ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Ειδήσεις, Συνεντεύξεις, Βιογραφίες, Σχόλια, Φωτογραφίες

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Παρ Οκτ 20, 2017 12:28 am

Εδώ προτείνω να βάζουμε ειδήσεις που αφορούν το Ορθόδοξο Πατριαρχείο Αλεξάνδρειας και Πάσης Αφρικής. Αρχίζω πρώτος με την συνεντευξη του Πατριάρχη Αλεξάνδρειας που δείχνει και το τεράστιο ιεραποστολικό έργο της Ορθόδοξης εκκλησίας στην Αφρική:
http://webtv.ert.gr/ert1/prosopika/13dek2015-prosopika-papas-ke-patriarchis-alexandrias-ke-pasis-afrikis-theodoros-v/



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Φεβ 17, 2018 11:48 am

Ωραίο άρθρο, λίγο παλιό βέβαια :) Η Ιεραποστολή στην Αφρική είναι όντως τεράστια.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Φεβ 17, 2018 12:53 pm

Είναι γεγονός και υπάρχουν πολλές μαρτυρίες, ότι οι Προτεστάντες έχουν καταλήξει να κάνουν περισσότερη "ιεραποστολή" από Ορθοδόξους σε ορισμένα μέρη. Τελικά οι άνθρωποι φεύγουν από μία αίρεση και ασπάζονται άλλη :cry:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 17, 2018 3:35 pm

Μάνο αυτό δεν ισχύει. Η Ορθόδοξη Εκκλησία κάνει, ότι μπορεί για τη διάδοσή της Αλήθειας του Ευαγγελίου, με τα πενιχρά μέσα που διαθέτει, σε σχέση με τις άλλες ομολογίες. Έχει όμως τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος, αντίθετα με τους άλλους που έχουν μόνο υλικά μέσα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Σάβ Φεβ 17, 2018 3:49 pm

Νίκος έγραψε:Μάνο αυτό δεν ισχύει. Η Ορθόδοξη Εκκλησία κάνει, ότι μπορεί για τη διάδοσή της Αλήθειας του Ευαγγελίου, με τα πενιχρά μέσα που διαθέτει, σε σχέση με τις άλλες ομολογίες. Έχει όμως τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος, αντίθετα με τους άλλους που έχουν μόνο υλικά μέσα.

Ασφαλώς η Ορθόδοξη εκκλησία της Αλεξανδρειας κάνει ότι μπορεί και η ιεραποστολή της στην υποσαχάρια Αφρική είναι αξιοθαυμαστη με θαυμαστά κ και όλο και πιο πολλούς Αφρικανούς να γίνονται Ορθόδοξοι. Ομως γιατί δεν κάνει ιεραποστολικό έργο και στη Βόρεια Αφρική όπως κάνει στην υποσαχάρια;Η Βόρεια Αφρική είναι η κοιτίδα που υπήρχε η αρχαία βορειοαφρικανική εκκλησία πριν εξαφανιστεί από το Ισλάμ και τις διχόνοιες μας.Εχουμε χρέος να την αναστησουμε αφού φταίμε κι εμείς που εξαφανίστηκε και οδηγήθηκε το ποίμνιο της στην αγκαλιά του Ισλάμ.Μη ξεχνάμε ότι η μητρόπολη Καρθαγένης με δικαιοδοσία στη Βόρεια Αφρική(Μαρόκο, Τυνησία και Αλγερία) θεωρείται όπως λέει ο μητροπολίτης Καρθαγένης "μη ιεραποστολικη μητρόπολη" αφου δεν κάνει ιεραποστολή στους μουσουλμάνους να γνωρίσουν την Ορθοδοξία ενώ οι μητροπόλεις στην υποσαχάρια Αφρική θεωρούνται ως ιεραποστολικές αφού κάνουν ιεραποστολή στους ιθαγενείς και τους φέρνουν στην Ορθοδοξία.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 17, 2018 3:58 pm

Η Βόρεια Αφρική δεν χρειάζεται ιεραποστολή. Το Ευαγγέλιο έχει ήδη κυρηχθεί. Αν οι κάτοικοι εκ των υστέρων επέλεξαν άλλες ομολογίες ή θρησκείες είναι δικαίωμα τους. Ορθόδοξες Εκκλησίες υπάρχουν παντού. Όποιος θέλει τις επιλέγει. Ιεραποστολή, όπως είπε και ο Πατριάρχης, γίνεται μόνο στις περιοχές, που δεν έχει κηρυχθεί ποτέ το Ευαγγέλιο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Φεβ 17, 2018 4:14 pm

Νίκος έγραψε:Μάνο αυτό δεν ισχύει. Η Ορθόδοξη Εκκλησία κάνει, ότι μπορεί για τη διάδοσή της Αλήθειας του Ευαγγελίου, με τα πενιχρά μέσα που διαθέτει, σε σχέση με τις άλλες ομολογίες. Έχει όμως τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος, αντίθετα με τους άλλους που έχουν μόνο υλικά μέσα.


Εννοείται, ότι η βοήθεια που έχει η Ορθοδοξία είναι πραγματικά μεγαλύτερη και στην ιεραποστολή, γιατί είναι η μόνη ευλογημένη ιεραποστολή σε σχέση με των Προτεσταντών, που ο διάβολος τους προωθεί αυτά τα υλικά μέσα όπως λέτε, για να ενδυναμώνει την αίρεση. Όμως οι αδελφοί μας στην Αφρική δεν θα πλανηθούν, αν δεν έχουν ακούσει την Ορθόδοξη άποψη και πηγαίνουν συνέχεια οι Προτεστάντες και τους κάνουν ψευτοκήρυγμα;


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 17, 2018 4:22 pm

Αυτό ισχύει Μάνο για τους συνανθρώπους μας παντού στον κόσμο.

Πάντως δεν έχω ακούσει για περιπτώσεις νεοφώτιστων Ορθόδοξων που προσηλυτίστηκαν από άλλα δόγματα. Όπου πέσει ο σπόρος της Ορθοδοξίας φυτρώνει και καρποφορεί μα τη Χάρη του Θεού.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Φεβ 17, 2018 4:31 pm

Νίκος έγραψε:Η Βόρεια Αφρική δεν χρειάζεται ιεραποστολή. Το Ευαγγέλιο έχει ήδη κυρηχθεί. Αν οι κάτοικοι εκ των υστέρων επέλεξαν άλλες ομολογίες ή θρησκείες είναι δικαίωμα τους. Ορθόδοξες Εκκλησίες υπάρχουν παντού. Όποιος θέλει τις επιλέγει. Ιεραποστολή, όπως είπε και ο Πατριάρχης, γίνεται μόνο στις περιοχές, που δεν έχει κηρυχθεί ποτέ το Ευαγγέλιο.

Νίκο ο πνευματικός μου έχει έναν φίλο που όταν έγινε ιερέας είχε προτείνει να σταλεί για ιεραποστολή στο Μαρόκο και απορρίφτηκε με το σκεπτικό ότι σε αυτά τα εδάφη δε γίνεται ιεραποστολή. Το ότι έχει κυρηχθεί το Ευαγγέλιο σε κάποια χώρα ή περιοχή και στη συνέχεια οι κάτοικοι της αφού πρώτα το ασπάστηκαν έπειτα το άφησαν κι επέλεξαν μια άλλη θρησκεία δε σημαίνει ότι πρέπει να την ξεγραψουμε την περιοχή.Με την ίδια λογική η Ορθόδοξη εκκλησία της Γεωργίας κακώς έστειλε ιεραποστολή για επανευαγγελισμο των Ατζάρων που είχαν αφήσει την Ορθοδοξία κι είχαν ασπαστεί το Ισλάμ.Οπως φάνηκε η μεγάλη πλειοψηφία των Αζάρων πολύ γρήγορα ξαναέγιναν Ορθόδοξοι μετά το 2000. Αυτό δείχνει ότι μετάνιωσαν που άφησαν την Ορθοδοξία για την πλάνη του Ισλάμ. Αλλωστε τι φταίει η σημερινή γενιά στη Βόρεια Αφρική που οι πρόγονοι τους ενώ ήταν χριστιανοι ασπάστηκαν στη συνέχεια το Ισλάμ;Οι πρόγονοι τους έκαναν τις επιλογές τους όμως οι απόγονοι τους μπορεί να έχουν άλλη γνώμη. Υπάρχει ενδιαφέρον για τον Χριστό στη Βόρεια Αφρική κι αυτό φαίνεται από το ότι οι αιρετικοί Πεντηκοστιανοί κι Ευαγγελιστές κτλ προσηλυτίζουν αρκετά νέα μέλη. Ορθόδοξες εκκλησίες υπάρχουν παντού αλλά στη Βόρεια Αφρική οι άνθρωποι στη συντριπτική τους πλειοψηφία αγνοούν την ύπαρξη της Ορθοδοξίας πως να αναζητήσουν κάτι το οποίο αγνοούν ότι υπάρχει;Ο τρόπος να γίνει γνωστή η ύπαρξη της Ορθοδοξίας είναι μέσω ιεραποστολής. Και στην υποσαχάρια Αφρική αγνοούσαν την Ορθοδοξία μέχρι που ξεκίνησε η ιεραποστολή της και εκατομύρια Αφρικανοί έγιναν(και γίνονται) Ορθόδοξοι μόλις άκουσαν για την Αγία πίστη του Κυρίου δηλαδή την Ορθοδοξία.Το ότι το ευαγγέλιο δεν ρίζωσε σε κάποιες περιοχές με την μια δε σήμαινε ότι εγκαταλείπουμε κάθε προσπάθεια επανευαγγελισμου των κατοίκων και των περιοχών αυτών. Και στη δυτική Ευρώπη και στη Σκανδιναβία,Τσεχία το ευαγγέλιο κυρήχθηκε και οι κάτοικοι τους αφού αρχικά το δέχτηκαν μετά εγκατέλειψαν το Ευαγγέλιο για να καταλήξουν άθεοι σήμερα. Με αυτή τη λογική η Ορθόδοξη εκκλησία στη Τσεχία κακώς λοιπόν κάνει ιεραποστολή και φέρνει όλο και πιο πολλούς Τσέχους(που οι πιο πόλοι σαν λαός είναι άθεοι) στην Ορθοδοξία.
Ο ευαγγελισμός είναι κάτι συνεχόμενο δε τελειώνει. Σε μέρη που ι κάτοικοι τους έχουν γίνει χριστιανοί και απομακρύνονται από την εκκλησία πάμε και κάνουμε πάλι επανευααγγελισμο δε τα παραταμε. Αυτά είναι μέρος του διαρκούς αγώνα της χριστιανοσύνης και της εκκλησίας. Και η πατρίδα μας χρειάζεται κι αυτή επανευαγγελισμο. Αυτό είναι κάτι που μου δίδαξε ο πνευματικός μου.Κι εγώ εμπιστεύομαι τον πνευματικό μου γιατί μέσα από τις συμβουλές του κατανοώ καλύτερα τον πνευματικό αγώνα μου ως ορθόδοξος χριστιανός.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 17, 2018 4:36 pm

Δεν κάνει ιεραποστολή η Ορθόδοξη Εκκλησία στην Ευρώπη Θεόδωρε. Υπάρχει για να μπορεί να τη βρεί όποιος το επιθυμεί. Ορθόδοξες ενορίες, Επισκοπές, Μητροπόλεις, Αρχιεπισκοπές, ιδρύονται σε χώρες που έχει κηρυχθεί το Ευαγγέλιο, όχι για Ιεραποστολή αλλά για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες των Ορθόδοξων πιστών που υπάρχουν εκεί και ανάλογα με τον αριθμό τους.

Δεν γίνεται ιεραποστολή σε χώρες που έχει ήδη κηρυχθεί το Ευαγγέλιο, έστω κι αν σήμερα δεν υπάρχει ούτε ένας Ορθόδοξος. ΄

Άλλο Ευαγγελισμός, άλλο ιεραποστολή. Η έννοια "επανευαγγελισμός" είναι εξαιρετικά επικίνδυνη γιατί τη χρησιμοποιούν κατά κόρον οι αιρετικοί σαν δικαιολογία για προσηλυτισμό. Η Ορθοδοξία δεν κάνει προσηλυτισμό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες

cron