Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Οκτ 14, 2017 10:20 pm

Είναι η πολλοστή φορά που επαναλαμβάνω το θέμα των links και το θέμα της απάντησης με quote χωρίς λόγο.

Οι επόμενες δημοσιεύσεις που θα γίνουν με σκέτο link χωρίς παράθεση του κειμένου που θέλετε να θέσετε υπόψη της παρέας ή με αδικαιολόγητο quote θα διαγραφούν.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 16, 2017 8:47 pm

Δεν θα επαναληφθεί. Από μέρους μου τουλάχιστον! Αλλά έχω μια ερώτηση :
Πως θα καταλάβει ο άλλος σε πια ανάρτησή του αναφέρεται η απάντησή μου;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Οκτ 17, 2017 8:30 am

Αναστάσιε, όταν η απάντησή σου έπεται αμέσως της δημοσίευσης που αφορά, τότε είναι φανερή η σύνδεση μεταξύ τους. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το όνομα του μέλους που έκανε τη δημοσίευση για να φανεί η σύνδεση.

Τέλος ένα quote που γίνεται μερικές δημοσιεύσεις μετά και επισημαίνει συγκεκριμένο τμήμα μιας δημοσίευσης που αφορά η απάντηση, δεν είναι ένα αδικαιολόγητο quote.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 01, 2018 12:01 pm

Χαίρετε αδελφοί μου και χρόνια πολλά! Έχω δύο ερωτήματα σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ και τις αναρτήσεις.

1ον. Μπορούμε σε μία ανάρτηση να κάνουμε στοίχιση στο κέντρο όπως γίνεται στους απλούς κειμενογράφους; Αν ναι πως;

2ον. Πως μπορώ να βάλω μια εικόνα σε μια ανάρτηση και δεξιά απ' αυτήν να έχει κείμενο και μόλις τελειώσει ο χώρος δίπλα να συνεχίσει το κείμενο από κάτω και από την αρχή της παραγράφου;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Ιαν 01, 2018 10:55 pm

Αγαπητέ μου Αναστάσιε, η πλήρης στοίχιση ή η κεντρική στοίχιση δεν υποστηρίζεται από το φόρουμ μας. Μια και το έθεσες, θα προσπαθήσω να βρω κάποια λύση σε αυτό.
Το ίδιο ισχύει και για το δεύτερο σου ερώτημα. Οι ιδιότητες του Word εάν περαστούν στο φόρουμ, τότε θα είναι δύσκολο να διαβάζονται τα κείμενα στις μικρές οθόνες των κινητών τηλεφώνων. Παρόλα αυτά, θα προσπαθήσω να βρω κάποια λύση, εάν υπάρχει.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Ιαν 01, 2018 11:17 pm

Λοιπόν, το έψαξα και δεν γίνεται αυτό που ζήτησες Αναστάση μου. Είναι δύσκολο να εξηγήσω το γιατί δεν γίνεται, θα πω μόνο ότι θα υπάρξει σημαντικό πρόβλημα στην ασφάλεια του φόρουμ.
Οπότε...ας συνεχίσουμε ως έχει ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Ιαν 02, 2018 11:35 am

Ευχαριστώ πολύ κύριε Αναστάσιε που μου απαντήσατε! Εγώ ήθελα, αν γινόταν, να επιτευχθούν τα παραπάνω έτσι ώστε εγώ αλλά και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ μας να μεταφέρουμε αυτούσια τα κείμενα από άλλες ιστοσελίδες και κυρίως από την ιστοσελίδα της Ιεράς μας Μητροπόλεως Κηφισίας Αμαρουσίου και Ωρωπού. Αφού όμως πρόκειται να κινδυνεύσει η ασφάλεια του φόρουμ μας θα συνεχίσουμε όπως είμαστε! Να σας έχει ο Θεός καλά!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 15, 2018 9:15 am

Νίκος έγραψε:Είναι η πολλοστή φορά που επαναλαμβάνω το θέμα των links και το θέμα της απάντησης με quote χωρίς λόγο.

Οι επόμενες δημοσιεύσεις που θα γίνουν με σκέτο link χωρίς παράθεση του κειμένου που θέλετε να θέσετε υπόψη της παρέας ή με αδικαιολόγητο quote θα διαγραφούν.

Το φόρουμ είναι χώρος συζήτησης και ανταλλαγής ιδεών και όχι links. Θεόδωρε (Θεόδωρος22), έχω αναγκαστεί τον τελευταίο καιρό να διαγράψω πολλές δημοσιεύσεις σου, γιατί αποτελούνταν αποκλειστικά από links και πολλά απ΄αυτά παρέπεμπαν σε διευθύνσεις αντίθετες με τους σκοπούς του φόρουμ ή ήταν άσχετες με το θέμα. Αν συνεχίσεις αυτό τον κατήφορο θ' αναγκαστώ να πάρω μέτρα που θα περιορίσουν τη συμμετοχή σου στις συζητήσεις.

Επανέρχομαι στο θέμα των quotes (επανάληψη προηγούμενης δημοσίευσης). Δεν είναι ο σωστός τρόπος για να απαντάτε σε μια δημοσίευση. Για να είναι χρήσιμα τα quotes να τα χρησιμοποιείτε μόνο περιορισμένα και στοχευμένα. Είναι ιδιαίτερα κουραστικό να αναγκάζομαι κάθε φορά που μπαίνω στο φόρουμ να ασχολούμαι με τη διαγραφή δεκάδων άχρηστων quotes.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 17, 2018 10:51 pm

Απαγορεύεται σε οποιαδήποτε μέλος να χρησιμοποιεί πάνω από ένα προφίλ. Είναι το λιγότερο αδικαιολόγητο, για να μην πω τίποτε βαρύτερο. Είναι πολύ εύκολο για τους Διαχειριστές να το διαπιστώσουν.

Όποιο μέλος διαπιστωθεί, ότι έχει πάνω από ένα προφίλ θα αποκλείεται αυτόματα και οριστικά.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 17, 2018 11:33 pm

Ο Μάρκος ή Γεώργιος1998 ή Θεόδωρος22 ή Απόστολος0 αποκλείστηκε οριστικά από το φόρουμ, γιατί διατηρούσε 4 προφίλ.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron