Χαιρετισμός

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Πέμ Ιουν 08, 2017 10:12 pm

Ευχαριστώ κύριε Αχιλλέα (είστε μεγαλύτερος μου οπότε σας μιλώ στον πληθυντικό). Θεοδωρε αν ισχύει το όνομα σου είσαι 22 ετών. Εγώ είμαι 18 άρα σου μιλώ στον Ενικό αν δεν έχεις θέμα. Ναι έχω συναντήσει μερικούς άθεους Ελληνες(δηλαδή αποστάτες του χριστιανισμού) μόνο μέσω ίντερνετ βασικά μίλησα με αυτές τις τρεις αθεες κοπέλες που είπα πιο πάνω γιατί ήταν σχετικά ευγενικές αλλά δεν είχαν σκοπο να με ακούσουν μου έλεγαν ερωτικά υπονοούμενα για το ποσό γλυκό παιδί είμαι και άλλα πιο πονηρά που ντρεπομαι να τα πω και σταμάτησα τη κουβέντα. Οσο να ναι ένας Κόπτης δεν πρέπει να μιλάει με αποστάτες πρώην χριστιανούς είναι ντροπή.Τα στοιχεία από αυτές τις κοπέλες δεν θα ήθελα να τα πω μιας και μου στέλνουν ακόμα μυνήματα κτλ.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 09, 2017 8:32 am

Μάρκος έγραψε: Π.χ τον Παντοδύναμο τον αποκαλούμε Αλλάχ(οπότε να ξέρετε ότι έτσι αποκαλώ τον Υψιστο κι εγώ).Ετσι αποκαλούν τον Παντοδύναμο και οι άλλοι Αραβόφωνοι χριστιανικοί λαοί.


Θα προτιμούσα αυτό να το αποφύγεις Μάρκο. Θα με αναγκάσεις να σε διορθώνω κάθε φορά που το χρησιμοποιείς, επειδή για μας τους Έλληνες αυτή η λέξη είναι ανεπιθύμητη.

Μάρκος έγραψε:Οσο να ναι ένας Κόπτης δεν πρέπει να μιλάει με αποστάτες πρώην χριστιανούς είναι ντροπή.


Αυτή δεν είναι Χριστιανική νοοτροπία Μάρκο. Αυτό το έκαναν οι Εβραίοι προ Χριστού και ο Χριστός το σταμάτησε συναναστρεφόμενος με πόρνες, τελώνες, Σαμαρείτες, Ρωμαίους και άλλους (πχ. Χαναναία). Ο Χριστιανός μιλά με όλους και είναι πάντοτε ευγενικός, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποδέχεται τις απόψεις τους. Βέβαια αν η συμπεριφορά του συνομιλητή σου είναι απρεπής και σε σκανδαλίζει, μπορείς να διακόψεις τη συζήτηση γι αυτό το λόγο και όχι για το τι πιστεύει.

Αν θέλετε να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση να τη μεταφέρουμε στο Αρχονταρίκι στο θέμα της γνωριμίας. Εδώ είναι χώρος μόνο για χαιρετισμό των νεοεισερχόμενων.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Ιουν 09, 2017 8:59 am

Συμφωνώ για Αρχονταρίκι.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Παρ Ιουν 09, 2017 9:41 am

Αδελφέ μου Μάρκο καλώς ήρθες στην μεγάλη και γλυκιά αγκαλιά μας.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Παρ Ιουν 09, 2017 1:01 pm

Ευχαριστώ Φώτη. Κυριε Νικο(νου επιτρεοεται να σας μιλω σε Πλυθηντικο η Ενικο;)θα προτιμούσα η συζήτηση να μεταφερθεί στο αρχονταρίκι γιατί οι συγκεκριμένες κοπέλες με σκανδαλισαν στο ερωτικό κομμάτι ντρέπομαι να πω περισσότερα.Ασφαλώς ο Κύριος μιλούσε με αμαρτωλούς αλλά όταν αυτοί οι αμαρτωλοί δεν σέβονται κάποια πράγματα τότε ξεπερνάνε τα όρια.Για την ονομασία του Υψίστου ειλικρινά δεν βλέπω που το κακό να τον αποκαλούμε με το Αραβικό του όνομα εφόσον τα Αραβικά είναι η μητρική γλώσσα των Κοπτών (τα Κοπτικά είναι δυστυχώς νεκρά και ανάμεσα στο διλημα που βρέθηκαν οι Κόπτες να χάσουν είτε τη θρησκεία είτε τη γλώσσα τους προτιμησαμε να χάσουμε τη γλώσσα μας) και άλλων χριστιανών Αραβοφωνων(πολλοί Αραβόφωνοι πατριάρχες και κληρικοί και μάλιστα όχι μόνο οι Κόπτες αλλά και οι Ελληνορθόδοξοι της Συρίας και ο ίδιος ο Ελληνορθόδοξος πατριάρχης Αντιόχειας έτσι προσφωνεί τον Υψιστο).Σεβόμενος πάντως το forum αυτό θα δοκιμασω να χρησιμοποιώ την ελληνική λέξη για τον Υψιστο.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Ιουν 18, 2017 11:36 am

Μάρκο, καλώς όρισες και από εμένα.
Συμφωνώ με τα όσα είπε ο έταιρος διαχειριστής, ο Νίκος, οπότε εφόσον συμφωνείς κι εσύ φυσικά και μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Παρ Ιούλ 07, 2017 7:01 pm

Καλώς ήλθες Μάριε στην παρέα μας!

Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
evangelos1978
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 11:43 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό evangelos1978 » Τρί Ιούλ 11, 2017 12:57 pm

Αδέρφια καλώς σας βρήκα



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Ιούλ 11, 2017 1:01 pm

Καλώς ήλθες Ευάγγελε!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Ιούλ 11, 2017 2:05 pm

Καλώς ήρθες Ευάγγελε στην παρέα μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες