Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Οκτ 10, 2017 11:56 am

Σας εγγυώμαι πως δεν υπάρχει «λογοκρισία» στον server. Φώτη μου και Μανώλη μου, είναι πιθανό εντός των γραφομένων σας να υπήρχαν κάποιες σημάνσεις που είναι προβληματικές, όχι από πλευράς περιεχομένου, αλλά από πλευράς συντάξεως. Για να γίνω πιο σαφής, αν έχετε κάτι που να θυμίζει εντολή βάσης δεδομένων (εν αγνοία σας), τότε υπάρχει το ενδεχόμενο ο server να το θεωρήσει ως προσπάθεια hacker και να σταματήσει τη δημοσίευση. Αυτή είναι η μία περίπτωση και επαναλαμβάνω ότι δεν έχει σημασία με το περιεχόμενο που ανεβάζετε αλλά με τη σύνταξη του.
Δεύτερη περίπτωση είναι οι δυνατότητες του server. Νοικιάζουμε έναν φθηνό server τον οποίο μοιραζόμαστε με πολλά άλλα Web sites. Άρα, κάποιες στιγμές δεν μπορεί να μας εξυπηρετήσει. Αυτό συνέβη στη δημοσίευση του Μανώλη και ήταν τυχαίο γεγονός. Απλά, επειδή ο Μανώλης κάνει πολλές δημοσιεύσεις είναι πολύ πιο πιθανό να συμβεί αυτό σε εκείνον. Καθαρά θέμα στατιστικής και τίποτα περισσότερο.
Το συμπέρασμα; Μπορούμε να πάμε σε έναν καλύτερο και πολύ πιο αξιόπιστο από πλευρά λειτουργίας server, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα στοιχίζει και πολύ περισσότερο. Ποιος θέλει να συνεισφέρει στα έξοδα; :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Οκτ 10, 2017 12:16 pm

Να συνεισφέρουμε.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Οκτ 10, 2017 1:27 pm

aposal έγραψε:Να συνεισφέρουμε.

Το συζητάμε ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Οκτ 11, 2017 11:00 am

Τάσο το πρόβλημα παρουσιάζεται συγκεκριμένα στην προσπάθεια δημοσίευσης στο θέμα: Ορθοδοξία και Επιστήμη.΄

Το παρέκαμψα δημοσιεύοντας σε άλλο θέμα και μετά έκανα συγχώνευση. Οι δημοσιεύσεις προστέθηκαν κανονικά στο παλιό θέμα, αλλά και πάλι δεν μπορούν να γίνουν νέες δημοσιεύσεις.

Υπάρχει πιθανότητα να έχουμε ξεπεράσει στο συγκεκριμένο θέμα κάποιο μέγιστο χαρακτήρων; Επειδή έχει αρκετές δημοσιεύσεις με πολύ μεγάλο μέγεθος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τετ Οκτ 11, 2017 12:49 pm

Νίκος έγραψε:Τάσο το πρόβλημα παρουσιάζεται συγκεκριμένα στην προσπάθεια δημοσίευσης στο θέμα: Ορθοδοξία και Επιστήμη.΄

Το παρέκαμψα δημοσιεύοντας σε άλλο θέμα και μετά έκανα συγχώνευση. Οι δημοσιεύσεις προστέθηκαν κανονικά στο παλιό θέμα, αλλά και πάλι δεν μπορούν να γίνουν νέες δημοσιεύσεις.

Υπάρχει πιθανότητα να έχουμε ξεπεράσει στο συγκεκριμένο θέμα κάποιο μέγιστο χαρακτήρων; Επειδή έχει αρκετές δημοσιεύσεις με πολύ μεγάλο μέγεθος.


Ωραία Νίκο και πως παρακάμπτω το θέμα και μετά κάνω τη συγχώνευση. Πως γίνεται αυτό.


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Οκτ 11, 2017 12:50 pm

Είναι πιθανό Νίκο. Ελπίζω ότι σύντομα θα βρω χρόνο να κάνω το (σχετικά μεγάλο) έργο της αναβάθμισης του φόρουμ στην τελευταία έκδοση του λογισμικού που παράγεται από την κοινότητα που υποστηρίζει την τεχνολογία που χρησιμοποιούμε. Και τότε, πιθανότατα θα λυθούν πολλά!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Οκτ 11, 2017 12:51 pm

ΜΑΝΩΛΗΣ έγραψε:Ωραία Νίκο και πως παρακάμπτω το θέμα και μετά κάνω τη συγχώνευση. Πως γίνεται αυτό.

Μανώλη μου, αυτό μπορεί να γίνει μόνο από τους διαχειριστές. Κάνε λίγη υπομονή, θα προσπαθήσω να τα λύσω όλα. Απλά, λόγω εθελοντισμού και μη ύπαρξης αρκετού χρόνου είναι δύσκολο να βρω την κατάλληλη στιγμή.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 16, 2017 9:00 pm

Θα πρότεινα, αν γίνεται, να προσθέσετε κουμπί "pc version" όπως έχω δει σε άλλα φόρουμ. Ο μόνος διαθέσιμος υπολογιστής είναι αυτός του πατέρα μου, τον οποίο τον χρησιμοποιεί συχνά, με αποτέλεσμα εγώ να μπαίνω από το κινητό μου και οι διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων είναι μεγάλες.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Οκτ 18, 2017 9:53 am

Αυτό Αναστάση μου οφείλεται στο template που χρησιμοποιούμε και το οποίο προέρχεται από τους κατασκευαστές του φόρουμ που είναι η μη κερδοσκοπική ομάδα phpBB. Θα προσπαθήσω να το ψάξω, μήπως και μπορέσω να βρω λύση.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιαν 11, 2018 2:09 pm

Νίκος έγραψε:Τάσο το πρόβλημα παρουσιάζεται συγκεκριμένα στην προσπάθεια δημοσίευσης στο θέμα: Ορθοδοξία και Επιστήμη.΄

Το παρέκαμψα δημοσιεύοντας σε άλλο θέμα και μετά έκανα συγχώνευση. Οι δημοσιεύσεις προστέθηκαν κανονικά στο παλιό θέμα, αλλά και πάλι δεν μπορούν να γίνουν νέες δημοσιεύσεις.

Υπάρχει πιθανότητα να έχουμε ξεπεράσει στο συγκεκριμένο θέμα κάποιο μέγιστο χαρακτήρων; Επειδή έχει αρκετές δημοσιεύσεις με πολύ μεγάλο μέγεθος.


Το πρόβλημα εμφανίστηκε και στο θέμα: "Δάκρυα σταλάζει ο Άθως" στην ενότητα Άγιο Όρος. Κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με τις μακροσκελείς δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα (9 συνεχόμενες στην ίδια σελίδα). Ίσως πράγματι υπάρχει κάποιος μέγιστος αριθμός χαρακτήρων, που μπορεί το σύστημα να δημοσιεύσει στην ίδια σελίδα ή το ίδιο θέμα.

Εγώ εξακολουθώ να λύνω το πρόβλημα με τον ίδιο τρόπο, οι άλλοι όμως δεν μπορούν ;) .


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες