Χαιρετισμός

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Δευτ Δεκ 18, 2017 6:57 pm

Καλώς ήλθες Έλενα στην παρέα μας

Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Δεκ 23, 2017 9:12 am

Έλενα χρόνια πολλά και καλώς ήρθες στην παρέα μας.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Δεκ 26, 2017 12:25 pm

Αν και λίγο καθυστερημένα, καλώς ήλθατε δεσποινίς elenalep1992 στο όμορφο φόρουμ μας! Ο Χριστός μας να σας έχει καλά!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 01, 2018 12:25 pm

Καλώς όρισες Μάνο στο όμορφο φόρουμ μας και καλή χρονιά - διαμονή!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Πέμ Ιαν 04, 2018 9:21 am

Αδελφέ μου Μάνο καλώς ήρθες στο σπιτικό μας.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Παρ Φεβ 16, 2018 4:50 pm

Χαιρετώ όλα τα νέα φιλαράκια!! Καλωσήρθατε στην όμορφη παρέα!! :) :) :)



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Σάβ Φεβ 17, 2018 6:30 am

Μάρκος έγραψε:Προβληματίστηκα που να βάλω το θέμα αυτό. Κατέληξα να το βάλω εδώ καθώς εδώ συστήνονται τα νέα μέλη. Καταρχήν γειά σας ονομάζομαι Μάρκος Νάσερ 18 ετων είμαι Ελληνας πολιτης Αιγυπτιακής καταγωγής (έχω το ίδιο επίθετο με τον πρώην Αιγύπτιο πρόεδρο Νάσερ αλλά το έχουν πολλοί Αιγύπτιοι μουσουλμάνοι και χριστιανοί).Στο θρήσκευμα είμαι Κόπτης μέλος της Κοπτικής κοινότητας της Ελλάδας τα μέλη της οποίας μετανάστευσαν στην Ελλάδα τη δεκαετία του 1980 αλλά πολλά μέλη της επέστρεψαν στην Αίγυπτο αργότερα.Ετσι η κοινότητα αριθμεί σήμερα 5.000-10.000 μέλη. Στην Αίγυπτο υπάρχουν 8-10 εκατομύρια Κόπτες (8-12% του Αιγυπτιακού πλυθησμού των 92-93 εκατομυρίων) ενώ επιπλέον 2-3 εκατομύρια ζούνε στο εξωτερικό. Επίσης εκτός από αυτούς στην υποσαχάρια Αφρική ζούνε μισό εκατομύριο μέλη της Κοπτικής Εκκλησίας που αν και μέλη της Αιγυπτιακής εκκλησίας δεν είναι εθνικά Αιγύπτιοι.Εδώ σεβόμενος τα μέλη του φόρουμ θα ήθελα να ρωτησω αν με αφήνετε στις συζητήσεις μας να χρησιμοποιώ την λέξη Ορθόδοξος καθώς οι Κόπτες έτσι λεγομαστε Κοπτοορθοδοξοι ή Αιγύπτιοι Ορθόδοξοι.Τον τίτλο νομίζω τον έχουμε κερδίσει με το αίμα της πίστης μας που χύνεται ακόμα. Εχουμε δοκιμασει εμεις οι νεοι Κοπτες να μιλήσουμε με Ελληνοορθοδοξους εδώ στην Ελλάδα αλλά ατυχησαμε καθώς οι συνομήλικοι μας δεν νοιάζονται πολύ για το θέμα της θρησκείας σε πλήρη αντίθεση με εμάς ενώ ένας ιερεας μας προσέβαλε ως αιρετικούς και αρνήθηκε κάθε διάλογο μαζί μας.Αλλοι ιερείς ήταν πιο ευγενικοί κάποιοι μας είπαν μάλιστα πως θα ευχόταν να ήταν οι νεαροί Ελληνες σαν εμάς να ζούνε χριστιανικά και με αυταπάρνηση ζωής για την πίστη όπως κάνουμε εμείς κτλ.Τέλος επιχείρησα να μιλήσω με τρεις κοπέλες μεγαλύτερες μου φοιτήτριες φαρμακευτικής και ιατρικής από το ΑΠΘ οι δύο ήταν από Κοζάνη η τρίτη ήταν από Αθήνα μέσω ίντερνετ αλλά ατύχησα καθώς ήταν αθεες αν και είχαν γονείς που είχαν έρθει πριν λίγο καιρό κοντά στη θρησκεία όπως μου είπαν.Είμαι λοιπόν εδώ για συζήτηση και διάλογο.


Γεια σου αγαπητέ Μάρκο!!

Τι κανεις;

Εύχομαι να σε βρίσκω καλά!

Το όνομά μου είναι Άβελ και διάβασα ότι είσαι Κόπτης.

Να ξέρεις αγαπητέ Μάρκο οτι οι Κόπτες-Μονοφυσίτες αποκόπηκαν απτήν Μία Ορθόδοξη Εκκλησία το 451 μ.Χ. επειδή δεν δέχτηκαν την Οικομενική Σύνοδο της Χαλκηδόνας.

Ήθελα να σου πω αγαπητέ Μάρκο οτι αν θες μπορείς να πας να συζητήσεις με τον π. Αθανάσιο Χενείν ο οποίος ήταν ο ιερέας και ο Προϊστάμενος των Κοπτών της Αθήνας (Αιγύπτιος) και το 2011 έγινε Ελληνορθόδοξος και ιερέας από τον Μητροπολίτη Πειραιώς Σεραφείμ.

Είναι ιερέας στόν Ναό της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στην όδο

Θηβών 49, Πειραιά

Το τηλ. του ναού είναι 2104202113.

Αν θες αγαπητέ Μάρκο μπορείς να του τηλεφωνήσεις και να συζητήσετε να σου πει και την μεταστροφή του προς την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία (Ελληνορθόδοξη Εκκλησία) και για διάφορες απορίες που έχεις. Είναι Αιγύπτιος και θα μπορείτε να μιλήσετε άνετα στα αραβικά.



Άβαταρ μέλους
G.Monasteriotes
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 10, 2018 3:10 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό G.Monasteriotes » Πέμ Μαρ 07, 2019 11:27 pm

Χαίρεται. Το όνομα μου είναι Γιώργος και σας ευχαριστώ πολύ, αν και αρκετά καθυστερημένα, για την αποδοχή. Χαίρομαι που είμαι μέλος αυτού του φόρουμ. Ο Θεός μαζί μας.



Άβαταρ μέλους
G.Monasteriotes
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 10, 2018 3:10 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό G.Monasteriotes » Πέμ Μαρ 07, 2019 11:35 pm

Χαίρεται.Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει γιατί ενώ συνδέομαι μετά από λίγο με πετάει έξω; Ευχαριστώ πολύ.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Χαιρετισμός

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Μαρ 08, 2019 8:32 am

Καλώς ήρθες Γιώργο στην παρέα μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες