Το ΔΝΤ βάζει χέρι στους μισθούς των Κληρικών

Ειδήσεις, Συνεντεύξεις, Βιογραφίες, Σχόλια

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Το ΔΝΤ βάζει χέρι στους μισθούς των Κληρικών

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Σεπ 15, 2012 1:34 pm

Το ΔΝΤ βάζει χέρι στους μισθούς των Κληρικών


Έντονο προβληματισμό έχει προκαλέσει το σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας «ΒΗΜΑ της Κυριακής», το οποίο κάνει λόγο για «κούρεμα» μισθών στο δημόσιο.

Το ΒΗΜΑ αναφέρει: «ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ νέας αυστηρής λιτότητας εισέρχεται το Δημόσιο με περικοπές αμοιβών και επιδομάτων για όλους τους υπαλλήλους, ακόμη και «κούρεμα» του 50% των μισθών των κληρικών, τους οποίους θα αναλάβει να καλύψει με δικούς της πόρους η Εκκλησία.

Εικόνα

Το νέο πακέτο μέτρων, το οποίο κατά τις πληροφορίες αποδέχθηκε η τρόικα και θα έρθει προς έγκριση στο Υπουργικό Συμβούλιο.»

Επίσης γράφει: «Σε 20 ημέρες θα κριθεί η τύχη μας για τα επόμενα 20 χρόνια» . Με τη δραματική αυτή επισήμανση για το μέλλον της οικονομίας, στελέχη του οικονομικού επιτελείου προετοιμάζουν το συνολικό πακέτο που θα έρθει προς έγκριση στο Υπουργικό Συμβούλιο την ερχόμενη εβδομάδα (πιθανότατα τη Δευτέρα).

Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Σεβ. Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμος, την περασμένη Κυριακή από άμβωνος είχε αναφέρει, ότι «το επόμενο εικοσαήμερο θα είναι επικίνδυνο, για τις συνέπειες του γνωστού φρικτού ζητήματος της κλίσεως της οικονομίας της χώρας μας».

Κάτι ήξερε ο Άγιος Θεσσαλονίκης…..

http://www.romfea.gr/index.php?option=c ... 8-08-37-46

Νομίζω ότι βρέθηκε η λύση! Δεν εχω όρεξη να πω τίποτα, ότι και να πω στα χαμένα που λέει και η γιαγιά μου θα το πω.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες

cron