. Προσωπικά, το συγκεκριμένο μοναστήρι το έχω επισκευθεί εκατοντάδες φορές μιας και κατοικώ μόνιμα στη Νέα Μάκρη. Καλή και ευλογημένη ημέρα να έχετε!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες