Περί της χρήσης της Ελληνικής Γλώσσας

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Περί της χρήσης της Ελληνικής Γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Αύγ 04, 2012 9:42 pm

Αγαπητοί αδελφοί, χαίρετε

Με αρκετή επιφύλαξη ξεκινώ το παρόν θέμα. Θέλω να επισημάνω κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα και είναι η χρήση της Ελληνικής γλώσσας στο φόρουμ μας.
Στα περισσότερα Ελληνικά φόρουμ οι διαχειριστές απαγορεύουν τη χρήση Λατινικών γραμμάτων για τη συγγραφή Ελληνικών λέξεων (τα λεγόμενα και ως greekglish) και το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μας. Θέλω με κάθε σεβασμό να θέσω έναν επιπλέον προβληματισμό: αυτόν της ορθογραφίας. Πιστεύω πως σε ένα Ορθοδοξο φόρουμ (αλλά και σε οτιδήποτε δημοσιεύουμε στο διαδίκτυο) θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στο θέμα αυτό. Είναι πολύ σημαντικό θέμα διότι φανταστείτε πόση σημασία έχει η ορθογραφία στο Ευαγγέλιο. Ένα μόνο γράμμα αν γραφτεί λάθος τότε μπορεί το νόημα κάποιας φράσης να αλλάξει εντελώς! Ας φανταστούμε τους Πατέρες να μη δίνουν σημασία στην ορθογραφία και να μας παραδίδουν κείμενα ανορθόγραφα και άρα επιδεχόμενα διαφορετικές ερμηνείες!
Γι' αυτό, επισημαίνοντας πάλι ότι λέω τα παραπάνω με κάθε σεβασμό προς όλους και χωρίς να υποστηρίζω πως εγώ γράφω σωστά, δίνω την προτροπή προς όλους μας (μηδενός του εαυτού μου εξαιρουμένου) να δίνουμε τη δέουσα προσοχή στην ορθογραφία. Επισημαίνω κάποια συχνά λάθη:
1. Τονισμός: Τονίζουμε πάντοτε τις λέξεις μας. Στερηθήκαμε τα πνεύματα και τη "στέγη" της περισπωμένης λόγω της επιλογής των κρατούντων, ας μη στερηθούμε και την εναπομείνουσα οξεία. Μία λέξη χωρίς τόνο μπορεί να αλλάζει εντελώς το νόημα όσων λέμε.
2. Εισαγωγικά: Βρίσκονται κρυμένα στο πληκτρολόγιο και είναι σχετικά άβολο να τα χρησιμοποιούμε. Στην Αγγλική γλώσσα υπάρχουν δύο τύποι εισαγωγικών και βρίσκονται στο πληκτρολόγιο στο αριστερό μέρος του πλήκτρου ENTER. Στην Ελληνική γλώσσα όμως τα εισαγωγικά περικλείουν μία πρόταση με το σύμβολο « στα αριστερά και το » στα δεξιά της. Μπορεί κανείς να τα βρει μέσω της εφαρμογής των Windows που φέρει τον τίτλο «Πίνακας Χαρακτήρων». Στους υπολογιστές Macintosh μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει εύκολα συνδυάζοντας τα πλήκτρα Alt και < ή >.
3. Ερωτηματικό: Το σύμβολο του ερωτηματικού στα Ελληνικά είναι το ; και στα Αγγλικά το ?. Εν τούτοις συχνά χρησιμοποιείται το ? και στα Ελληνικά καθώς πολλοί δεν γνωρίζουν που βρίσκεται το Ελληνικό ερωτηματικό πάνω στο πληκτρολόγιο. Βρίσκεται στο πλήκτρο Q, όπου με συνδυασμό αυτού με το πλήκτρο Shift μπορεί κανείς να προσθέσει στα κείμενά του και την άνω κάτω τελεία.
4. Διαλυτικά: Τα διαλυτικά μπορούν να προστεθούν με τον εξής τρόπο: πατάμε πρώτα το Shift και στη συνέχεια το πλήκτρο του τόνου (στα δεξιά του πλήκτρου L). Κατόπιν πατάμε το πλήκτρο του φωνήεντος που θέλουμε να αποκτήσει διαλυτικά. Αν θέλουμε διαλυτικά και τόνο, τότε αντί του πλήκτρου του τόνου πατάμε το πλήκτρο W μαζί με το Shift και έχουμε έτσι φωνήεν με τόνο και διαλυτικά.

Ελπίζω ότι δεν σας ζάλισα και ελπίζω ότι δεν παρέβηκα τα εσκαμμένα. Φυσικά και εγώ κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη και σε καμία περίπτωση δεν διεκδικώ το «αλάθητο». Αισθάνομαι όμως ότι το θέμα είναι σημαντικό και γι' αυτό το αναφέρω.
Να είστε όλοι καλά.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Eirini
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 2:07 pm

Re: Περί της χρήσης της Ελληνικής Γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Eirini » Τετ Οκτ 17, 2012 9:58 am

Συμφωνώ απόλυτα.
Τι θα λέγατε να αρχίσουμε να γράφουμε σε πολυτονικό; Δεν είναι δύσκολο. Τα γουίντοους τα υποστηρίζουν. θα κάναμε έτσι τη διαφορά.
Τώρα ίσως οι άτονες λέξεις που συναντάμε, να προέρχονται από αναρτήσεις από κινητά.
Πρόσφατα άλλαξα κινητό και πήρα ένα τρίτης γενιάς, και όταν γράφω μηνύματα δεν ξέρω πώς μπαίνει ο τόνος.

Εἶναι δύσκολον νὰ θυμηθοῦμε τὸ πολυτονικόν μας σύστημα, ἀλλά ὂχι ἀκατόρθωτον.
Καλημέρα σὲ ὃλους.


Ἀφῆστε τους νά νομίζουν ὂτι κάτι κάνουν, στό τέλος τοῦ Θεοῦ θά γίνει.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Περί της χρήσης της Ελληνικής Γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Οκτ 18, 2012 4:54 pm

Ειρήνη, αν το κινητό που έχεις είναι Android, τότε κάνε το εξής για να προσθέσεις τόνους: όταν θέλεις να βάλεις τόνο, τότε κράτα πατημένο το πλήκτρο του γράμματος και θα εμφανιστούν όλες οι πιθανές εκδοχές του, μαζί και αυτή με τον τόνο. Το επιλέγεις και είσαι έτοιμη :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
johnge
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Τετ Αύγ 01, 2012 3:43 pm
Τοποθεσία: π.Πρόδρομος, Κύμη

Re: Περί της χρήσης της Ελληνικής Γλώσσας

Δημοσίευσηαπό johnge » Παρ Νοέμ 09, 2012 7:24 am

Υπάρχει κάποιο site που κάνει online απόδοση μονοτονικού κειμένου σε πολυτονικό;

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, κάτι είχε κυκλοφορήσει κάποια στιγμή στο forum, αλλά δεν το βρίσκω.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Περί της χρήσης της Ελληνικής Γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Νοέμ 13, 2012 12:54 pm

Site δεν ξέρω Γιάννη, γνωρίζω πως υπάρχει ένας πολυτονιστής (πρόγραμμα) που κάνει αυτή τη δουλειά.
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να τον βρω.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Περί της χρήσης της Ελληνικής Γλώσσας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Δεκ 02, 2013 3:20 pm

Θα ήθελα να κάνω μία διόρθωση στο πρώτο μου κείμενο του παρόντος νήματος.
Για να εισάγετε Ελληνικά εισαγωγικά στο κείμενό σας σε λειτουργικό Windows μπορείτε να κάνετε το εξής:
Κρατήστε πατημένο το πλήκτρο alt gr (βρίσκεται δεξιά ακριβώς του πλήκτρου space bar) και στη συνέχεια πατήστε το πλήκτρο που έχει τα σύμβολα [ { για να εισάγετε αριστερά εισαγωγικά και το πλήκτρο ] } για να εισάγετε δεξιά.
Κύρια προϋπόθεση του παραπάνω είναι να έχετε επιλέξει την Ελληνική γλώσσα πληκτρολογίου.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες