Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Κυρ Οκτ 07, 2018 1:38 pm

Γιατί όχι Αναστάση μου. Και σε πείσμα των κυβερνώντων που αντικαθιστούν τα Λατινικά με την Κοινωνιολογία (Εδώ κακά τα ψέμματα, και ειδικά σ' αυτούς που την διδάσκουν, κυριαρχούν οι μαρξιστικές αντιλήψεις), που θεωρούν τη γλώσσα αυτή νεκρή.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Οκτ 07, 2018 1:55 pm

Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη αγαπητέ κύριε Αχιλλέα! Δυστυχώς αυτό που λέτε περί μαρξιστικών αντιλήψειων των κοινωνιολόγων το γνωρίζω εξ ιδίας πείρας. Η κοινωνιολόγος που μάς κάνει ΒΑΚΕ (Βασικές αρχές κοινωνικών επιστημών) στην κατεύθυνση έχει αφίσα του ΚΚΕ στο γραφείο της, κάτι που εγώ προσωπικά θεωρώ αισχρό να βρίσκεται εντός του σχολείου. Δυστυχώς υπάρχουν και χειρότερα όμως. Φιλόλογοι που υποτίθεται πως διαφυλάσσουν τον πολιτισμό μας είναι κομμουνιστές - άθεοι. Στο σχολείο μερικοί συμμαθητές μου μού έχουν φορέσει την ταμπέλα "φασιστάκι", επειδή λέω δυνατά την άποψή μου που θέλει αυτούς που διαφυλάσσουν και διαδίδουν τον πολιτισμό μας, να φέρουν στις φλέβες τους αίμα ελληνικό και Ορθόδοξο! Όσο για το αν τα Λατινικά είναι νεκρή γλώσσα, συμμερίζομαι την άποψη της φιλολόγου γιαγιάς μου η οποία θεωρεί πως νεκρός είναι ο εγκέφαλος αυτών που το υποστηρίζουν αυτό.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 08, 2018 8:08 am

Τα λατινικά είναι γλώσσα του παρελθόντος. Υπάρχουν άνθρωποι που τα γνωρίζουν σε όλο τον κόσμο, αλλά κανείς δεν τα χρησιμοποιεί στην καθημερινή του ζωή. Επίσης, αν και δε μας αφορά, έπαψαν να χρησιμοποιούνται ακόμη και στην ρωμαιοκαθολική "εκκλησία" , εκτός ίσως από το Βατικανό.

Θα είχαν αξία σε ένα φιλολογικό ή νομικό φόρουμ, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι χρήσιμα στο δικό μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 08, 2018 2:13 pm

Και τα Αρχαία ελληνικά είναι γλώσσα του παρελθόντος και δεν χρησιμοποιούνται στην καθημερινότητά μας. Ούτε καν στην επιστημονική ορολογία βρίσκονται (όπως τα Λατινικά). Ωστόσο, όπως η Αρχαία ελληνική γλώσσα αλλά και η λατινική, αποτελούν γλώσσες που η Χριστιανική πίστη σεβάστηκε και χρησιμοποίησε ποικιλοτρόπως. Όπως ήδη προανέφερα, η Θεία Λειτουργία σε Ορθόδοξες εκκλησίες της (ή και άλλων χωρών) τελείται δυτικότροπα και η λατινική γλώσσα αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι αυτού του τρόπου τέλεσης των λειτουργιών. Μια ανάγνωση σε αυτό τον σύνδεσμο θα βοηθήσει. Επειδή από τα στατιστικά του φόρουμ στην αρχική σελίδα προκύπτει ότι κατακλύζεται από δυτικούς, θεώρησα ότι θα ήταν κάτι που θα ενδιέφερε ορισμένους. Τώρα για το αν η Παπική Εκκλησία τα έχει αφήσει, για να είμαι ειλικρινής με αφήνει αδιάφορο. Εάν ωστόσο αποτελεί κάτι τέτοιο "πλήγμα" για το φόρουμ, τι να πω, ας το αφήσουμε.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 08, 2018 2:36 pm

Η αρχαία ελληνική των ελληνιστικών χρόνων, είναι η γλώσσα που γράφτηκαν τα βιβλία της Καινής Διαθήκης. Είναι η γλώσσα της Εκκλησίας. Παρ' όλα αυτά δεν έχουμε ειδικό τμήμα στο φόρουμ γι αυτή. Σε κάποιες δημοσιεύσεις υπάρχουν χωρία από την Αγία Γραφή, για τα οποία συνήθως υπάρχει μετάφραση.

Αν αρχίσουμε με τις αρχαίες γλώσσες, γιατί να μην ασχοληθούμε και με τα Αραμαϊκά τη γλώσσα του Χριστού και των προ Χριστού Εβραίων στα οποία γράφτηκαν τα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης;

Όχι νομίζω, ότι έχουμε αρκετά ν' ασχοληθούμε. Δε χρειάζεται να παιδευόμαστε με γλώσσες, που δε μας είναι απαραίτητες για να συνεννοηθούμε με τα μέλη και τους αναγνώστες μας.

(Οι "Ορθόδοξοι" που χρησιμοποιούν λατινικά, είναι οι Ουνίτες, ο δούρειος ίππος των παπικών στις Ορθόδοξες χώρες. Αν αμφιβάλλεις, ξανακοίτα το link που έδωσες παραπάνω).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 08, 2018 2:42 pm

Εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση να ασχοληθούμε και με τις άλλες αρχαίες γλώσσες. Αφού, όμως, η διαχείριση απεφάνθη, το σταματάω εδώ.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 08, 2018 3:02 pm

Δεν αμφιβάλλω καθόλου, αλλά αξίζει επίσης να δείτε και την μαρτυρία του κυρίου Αναστάσιου και ετέρου διαχειριστή του φόρουμ :

Anastasios68 έγραψε:Γεια σας αδέρφια μου!
Εδώ στο συννεφιασμένο σήμερα Σαν Φρανσίσκο, η ώρα είναι μόλις 1:14 μετά το μεσημέρι. Πριν λίγο επέστρεψα από τη θεία λειτουργία, στην οποία, δόξα τω Θεώ, κατάφερα να πάω!
Εδώ η θεία λειτουργία της Κυριακής ξεκινάει αργά γιατί ο κόσμος πολλές φορές έρχεται από μακριά και τελειώνει λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι.
Ήταν μία καταπληκτική εμπειρία στον Ιερό Ναό του Ευαγγελισμού του Σαν Φρανσίσκο. Ο ναός πολύ λιτός, μοντέρνος στην κατασκευή του. Η λειτουργία ετελέσθη σε 4 γλώσσες! Ελληνικά, αγγλικά, ισπανικά και λατινικά! Επίσης, υπήρχε μικτή χορωδία και όργανο! Δεν αποτελεί νεωτερισμό το μουσικό όργανο, θα πρέπει να το δούμε ως την κουλτούρα της περιοχής και να μην το κρίνουμε. Μπόρεσα να τραβήξω μερικές φωτογραφίες. Σας τις παραθέτω:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Δε νομίζω να έπεσε στην παγίδα αιρετικών Ουνιτών ο κύριος Αναστάσιος. Έχει δα προκύψει ότι είναι άνθρωπος με κριτική σκέψη και αντίληψη, οπότε θαρρώ πως μπορεί να διακρίνει το Ορθόδοξο από το αιρετικό. Θα με ενδιέφερε η άποψή του επί του θέματος.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Οκτ 08, 2018 4:09 pm

Αναστάση μου, στον συγκεκριμένο ιερό ναό της Ορθοδοξίας στο Σαν Φρανσίσκο, λόγω της πολυπολιτισμικότητας των κατοίκων, η θεία λειτουργία τελείται σε όλες τις παραπάνω γλώσσες. Σκέψου ότι κάποιος παπικός ενδιαφέρεται για την Ορθοδοξία. Το έστω και μικρό μέρος της θείας λειτουργίας στα Λατινικά πιστεύω ότι τον βοηθά να καταλάβει περισσότερα, απ' ό,τι αν ήταν όλη η λειτουργία στα Ελληνικά. Το ίδιο και για τις άλλες γλώσσες. Άλλωστε, στο εκκλησίασμα είδα τότε και Έλληνες και Αμερικάνους και Μεξικάνους και άλλους ανθρώπους, με διαφορετικές μητρικές γλώσσες. Πιστεύω κι εγώ ότι δεν χρειάζεται να δημιουργήσουμε κάποιο ξεχωριστό τμήμα για τα Λατινικά, το κάθε μέλος μπορεί να ανοίξει ένα νέο θέμα και σε αυτό να συζητηθεί το προκείμενο.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 08, 2018 6:05 pm

Δεκτή η παρατήρησή σας αγαπητέ κύριε Αναστάσιε και ευχαριστώ για την τοποθέτηση. Ακριβώς για τον ίδιο λόγο που λέτε κι εσείς, για λόγους διευκόλυνσης ορισμένων που ενδιαφέρονται για την Ορθοδοξία και αυτό που ψάχνουν δεν υπάρχει στις υπόλοιπες ενότητες με τις γλώσσες, θα μπορούσα έστω να ανοίξω ένα νέο θέμα στην ενότητα "other languages" και να κάνω κάποιες δημοσιεύσεις στα λατινικά;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Οκτ 09, 2018 10:45 am

Φυσικά και θα μπορούσες, δεν υπάρχει καν λόγος να ζητάς την άδεια :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες