Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Ειδήσεις, Συνεντεύξεις, Βιογραφίες, Σχόλια

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:30 pm

aposal έγραψε:Τις παλικαρίσιες (=χριστιανικές) απόψεις του Πειραιώς κ. Σεραφείμ (παλαιότερα) βγήκαν να καταδικάσουν:
Ο σύλλογος των εν Ελλάδι Εβραίων (αν θυμάμαι καλά),
Η κυρία Θεοδώρα Μπακογιάνη,
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος και
Δύο Ιεράρχες.
Αυτοί οι δύο τελευταίοι με πόνεσαν. Τι θέλουν να δείξουν; Ότι δεν κατανόησαν τα λόγια του Σεβασμιωτάτου Πειραιώς; Ανόητοι δεν είναι. Αλλά το να επαυξάνουν την προπαγάνδα των σιωνιστών, ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ.
Δεν θα τους ξεχάσω ποτέ. Ο ένας είχε βάλει υποψηφιότητα και για Αρχιεπίσκοπος.


ΟΙ εν Ελλάδι Εβράιοι είναι κάμποσοι, δεν είναι ένας και δυο,
η κα Θεοδώρα Μπακογιάννη εκπροσωπεί κάποιο ποσοστό Ελλήνων πολιτών,
ο κυβερνητικός λέει τις απόψεις και τις θέσεις της εκάστοτε Κυβέρνησης, η οποία κατα το Σύνταγμα και το άρθρο 82 κατευθύνει την γενική πολιτική της χώρας άρα όλων των πολιτών, η φωνή του δηλαδή και οι απόψεις του δεν είναι προσωπικές αλλά εκφράζουν πρόσωπα άλλα και
οι 2 Ιεράρχαι (που θα έλεγε και ο Κονίτσης!!) δεν ξέρω ποιοι είναι. Αν και αν ψάξω λίγο θα το μάθω, μου πάει το μυαλό σε έναν αλλά δεν λέγω ποιός. όλοι αυτοί μαζεμένοι μας κάνουν ένα σημαντικό ποσοστό πολιτών. τι να σου πω, εγώ μερικές φορές θα ήθελα να ξεχάσω γιατι λογισμοί, πολλοί λογισμοί και αηδία.

Μιας που αναφέρθηκα στους Ιεράρχες άκουσα, διάβασα ότι ακόμα και μέσα στην Ιεραρχία στην ΔΙΣ ή γενικά στα ανώτατα στρώματα αυτων είναι και άνθρωποι που δεν θα έπρεπε. Γιατί δεν πιστεύουν και τόσο τον Θεό άρα πως να τον υπηρετήσουν; Δεν γνωρίζω κανέναν ειλικρινά αλλά νομίζω έχω τόσο θυμό που θα τους έκρινα.

τέλος πάντων, καλύτερα είναι η σιωπή, εγώ δεν είμαι ο Κονίτσης δεν έχω τα κότσια να πω ότι θέλω, αν και μερικές φορές ανυπομονώ να βρεθώ με ανθρώπους για να μπορώ να μιλώ και να έχω ελευθερία αλλά και ισηγορια. Αλλά λυπάμαι τον εαυτό μου, γιατι τον Χριστό τον δίκασαν Ιεράρχες, οι Πιστευοντες στον Θεό τότε, και οι τώρα Τον "υπηρετούν" σιωνιστές και άλλοι πολλοί και αυτοί με "ποιμένουν" κάθε τόσο εις Το Όνομά Του το Αγιο (ποιμένουν, ποιμάνουν δεν ξέρω και αν πάει έτσι αυτή η λέξη αλλά νομίζω νιώθετε τι εννοώ).


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:31 pm

Ο Μητροπολίτης Πειραιώς είχε κάνει σαφή διαχωρισμό του διεθνούς σιωνισμού, που είναι πολιτική οργάνωση, Εβραίων στο θρήσκευμα, και του Εβραϊσμού που είναι θρησκεία. Μίλησε λοιπόν εναντίον του διεθνούς σιωνισμού.
Όσοι προανέφερα τον απεκάλεσαν ρατσιστή, ισχυριζόμενοι ότι μιλάει με μίσος εναντίον των Εβραίων!
Μεαταξύ αυτών και δύο Ιεράρχες:
1. Ο αρχιεπίσκοπος Αμερικής κ. Δημήτριος
2. Ο Μητροπολίτης Δημητριάδος κ. Ιγνάτιος


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:31 pm

aposal έγραψε:Ο Μητροπολίτης Πειραιώς είχε κάνει σαφή διαχωρισμό του διεθνούς σιωνισμού, που είναι πολιτική οργάνωση, Εβραίων στο θρήσκευμα, και του Εβραϊσμού που είναι θρησκεία. Μίλησε λοιπόν εναντίον του διεθνούς σιωνισμού.
Όσοι προανέφερα τον απεκάλεσαν ρατσιστή, ισχυριζόμενοι ότι μιλάει με μίσος εναντίον των Εβραίων!
Μεαταξύ αυτών και δύο Ιεράρχες:
1. Ο αρχιεπίσκοπος Αμερικής κ. Δημήτριος
2. Ο Μητροπολίτης Δημητριάδος κ. Ιγνάτιος


Νομίζω ότι κανένας Ιεράρχης δεν θα μιλουσε με μίσος για ανθρώπους, είτε του Θεού είτε άλλη θρησκείας. Απο την άλλη θεωρώ ότι οι Ελληνοορθόδοξοι που βρίσκονται στις διάφορες χώρες σκεφτονται διαφορετικά απο τους έσω- Έλληνες.

Επίσης με αφορμή αυτό που έγραψες μπορώ να απαντήσω και να συμπληρώσω τον Νίκο ότι ο Ποιμενάρχης που εκφέρει άποψη δημόσια καλώς ή κακώς επηρεάζει το Ποιμνιό του. Αυτοί οι 2 νομίζεις με το να χαρακτηρίσουν ρατσιστή έναν άλλον άνθρωπο (άσχετο αν είναι ο Πειραιώς) δεν διαμόρφωσαν νομίζετε την κοινή γνώμη (Παιδιά μην παίζουμε τώρα, ο κάθε Ιεράρχης μην πω ο κάθε Ιερέας έχει το Ποιμνιό του, τους οπαδούς τους, [δίνω μια άκομψη Εκκλησιαστικά λέξη για να καταλάβαιτε τι εννοώ] που κάνουν υπακοή και υποστηρίζουν) του ποιμνιού τους?

Νομίζω οι άνθρωποι είτε Ιερείς είτε Μητροπολήτες θα πρέπει να μιλάνε με μεγάλη προσοχή να μην προκαλούν προβλήματα, και με τέτοιο λεξηλόγιο που δεν θα προσβάλλεται η προσωπικότητα του άλλου. Γιατί θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι κάθε λέξη που βγάινει απο το στόμα τους, η έννοια της είναι πιο σημαντική απο ότι αν θα έβγαινε απο το δικό μου και επειδή κατέχουν θέσεις και αξιώματα ΜΟΝΑΔΙΚΑ και προς τον άνθρωπο αλλά πρωτίστος προς τον Θεό.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες

cron