Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Απρ 02, 2015 5:40 pm

aposal έγραψε:Προσπαθώ να αλλάξω την ώρα σε θερινή, αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Μπήκα στο πίνακα ελέγχου μέλους, στις ρυθμίσεις κοινότητας, αλλά δεν υπάρχει σχετική επιλογή. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Απρ 02, 2015 6:59 pm

Σ' εμένα στις ρυθμίσεις κοινότητας, στην ωρολογιακή ζώνη, είναι επιλεγμένα στο πρώτο πεδίο το "Array"
και στο δεύτερο πεδίο το "Europe/Athens" και η ώρα είναι σωστή.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Απρ 02, 2015 9:14 pm

Σ' εμένα όμως δεν υπάρχει η επιλογή Europe/Athens. Μάλιστα έβαλα ένα σωρό συνδυασμούς, από Europe/Madrid μέχρι Africa/Cairo, αλλά η ώρα δεν άλλαξε!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Απρ 02, 2015 10:37 pm

Υπάρχει πρόβλημα εδώ, θα επιληφθώ σύντομα. Πρέπει να δω τι «παίζει» με τον κώδικα.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 30, 2015 11:03 pm

Φίλοι μου δυστυχώς, αν τα μέτρα ελέγχου της κίνησης κεφαλαίων παραμείνουν, υπάρχει πολύ σοβαρή πιθανότητα ο χώρος που φιλοξενούμαστε σε server του εξωτερικού να μην μπορέσει να ανανεωθεί και να βρεθούμε εκτός δικτύου. Αν αυτό συμβεί θυμηθείτε ότι είναι ακόμη σε λειτουργία το εφεδρικό forum στη διεύθυνση orthodoxos.forumup.com. Βεβαίως πολλοί νέοι φίλοι μας δεν είναι γραμμένοι σ' αυτό και θα χρειαστεί να ξαναγραφτούν. Επίσης δεν περιέχει τις δημοσιεύσεις των τελευταίων 2 ετών. Αλλά ελπίζω, αν συμβεί να είναι για λίγο.

Τάσο σε παρακαλώ, πάρε backup την βάση του forum, μήπως χρειαστεί επανέναρξη σε άλλο χώρο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Ιούλ 01, 2015 1:06 pm

Νίκο, μην ανησυχείς για την ώρα. Μπορεί ο server να βρίσκεται στο εξωτερικό, αλλά η εταιρία που μας φιλοξενεί έχει προπληρώσει (όχι μόνο για εμάς βέβαια αλλά για όλους τους πελάτες της), οπότε για αρκετό διάστημα νομίζω πως είμαστε ασφαλείς.
Όσο για τη βάση δεδομένων, είναι εξαιρετικά δύσκολο να της κάνω back up διότι είναι τεράστια και την προηγούμενη φορά αν θυμάσαι είχα αποτύχει σε κάθε προσπάθεια που είχα κάνει.
Για την ώρα θα χρειαστεί να κάνω μία αναβάθμιση στο φόρουμ, οπότε κάποια στιγμή αν το δείτε να μη λειτουργεί μη φοβηθείτε, θα είναι για λίγο.
Θα επικοινωνήσω και με την εταιρεία που μας φιλοξενεί και θα δω τι μπορεί να γίνει.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Δεκ 22, 2015 9:57 am

Αγαπητά μου αδέλφια, επιτρέψτε μου να σας υποβάλλω μερικές παρακλήσεις σε ό,τι αφορά τις δημοσιεύσεις:

1) Αν μπορείτε να ελέγχετε πριν κάνετε μία δημοσίευση εάν το κείμενο που παραθέτετε υπάρχει ήδη. Ιδιαίτερα στις «Διδακτικές Ιστορίες» έχουμε περιπτώσεις που η ίδια ιστορία έχει δημοσιευτεί και παλαιότερα.
2) Παρακαλείσθε θερμά να παραθέτετε πάντοτε την πηγή του κειμένου που δημοσιεύετε.
3) Φροντίστε να φαίνονται καθαρά οι σύνδεσμοι (links) των πηγών. Είναι πολύ εύκολο να το κάνετε αυτό βάζοντας τον σύνδεσμο ανάμεσα στις ετικέτες [url] και [/url]. Για παράδειγμα [url]www.orthodoxos.com.gr[/url].
4) Πριν ανεβάσετε το κάθε κείμενο ρίξτε του μια ματιά για λάθη. Για παράδειγμα μπορεί να παρεισφρήσουν ειδικοί χαρακτήρες εντός του κειμένου και να φαίνεται αυτό άσχημα. Πριν πατήσετε το κουμπί της υποβολής ρίξτε μια τελευταία ματιά στο κείμενο και κάντε τις όποιες διορθώσεις μπορεί αυτό να χρειάζεται.

Σας ευχαριστώ πολύ


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Αύγ 10, 2017 1:32 pm

Ένα θέμα που με απασχολεί σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ είναι το εξής:

Κατά λάθος, έχει τύχει να πατήσω την επιλογή "Ζωντανή συνομιλία" και παρακάτω γράφει "ένα άτομο συνομιλεί". Για να σταματήσω την συνομιλία πρέπει να διαγράψω τα cookies με αποτέλεσμα να πρέπει να επανασυνδεθώ. Πως μπορώ να σταματήσω την ζωντανή συνομιλία χωρίς να αποσυνδεθώ ;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Αύγ 15, 2017 6:35 pm

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα Αναστάσιε.
Απλά, πήγαινε σε κάποιο από τα θέματα του φόρουμ μας και σε 10 δευτερόλεπτα η ένδειξη αυτή θα εξαφανιστεί ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Αύγ 20, 2017 5:47 pm

Καλησπέρα σε όλους τους αδελφούς. Έχω το εξής πρόβλημα. Προσπαθώ να αλλάξω την γραμματοσειρά της υπογραφής μου αλλά όταν πηγαίνω να δω τι έγινε βλέπω ότι το χρώμα δεν αλλάζει. Πώς μπορώ να το αλλάξω;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες

cron