Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Ειδήσεις, Συνεντεύξεις, Βιογραφίες, Σχόλια

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:23 pm

Πέμπτη, 01 Σεπτέμβριος 2011 Συντάχθηκε απο τον/την Αιμίλιος Πολυγένης - 14.46


Εικόνα

Ανακοίνωση με την οποία αποδοκιμάζει τις σκληρές δηλώσεις του Σεβ. Μητροπολίτη Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κ. Ανδρέα εξέδωσε το Γραφείο Τύπου της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος.
"Οι απόψεις που εξέφρασε πρόσφατα ο Σεβ. Μητροπολίτης Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κ. Ανδρέας αποτελούν καθαρά προσωπικές του απόψεις και όχι απόψεις που έχει υιοθετήσει η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος" λέει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση της Ιεράς Συνόδου.

Κονίτσης: "Να αγιάσουν τα χέρια εκείνων που πετάνε γιαούρτια"


Τρίτη, 30 Αύγουστος 2011 Συντάχθηκε απο τον/την Romfea.gr - 17.25

Εντύπωση προκάλεσαν οι δηλώσεις του Μητροπολίτη Δρυϊνουπόλεως και Κονίτσης ενώπιον κατοίκων της περιοχής του, για τους πολιτικούς και την αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο λόγος του, ξεσήκωσε τα πλήθη τα οποία τον χειροκρότησαν όταν αναφέρθηκε κατά των πολιτικών.

"Φαίνεται πως είναι επιθυμία του πρωθυπουργού να μαστουρωθούν όλοι οι Έλληνες" είπε ο μητροπολίτης και υποστήριξε πως μετά από αυτά του έρχεται να πει "ζήτω οι ντομάτες και τα γιαούρτια".
"Να αγιάσουν τα χέρια όλων εκείνων που έχουν επιλέξει να τιμωρούν, με τον τρόπο αυτό την φαυλοκρατία και την αναξιοκρατία. Να είναι βέβαιοι αυτοί που πετάνε τα γιαούρτια ότι έχουν, την απόλυτη έγκριση των ηρώων του Γράμμου", πρόσθεσε χαρακτηριστικά ο Μητροπολίτης κ. Ανδρέας.
Χαρακτηριστική είναι η στιγμή που αναφερόμενος στον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης κ. Πάγκαλο, τον αποκάλεσε "χοντρό", σχολιάζοντας στη συνέχεια τις δηλώσεις του, σχετικά με τους στρατιωτικούς.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:31 pm

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:24 pm

aposal έγραψε:Πέμπτη, 01 Σεπτέμβριος 2011 Συντάχθηκε απο τον/την Αιμίλιος Πολυγένης - 14.46



"Να αγιάσουν τα χέρια όλων εκείνων που έχουν επιλέξει να τιμωρούν, με τον τρόπο αυτό την φαυλοκρατία και την αναξιοκρατία. Να είναι βέβαιοι αυτοί που πετάνε τα γιαούρτια ότι έχουν, την απόλυτη έγκριση των ηρώων του Γράμμου", πρόσθεσε χαρακτηριστικά ο Μητροπολίτης κ. Ανδρέας.


Ως Χριστιανοί χαιρομαστε οταν οι ιεράρχες μας ελεγχουν την εξουσία αρκει αυτό να γινεται με διάκριση και συμφωνα με τα όσα επιτάσσει το Ευαγγέλιο και δη το σχήμα τους.Τώρα αυτό σχετικά με το Γράμμο και τους ήρωές του με φέρνει σε αμηχανία..αιμα αδελφικό χύθηκε..με ευθύνες ποιανών;Δεν ήταν και χριστιανοί (κατ΄όνομα εστω) συνυπευθυνοι στα τραγικά γεγονότα;Εγώ προτιμώ να λεω "δεν ξέρω,δεν απαντώ".Τι λεέι το Ευαγγέλιο σχετικά με τα εθνικα θέματα;
Μηπως τετοια "μονόπλευρα" μνημόσυνα κάνουν τους κομουνιστές να εμμένουν ακομη πιο φανατικά στην αθεία τους;(Αλλο που δε θέλουν και αυτοί βέβαια!)



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:26 pm

Κι εγώ θεωρώ άστοχη την αναφορά στον εμφύλιο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:26 pm

πιθανόν να είναι άστοχη η αναφορά του και υπερβολική, η Ιστορία θα το κρίνει, αλλά ας δούμε και τις αστοχίες της Δ.Ι.Σ. που δεν επιτρέπεται να έχει!


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:27 pm

Παραδόξως πριν λίγες μέρες πήγα στα Ανω Πεδινά στην Μονή της Ευαγγελίστριας. Αναφερθήκαμε στην Παναγία στη Μονή που είναι στο Καρπενήσι, Προυσιώτισα νομίζω, πήγε μια κυρία και μας έλεγε πως πέρασε στο Προσκύνημα της. Αναφερθηκαμε στον Καραισκάκη με τα παράσημα που τα έδωσε ως Τάμα στην Μεγαλόχαρη. Η Μοναχή τότε γύρισε και μας είπε.... αραγε αν βλέπανε την σημερινή κατάντια μας τι θα έκανε, και αν θα πήγαινε τότε στο Π Φάληρο να πολεμήσει με τους 17 (πανω κάτω σημασία δεν έχει ο αριθμός όσο το ότι κανεις άλλος δεν πήγαινε) ναματέους που είχε μαζί του για να φέρουμε ΕΜΕΙΣ την χώρα σε αυτή την κατάσταση?...

Λέει κάποιος κάτι, κατα την αποψή μας είναι υπερβολικό και άστοχο αλλά δεν αναρωτιώμαστε τι τον προκάλεσε να το πει. Δεν είχε τι να πει?


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:28 pm

Άστοχο, για μένα, είναι η μόνον η αναφορά στον εμφύλιο. Κατά τα άλλα εγώ είμαι υπέρ γιαουρτιών και όχι μόνον!
Δεν μπορεί μια ομάδα από ανθρώπους χωρίς αξίες και ιδανικά να ξεπουλάνε τόσο εύκολα μια χώρα, να αναγκάζουν σε πτωχεία και ζητιανιά έναν ολόκληρο λαό, γιατί έτσι το θέλουν οι προϊστάμενοί τους και εμείς να μην αντιδρούμε καθόλου!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:28 pm

Κατά τη γνώμη μου οι ιεράρχες δεν επιτρέπεται να εκφράζουν από άμβωνος κομματικές θέσεις και απόψεις. Η θέση του Ποιμενάρχη επιβάλει να έχει την ίδια αγάπη και στάση απέναντι σε όλα τα μέλη του ποιμνίου του, ανεξαρτήτως πολιτικών απόψεων. Η κριτική του σε συγκεκριμένα πρόσωπα πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά σε πνευματικά θέματα και όχι πολιτικά.

Όσο για τη σχέση με την εξουσία, ο Ποιμενάρχης οφείλει κατά το δυνατόν να συνεργάζεται με την εξουσία για το καλό του ποιμνίου του και να μην προκαλεί με τη συμπεριφορά του. Η κριτική προς την εξουσία πρέπει να εστιάζεται σε θέματα που άπτονται της πνευματικής κατάστασης και της εξασφάλισης των αναγκαίων για την επιβίωση και την ασφάλεια του ποιμνίου του.

Είναι βέβαιο ότι μπορεί κάποιος να εκφράζει πολιτικές απόψεις χωρίς να πολιτικολογεί και να κομματικοποιείται. Πολλοί Ποιμενάρχες το έχουν αποδείξει αυτό κρατώντας σωστή στάση απέναντι στην εξουσία, ακόμη και συγκρουόμενοι, αλλά με διάθεση για επίλυση των προβλημάτων και όχι στείρα κριτική.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:29 pm

Νίκος έγραψε:Κατά τη γνώμη μου οι ιεράρχες δεν επιτρέπεται να εκφράζουν από άμβωνος κομματικές θέσεις και απόψεις. Η θέση του Ποιμενάρχη επιβάλει να έχει την ίδια αγάπη και στάση απέναντι σε όλα τα μέλη του ποιμνίου του, ανεξαρτήτως πολιτικών απόψεων. Η κριτική του σε συγκεκριμένα πρόσωπα πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά σε πνευματικά θέματα και όχι πολιτικά.

Όσο για τη σχέση με την εξουσία, ο Ποιμενάρχης οφείλει κατά το δυνατόν να συνεργάζεται με την εξουσία για το καλό του ποιμνίου του και να μην προκαλεί με τη συμπεριφορά του. Η κριτική προς την εξουσία πρέπει να εστιάζεται σε θέματα που άπτονται της πνευματικής κατάστασης και της εξασφάλισης των αναγκαίων για την επιβίωση και την ασφάλεια του ποιμνίου του.

Είναι βέβαιο ότι μπορεί κάποιος να εκφράζει πολιτικές απόψεις χωρίς να πολιτικολογεί και να κομματικοποιείται. Πολλοί Ποιμενάρχες το έχουν αποδείξει αυτό κρατώντας σωστή στάση απέναντι στην εξουσία, ακόμη και συγκρουόμενοι, αλλά με διάθεση για επίλυση των προβλημάτων και όχι στείρα κριτική.


Νίκο μου έχεις δίκο. Αλλά νομίζω ο Πειραιώς, ο Νικόλαος, ο Θεσ. ο Ζακύνθου και πολλοί άλλοι αλλά ελάχιστοι δεν θεωρώ ότι μιλάνε κομματικά ή κριτικάρουν όπως θέλουν νομίζω κινούνται κατα το δοκούν. Μου θύμισες έναν καθηγητή που κάποτε εν ώρα μαθήματος αναφέρθηκε στην Εκκλησία και στην Δεξια Του Κυρίου. Λες και αυτά το λόγια σημαίνουν κάτι ιδεολογικά κάτι κομματικά στο χώρο της Εκκλησίας. Μιλάμε ότι αυτό έγινε επι εποχή Νώε, πριν 4 χρόνια αλλά με ενόχλησε τόσο που του είπα ότι άσχετο καθηγητά μου αυτό που είπατε, και Αριστερά Του Κυρίου να έλεγε πάλι το ίδιο θα λέγανε οι αντίθετοι. Ασχημο να μπερδέυουν τα Του Θεού, και να τα φανερώνουν όπως θέλουν.

Εμένα μου αρέσουν οι άνθρωποι που έχουν απόψεις για όλα και δεν φοβούνται τίποτα, και αυτοί ψηφίζουν και αυτοί έχουν φωνή. άστοχο μπορεί να είναι αλλά μάλλον θα χε το λόγο του που εμείς δεν καταλαβάινουμε. Νομίζω αν τον ρωτούσε κάποιος για το είπε θα καταλαβαίναμε το σκεπτικό του.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:29 pm

«Μόνο ο θάνατος θα μου κλείσει το στόμα. Τελεία και παύλα» ήταν η άμεση απάντησή του Σεβ. Μητροπολίτη Κονίτσης κ. Ανδρέα, προς την Ιερά Σύνοδο και τον Γ.Γ. Θρησκευμάτων κ. Καλαντζή.

Ο μαχητικός Ιεράρχης κ. Ανδρέας, σε άλλο σημείο τονίζει ότι «τα διάφορα «αλαλάζοντα κύμβαλα» που βρήκαν ευκαιρία να προβούν σε δηλώσεις εναντίον μου για να βγουν από την αφάνειά τους, ότι...αυτή η πολεμική δεν με φοβίζει καθόλου».

Η απάντηση του Μητροπολίτη Κονίτσης έχει ως εξής:

«Εξ αφορμής του θορύβου που προκλήθηκε, ως μη ώφελε, από το περιεχόμενο της προσφωνήσεώς μου στην Βούρμπιανη του Γράμμου κατά το μνημόσυνο των ηρώων του αντισυμμοριακού αγώνος, την Κυριακή 28 Αυγούστου, έχω να παρατηρήσω τα εξής :

1) Το Γραφείο Τύπου της Ιεράς Συνόδου εξέδωσε ανακοίνωση, σύμφωνα με την οποία αποτελούν προσωπικές μου απόψεις τα όσα είπα στον Γράμμο «και όχι απόψεις που έχει υιοθετήσει η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος».

Δεν γνωρίζω ποιές εν προκειμένω είναι οι απόψεις της Συνόδου.

2) Ο Γενικός Γραμματέας Θρησκευμάτων Γ. Καλαντζής σε δηλώσεις του λέει ότι «ορισμένοι (υπονοώντας εμένα) επιλέγουν να κηρύξουν το λόγο του μίσους και της σύγκρουσης», «την ίδια στιγμή που η Επιτροπή Διαλόγου με την Εκκλησία προσφέρει λύσεις σε χρόνια προβλήματα». Και επιλέγει : «Θα ήταν χρήσιμο να αντιληφθούν (οι «ορισμένοι», δηλαδή εγώ) ότι πριονίζουν το κλαδί που κάθονται».

Δηλώνω ευθέως και άνευ περιστροφών, ότι ούτε τον κ. Καλαντζή γνωρίζω, ούτε αν κάθομαι σε κάποιο ... κλαδί!

Γνωρίζω, όμως, την αγωνία του λαού του Θεού και τα πολυποίκιλα και εξόχως πιεστικά προβλήματά του, καθώς και το επισκοπικό μου χρέος στην ακριτική και αιματοβαμμένη Μητρόπολή μου.

Γι’ αυτό, ας γνωρίζουν και στην Ιερά Σύνοδο και στο Υπουργείο Παιδείας, όπως και τα διάφορα «αλαλάζοντα κύμβαλα» που βρήκαν ευκαιρία να προβούν σε δηλώσεις εναντίον μου για να βγουν από την αφάνειά τους, ότι...αυτή η πολεμική δεν με φοβίζει καθόλου.

Διότι ως διάδοχος του μεγάλου και ηρωικού Ιεράρχου ΣΕΒΑΣΤΙΑΝΟΥ, βάζω όχι τον θρόνο πάνω από τις αρχές μου, αλλά τις αρχές μου πάνω από χίλιους θρόνους.

Κι’ όπως ετόνισα στην λιτανεία του Αγίου Κοσμά (23 Αυγούστου), μόνον ο θάνατος θα μου κλείση το στόμα. Τελεία και παύλα…

http://www.romfea.gr/index.php?option=c ... q&catid=13

Το άσχημο δεν είναι οι απόψεις ενός Ποιμενάρχου ή ενός Γραμματέα Υπουργείου. Κάνουν την δουλειά τους ο καθείς από την θέση του και πάντα ορμόμενος απο τις απόψεις του, από το τι προσδοκά απο τα λεγόμενα του, και άλλα 1002, το άσχημο είναι ότι δεν υπάρχει κοινή γραμμή στην Δ.Ι.Σ.και επιμένω σε αυτό. Μια διχασμένη ΔΙΣ είναι πολύ χειρότερη απο κάποια λόγια.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η Δ.Ι.Σ. αποδοκιμάζει τις απόψεις του Μητρ. Κονίτσης

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:30 pm

Τις παλικαρίσιες (=χριστιανικές) απόψεις του Πειραιώς κ. Σεραφείμ (παλαιότερα) βγήκαν να καταδικάσουν:
Ο σύλλογος των εν Ελλάδι Εβραίων (αν θυμάμαι καλά),
Η κυρία Θεοδώρα Μπακογιάνη,
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος και
Δύο Ιεράρχες.
Αυτοί οι δύο τελευταίοι με πόνεσαν. Τι θέλουν να δείξουν; Ότι δεν κατανόησαν τα λόγια του Σεβασμιωτάτου Πειραιώς; Ανόητοι δεν είναι. Αλλά το να επαυξάνουν την προπαγάνδα των σιωνιστών, ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ.
Δεν θα τους ξεχάσω ποτέ. Ο ένας είχε βάλει υποψηφιότητα και για Αρχιεπίσκοπος.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες

cron