Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Απορίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Δεκ 30, 2013 4:37 pm

Μια άλλη χρήση τοu [url][/url] είναι για να κάνουμε ένα κείμενο ή αντικείμενο να αποκτήσει σύνδεσμο (link). Για παράδειγμα, αν θέλουμε να δώσουμε στη φράση "ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΒΗΜΑ¨ τον σύνδεσμο της ομώνυμης Διαδικτυακής Πύλης κάνουμε το εξής:

Γράφουμε: ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΒΗΜΑ
Το επισημαίνουμε με Shift και το ποντίκι ή τα βέλη
Πατάμε το κουμπί URL

Τώρα θα δείχνει κάπως έτσι: [url]ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΒΗΜΑ[/url]

Στη συνέχεια αντιγράφουμε από την αντίστοιχη σελίδα το link που θέλουμε να συνδέσουμε (πχ. http:/ /www.agioritikovima.gr )

Βάζουμε τον κέρσορα αμέσως μετά το πρώτο [url και προσθέτουμε ένα = . Μετά το = κάνουμε επικόλληση το link που αντιγράψαμε. Τώρα αυτό που κάναμε δείχνει κάπως έτσι:

[url=http:/ /www.agioritikovima.gr]ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΒΗΜΑ[/url]

Και αν το δημοσιεύσουμε δείχνει έτσι:

ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΒΗΜΑ

Αν κάνετε κλικ πάνω του θα δείτε ότι μεταφέρεστε στη σελίδα που συνδέσατε.

Περίπου το ίδιο κάνουμε για να συνδέσουμε μια φωτογραφία με ένα σύνδεσμο. Ας πούμε ότι θέλουμε να κάνουμε ένα σύνδεσμο για τη σελίδα μας στο facebook. Η φωτογραφία του προφίλ της σελίδας έχει διεύθυνση:

https:/ /fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/564649_278679895566580_388837086_n.jpg

Επισημαίνουμε τη διεύθυνση και πατάμε το κουμπί Img. Τώρα θα δείχνει κάπως έτσι:

[img ]https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/564649_278679895566580_388837086_n.jpg[/img]

Αν δημοσιεύσουμε τώρα θα δούμε απλά τη φωτογραφία. Αν επισημάνουμε ξανά το παραπάνω καο πατήσουμε το URL θα γίνει έτσι:

[url][img ]https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/564649_278679895566580_388837086_n.jpg[/img][/url]

Αντιγράφουμε τη διεύθυνση της σελίδας (https:/ /www.facebook.com/forum.orthodoxia) και κάνουμε ότι και παραπάνω. Τώρα το αποτέλεσμα είναι περίπου αυτό:

[url=https:/ /www.facebook.com/forum.orthodoxia][img ]https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/564649_278679895566580_388837086_n.jpg[/img][/url]

Και αν δημοσιεύσουμε δείχνει έτσι:

Εικόνα

ΣΗΜ: Αν αναρωτιέστε, γιατί παραπάνω ο κώδικας δεν λειτουργεί και λειτουργεί μόνο στο τελευταίο παράδειγμα, είναι γιατί στον κώδικα, όταν δεν θέλω να εκτελεστεί, κάνω μερικά εξεπίτηδες λάθη :mrgreen: . πχ αντί http:// έγραψα http:/ / και αντί [img] έγραψα [img ]

Και ένα τελευταίο. Αν αναρωτιέστε, που θα βρούμε τη διεύθυνση μιας φωτογραφίας που βλέπουμε στο Internet και θέλουμε να τη μεταφέρουμε στο φόρουμ, είναι πολύ απλό. Κάνουμε δεξί κλικ πάνω στην εικόνα και από το μενού που εμφανίζεται επιλέγουμε "Αντιγραφή τοποθεσίας εικόνας"


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Δεκ 30, 2013 4:52 pm

Προσθέτω μόνο στο πάρα πολύ καλό και άριστα δομημένο κείμενο του Νίκου, πως αν δουλεύετε με τον Internet Explorer, τότε για να πάρετε τη διεύθυνση της φωτογραφίας, αρκεί να πάτε τον δείκτη του ποντικιού επάνω της, να κάνετε δεξί κλικ και μετά «Αντιγραφή» αντί για το «Αντιγραφή τοποθεσίας εικόνας» που έχουν όλοι οι άλλοι browser (Firefox, Chrome, Opera, Safari κλπ).


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Απορίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Δευτ Δεκ 30, 2013 7:44 pm

Αδέλφια μου Τάσο και Νίκο! Σας ευχαριστώ θερμά για τις οδηγίες σας! :) Κατάλαβα τελικά πως γίνεται να δημοσιεύσουμε ένα σύνδεσμο και μια εικόνα σε δημοσίευσή μας! Τώρα σε ό,τι αφορά τα βίντεο από το youtube θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή και αν έχω απορίες θα ανατρέξω στις οδηγίες σας! Είμαι πολύ χαρούμενη, διότι δεν φημίζομαι για τις γνώσεις μου σε σχέση με τους υπολογιστές και όπως οι μικροί μου μαθητές χαίρονται, όταν τα καταφέρνουν και τα ενθαρρύνω, έτσι νιώθω κι εγώ τώρα...σαν μαθήτρια που κατάφερα κάτι :lol: Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για όλα!!! :)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Δεκ 31, 2013 11:06 am

Δική μας η χαρά Φωτεινή :)
Θα ήθελα να σε ενημερώσω πως προσπαθώ εδώ και χρόνια για τη διάδοση της σωστής και ευφάνταστης χρήσης της πληροφορικής στην εκπαίδευση. Είμαι μηχανικός πληροφορικής, ωρομίσθιος εκπαιδευτικός, πατέρας και μέλος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων στο δημοτικό σχολείο που φοιτούν τα παιδιά μου. Οπότε, εφόσον κι εσύ είσαι εκπαιδευτικός και διδάσκεις μικρά παιδιά, μπορώ να σε βοηθήσω (εφόσον το θέλεις φυσικά) για να εμπλουτίσεις τα μαθήματά σου.
Η αμοιβή μου γι' αυτό θα είναι μικρή: απλά συνέχισε να μπαίνεις στο φόρουμ μας και να καλείς και άλλους να γίνουν μέλη του :)

Να είσαι καλά


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Απορίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Τρί Δεκ 31, 2013 11:16 am

Τάσο και συ να είσαι καλά! Κι αν παρατηρήσεις λάθη στις δημοσιεύσεις μου, είτε σε σχέση με τις πηγές, είτε σε σχέση με εικόνες αγίων στη θεματική ενότητα "Βίοι Αγίων", θα ήθελα να μου το πεις. Σαν διαχειριστής του φόρουμ και μηχανικός πληροφορικής και συνάδελφος εκπαιδευτικός θέλεις το καλύτερο! :)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 30, 2014 3:54 pm

Εάν κάποιο μέλος προσπαθήσει να εγγραφεί χωρίς να δώσει κανένα άλλο στοιχείο εκτός από το e-mail του, από το οποίο δεν προκύπτει ούτε καν το όνομά του, δεν θα ενεργοποιείται η εγγραφή του, εκτός και αν οι Διαχειριστές καταφέρουν να διασταυρώσουν τα στοιχεία του με κάποιο τρόπο στο Internet.

Εάν θέλει να ενεργοποιηθεί η εγγραφή του θα πρέπει να στείλει e-mail σε ένα από τους Διαχειριστές αναφέροντας τουλάχιστον το όνομά του (το βαφτιστικό).

10 μέρες μετά την αρχική εγγραφή, αν οι Διαχειριστές δεν λάβουν e-mail επιβεβαίωσης, η εγγραφή θα διαγράφεται.

Το δικό μου e-mail είναι nkopelias@yahoo.gr


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 06, 2014 9:12 am

Τις τελευταίες μέρες αναγκάστηκα να διαγράφω 2 νέες εγγραφές που έγιναν με ανύπαρκτο η μία και με παραπλανητικό e-mail η άλλη (giaonlineagores@gmail.com). Οι χρήστες που προσπάθησαν να γραφτούν, ήταν μεν υπαρκτά πρόσωπα, αλλά ο σκοπός της εγγραφής τους δεν ήταν να γίνουν μέλη αυτής της παρέας, αλλιώς δεν θα έδιναν παραπλανητικά στοιχεία.

Παρακαλώ ιδιαίτερα όλους όσους σκεφτούν να χρησιμοποιήσουν το χώρο αυτό για οποιοδήποτε άλλο λόγο εκτός από ανταλλαγή απόψεων για θέματα που έχουν σχέση με το περιεχόμενο του forum, να μην το κάνουν, επειδή απλά μας βάζουν στον κόπο να τους διαγράψουμε. Όλες οι εγγραφές ελέγχονται σχολαστικά από τους Διαχειριστές για την ακρίβεια των στοιχείων εγγραφής και αν ακόμη κάποιου η εγγραφή ενεργοποιηθεί κατά λάθος θα διαγραφεί στη συνέχεια μαζί με τις δημοσιεύσεις του, αν οι δημοσιεύσεις του δεν συμφωνούν με τους κανόνες του forum.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Οκτ 13, 2014 9:28 pm

Χαιρετώ όλες και όλους.

Επιτρέψτε μου να κάνω την ακόλουθη επισήμανση: δυστυχώς γίναμε δέκτες παραπόνων σχετικά με κάποιες δημοσιεύσεις μέλους μας εδώ στο φόρουμ, στις οποίες δεν αναφερόταν πουθενά η πηγή προέλευσης.
Θέλω να παρακαλέσω, όταν μεταφέρετε κάποιες πληροφορίες από αλλού (είτε ιστοχώρο, είτε βιβλίο ή άλλη πηγή) να αναφέρετε ΠΑΝΤΟΤΕ την πηγή προέλευσης. Αυτό είναι το σωστό να πράττουμε και έτσι δίνουμε στους επισκέπτες μας μία καλά δομημένη πληροφορία σε κάθε περίπτωση, σεβόμενοι παράλληλα τους συγγραφείς και το έργο τους.

Σας ευχαριστώ πολύ.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Δεκ 16, 2014 8:31 am

Θα παρακαλέσω ιδιαιτέρως το e-mail που χρησιμοποιείτε για την εγγραφή σας, να είναι αυτό που χρησιμοποιείτε συνήθως για την αλληλογραφία σας και όχι ένα που δημιουργείτε μόνο γι αυτό το σκοπό, ώστε να μπορούμε να σας βρούμε, αν έχουμε κάτι σημαντικό να σας πούμε για το forum. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που σας ζητάμε το e-mail σας. Σας διαβεβαιώνουμε ότι δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουμε για κανένα άλλο λόγο ούτε και να το δώσουμε σε κανένα εκτός forum.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Απρ 01, 2015 8:57 pm

Προσπαθώ να αλλάξω την ώρα σε θερινή, αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Μπήκα στο πίνακα ελέγχου μέλους, στις ρυθμίσεις κοινότητας, αλλά δεν υπάρχει σχετική επιλογή. Μπορείτε να με βοηθήσετε;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες

cron