Χαιρετισμός

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Παρ Μάιος 05, 2017 8:45 pm

Καλώς ήλθατε πατέρα Θεοφάνη, και Χριστός Ανέστη.

Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Πέμ Ιουν 08, 2017 11:47 am

Προβληματίστηκα που να βάλω το θέμα αυτό. Κατέληξα να το βάλω εδώ καθώς εδώ συστήνονται τα νέα μέλη. Καταρχήν γειά σας ονομάζομαι Μάρκος Νάσερ 18 ετων είμαι Ελληνας πολιτης Αιγυπτιακής καταγωγής (έχω το ίδιο επίθετο με τον πρώην Αιγύπτιο πρόεδρο Νάσερ αλλά το έχουν πολλοί Αιγύπτιοι μουσουλμάνοι και χριστιανοί).Στο θρήσκευμα είμαι Κόπτης μέλος της Κοπτικής κοινότητας της Ελλάδας τα μέλη της οποίας μετανάστευσαν στην Ελλάδα τη δεκαετία του 1980 αλλά πολλά μέλη της επέστρεψαν στην Αίγυπτο αργότερα.Ετσι η κοινότητα αριθμεί σήμερα 5.000-10.000 μέλη. Στην Αίγυπτο υπάρχουν 8-10 εκατομύρια Κόπτες (8-12% του Αιγυπτιακού πλυθησμού των 92-93 εκατομυρίων) ενώ επιπλέον 2-3 εκατομύρια ζούνε στο εξωτερικό. Επίσης εκτός από αυτούς στην υποσαχάρια Αφρική ζούνε μισό εκατομύριο μέλη της Κοπτικής Εκκλησίας που αν και μέλη της Αιγυπτιακής εκκλησίας δεν είναι εθνικά Αιγύπτιοι.Εδώ σεβόμενος τα μέλη του φόρουμ θα ήθελα να ρωτησω αν με αφήνετε στις συζητήσεις μας να χρησιμοποιώ την λέξη Ορθόδοξος καθώς οι Κόπτες έτσι λεγομαστε Κοπτοορθοδοξοι ή Αιγύπτιοι Ορθόδοξοι.Τον τίτλο νομίζω τον έχουμε κερδίσει με το αίμα της πίστης μας που χύνεται ακόμα. Εχουμε δοκιμασει εμεις οι νεοι Κοπτες να μιλήσουμε με Ελληνοορθοδοξους εδώ στην Ελλάδα αλλά ατυχησαμε καθώς οι συνομήλικοι μας δεν νοιάζονται πολύ για το θέμα της θρησκείας σε πλήρη αντίθεση με εμάς ενώ ένας ιερεας μας προσέβαλε ως αιρετικούς και αρνήθηκε κάθε διάλογο μαζί μας.Αλλοι ιερείς ήταν πιο ευγενικοί κάποιοι μας είπαν μάλιστα πως θα ευχόταν να ήταν οι νεαροί Ελληνες σαν εμάς να ζούνε χριστιανικά και με αυταπάρνηση ζωής για την πίστη όπως κάνουμε εμείς κτλ.Τέλος επιχείρησα να μιλήσω με τρεις κοπέλες μεγαλύτερες μου φοιτήτριες φαρμακευτικής και ιατρικής από το ΑΠΘ οι δύο ήταν από Κοζάνη η τρίτη ήταν από Αθήνα μέσω ίντερνετ αλλά ατύχησα καθώς ήταν αθεες αν και είχαν γονείς που είχαν έρθει πριν λίγο καιρό κοντά στη θρησκεία όπως μου είπαν.Είμαι λοιπόν εδώ για συζήτηση και διάλογο.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Ιουν 08, 2017 12:22 pm

Καλώς ήρθες Μάρκο!
Για μας του Ορθόδοξους εσείς οι Κόπτες αποτελείτε αίρεση, αφού δεν παραδέχεστε την ανθρώπινη φύση του Υιού του Θεού. Δεν ξέρω αν ο διαχειριστής σου επιτρέψει τον διάλογο μαζί μας, αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλή μετάνοια.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 08, 2017 2:03 pm

Μάρκο, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Μπορείς να παίρνεις μέρος στις συζητήσεις, με την προϋπόθεση να μην προσπαθήσεις να μας πείσεις για τα θέματα που διαφοροποιείται η ομολογία των Κοπτών από την Ορθοδοξία, τα οποία ευτυχώς δεν είναι πολλά. Επίσης, όταν αναφέρεσαι στην ομολογία σου μπορείς να την αναφέρεις σαν Ορθόδοξοι Κόπτες ή απλά Κόπτες. Η θυσία ενός Χριστιανού Κόπτη για την πίστη του, μπορεί να αποτελεί στα μάτια του Θεού Βάπτισμα που του επιτρέπει την είσοδο στο Παράδεισο (μόνο ο Θεός γνωρίζει), αλλά δεν δικαιώνει την ομολογία του, στο βαθμό που αυτή διαφέρει από τη Μια Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία. Παρεμπιπτόντως, μου αρέσει η εικονογράφηση των Κοπτικών Ναών, θυμίζει τις προ των εικονομαχιών Ορθόδοξες εικόνες, από τις οποίες ελάχιστες διασώζονται.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Πέμ Ιουν 08, 2017 6:01 pm

Μάρκο, καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Πέμ Ιουν 08, 2017 8:30 pm

Ευχαριστώ για την υποδοχή απλά να ξέρετε πως δεδομένου ότι οι Κόπτες μιλάμε Αραβικά μολονότι οι πιο πολλοί της Κοπτικής κοινότητας της Ελλάδας μιλάμε Ελληνικά εντούτοις υπάρχουν κάποιες λέξεις που διατηρούμε αυτούσια στα Αραβικά. Π.χ τον Παντοδύναμο τον αποκαλούμε Αλλάχ(οπότε να ξέρετε ότι έτσι αποκαλώ τον Υψιστο κι εγώ).Ετσι αποκαλούν τον Παντοδύναμο και οι άλλοι Αραβόφωνοι χριστιανικοί λαοί.



Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Πέμ Ιουν 08, 2017 8:45 pm

Εδώ είναι ένα Αραβόφωνοι χριστιανικο φόρουμ με την πλειοψηφία των μελών να είναι Κόπτες αλλά έχω δεί και Μαρωνίτες,Συρίους χριστιανους,Ασσύριους κτλ http://www.arabchurch.com/forums

Εδώ ένα άρθρο για εμάς τους Κόπτες: https://www.google.gr/amp/s/nikosxeiladakis.gr/%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B9-%25CE%25BF%25CE%25BC%25CF%2589%25CF%2583-%25CE%25BF%25CE%25B9-%25CE%25BA%25CE%25BF%25CF%2580%25CF%2584%25CE%25B5%25CF%2583-%25CF%2584%25CE%25BF-%25CE%25BB%25CE%25B5%25CE%25B5%25CE%25B9-%25CE%25B7-%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1-%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2583/amp/




Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Πέμ Ιουν 08, 2017 9:49 pm

Καλωσόρισες και από μένα Μάρκο!!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Ιουν 08, 2017 9:50 pm

Μάρκο καλωσηρθες κι από εμένα. Χαίρομαι που υπάρχει κι ένας χριστιανός διαφορετικής απόχρωσης σε αυτό το forum.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Ιουν 08, 2017 9:52 pm

Μάρκος έγραψε:Εχουμε δοκιμασει εμεις οι νεοι Κοπτες να μιλήσουμε με Ελληνοορθοδοξους εδώ στην Ελλάδα αλλά ατυχησαμε καθώς οι συνομήλικοι μας δεν νοιάζονται πολύ για το θέμα της θρησκείας σε πλήρη αντίθεση με εμάς ενώ ένας ιερεας μας προσέβαλε ως αιρετικούς και αρνήθηκε κάθε διάλογο μαζί μας.Αλλοι ιερείς ήταν πιο ευγενικοί κάποιοι μας είπαν μάλιστα πως θα ευχόταν να ήταν οι νεαροί Ελληνες σαν εμάς να ζούνε χριστιανικά και με αυταπάρνηση ζωής για την πίστη όπως κάνουμε εμείς κτλ.Τέλος επιχείρησα να μιλήσω με τρεις κοπέλες μεγαλύτερες μου φοιτήτριες φαρμακευτικής και ιατρικής από το ΑΠΘ οι δύο ήταν από Κοζάνη η τρίτη ήταν από Αθήνα μέσω ίντερνετ αλλά ατύχησα καθώς ήταν αθεες αν και είχαν γονείς που είχαν έρθει πριν λίγο καιρό κοντά στη θρησκεία όπως μου είπαν.Είμαι λοιπόν εδώ για συζήτηση και διάλογο.

Εχεις συναντήσει πολλούς άθεους Ελληνες η όχι;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες

cron