Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Αύγ 23, 2017 11:15 pm

Μη διαγράψεις ξανά το ιστορικό. Πιστεύω ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημα. Και να κάνεις αποδοχή των cookies αν σου ζητηθεί ξανά.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 28, 2017 9:52 am

Τον τελευταίο καιρό στις δημοσιεύσεις, ιδίως των νέων μελών της παρέας παρατηρούνται δυο βασικά σφάλματα, που δυσκολεύουν την ανάγνωσή τους.

1. Η χρήση του Quote.

Όταν θέλουμε να σχολιάσουμε ή να απαντήσουμε σε μια δημοσίευση, αμέσως μετά απ' αυτή, τότε δεν έχει νόημα το quote. Αντί γι αυτό χρησιμοποιούμε το κουμπί "Δημοσίευση απάντησης" στο τέλος της δημοσίευσης.

Το quote το χρησιμοποιούμε για να απαντήσουμε σε μια δημοσίευση, όταν έχουν μεσολαβήσει άλλες απαντήσεις και δεν είναι εύκολα κατανοητό σε ποια δημοσίευση απαντάμε ή όταν θέλουμε να σχολιάσουμε ένα μικρό τμήμα μιας μεγάλης δημοσίευσης. Και στις δυο περιπτώσεις αυτές κάνουμε quote μόνο στο τμήμα της δημοσίευσης, στο οποίο απαντάμε ή σχολιάζουμε. Αυτό μπορεί να γίνει με δύο τρόπους:

α. Πατάμε quote σε όλη τη δημοσίευση και στη συνέχει διαγράφουμε τα τμήματα που δε μας χρειάζονται.
β. Επισημαίνουμε το τμήμα της δημοσίευσης που θέλουμε να σχολιάσουμε και πατάμε το quote. Στην περίπτωση αυτή δεν εμφανίζεται το όνομα αυτού που έκανε τη δημοσίευση.

Η Διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να διαγράφουν τα άχρηστα quotes για να διευκολύνουν την αναγνωσιμότητα των δημοσιεύσεων.

2. Η παράθεση κειμένου μέσω links

Όταν θέλουμε να σχολιάσουμε ένα κείμενο που βρήκαμε στο Διαδίκτυο, δεν είναι σωστό να παραθέσουμε μόνο το link, αλλά να αντιγράψουμε το τμήμα του κειμένου που θέλουμε να σχολιάσουμε, παραθέτοντας φυσικά την πηγή του με link ή με κάποιο άλλο τρόπο που να την προσδιορίζει με ακρίβεια. Αυτό είναι απαραίτητο:

α. Για να μην υποχρεώνουμε όσους διαβάζουν τη δημοσίευσή μας να πλοηγούνται ανάμεσα σε διάφορες σελίδες, για να καταλάβουν τι εννοούμε.
β. Επειδή μετά από λίγο καιρό το link μπορεί να καταστεί ανενεργό και η δημοσίευση μας να πάψει να έχει νόημα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Αύγ 28, 2017 11:30 am

Αυτά, απ' ότι καταλαβαίνω, τα κάνω κυρίως εγώ. Θα προσπαθήσω να μην τα ξανακάνω. Ευχαριστώ για την επισήμανση κύριε Νίκο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 04, 2017 1:35 pm

Τάσο, υπάρχει ένα πρόβλημα με την αναζήτηση. Όταν βάλεις μια φράση για αναζήτηση πχ. "το τέλος του κόσμου" σου δίνει μια περίεργη απάντηση, ότι οι λέξεις είναι πολύ κοινές κλπ. Αποτέλεσμα δε βγάζει. Είναι αυτό κανονικό;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Σεπ 05, 2017 3:14 am

Όχι Νίκο μου, κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό.
Θα το κοιτάξω.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Σεπ 24, 2017 6:06 pm

Κύριε Αναστάσιε καλησπέρα σας. Μού προέκυψε κι άλλο πρόβλημα. Όταν βρίσκομαι στο φόρουμ και μετά αλλάξω καρτέλα (για να κάνω κάτι άλλο, για να κάνω copy paste ένα κείμενο ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο) μου βγάζει την παρακάτω ένδειξη και στη συνέχεια αποσυνδέομαι αυτόματα με αποτέλεσμα να γράφω ότι είναι να γράψω (πάνω δεξιά στην οθόνη βλέπω ότι είμαι κανονικά συνδεδεμένος ενώ δεν είμαι) και μετά να μου λέει ότι πρέπει να συνδεθώ για να κάνω δημοσίευση. Είναι αυτό φυσιολογικό;

ERROR
Δεν έχεις τα απαραίτητα δικαιώματα για να προχωρήσεις αυτήν την ενέργεια


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 25, 2017 2:20 am

Την επόμενη φορά που θα συνδεθείς φρόντισε να έχεις κλικάρει τις δυο επιλογές που λένε να συνδέεσαι αυτόματα.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Σεπ 25, 2017 10:00 am

Το πρόβλημα το έχω κι εγώ.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 25, 2017 10:18 am

Βεβαιωθείτε και οι δύο ότι έχετε αποδεχθεί τα cookies.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Σεπ 25, 2017 12:12 pm

Δεν θα έβγαζε μήνυμα;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες

cron