Ασχολείται κανείς με την αγιογραφία;

Νέα, βιβλία, τεχνικές, σχολές αγιογραφίες. Μεγάλοι αγιογράφοι.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Ασχολείται κανείς με την αγιογραφία;

Δημοσίευσηαπό Valerie » Παρ Φεβ 09, 2018 11:31 pm

Κι αν ναι, γνωρίζει κάποια καλή σχολή, εξ ιδίας πείρας; Θα ήθελα να παρακολουθήσω μαθήματα.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Ασχολείται κανείς με την αγιογραφία;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Σάβ Φεβ 10, 2018 8:56 am

Ασχολούμαι Βαλέρια ή μάλλον ξεκίνησα και θέλω να ξανασχοληθώ, αλλά σχολή δεν μπορώ να σου πω. Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από τους Ναούς της γειτονιάς σου γιατί πολλές εκκλησίες έχουν τμήματα. Δεν ξέρω πόσο προχωρημένη είσαι, αλλά αν τώρα ξεκινάς αυτά τα μαθήματα θα σε βάλουν σε καλό δρόμο.

Υπάρχει η υπέροχη σχολή της Μητρόπολης Πειραιώς, αλλά εδώ μιλάμε για κανονική καθημερινή φοίτηση για κάμποσα χρόνια, επομένως υποθέτω ότι δεν βολεύει. Νομίζω ότι είναι για επαγγελματίες.

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις μερικά βιβλία. Την έκφραση του Κόντογλου και τα βιβλία του Βράνου. Είναι ακριβά αλλά θα σου μεινουν μια ζωή. Επίσης ρίξε μια ματιά στο Κόπος και Σπουδή του Ξενόπουλου. Ψάξε και για τον Κόρδη, που έχει βιβλία αλλά και ωραίες ομιλίες στο youtube. Γενικά στο ίντερνετ θα βρεις πολλά ωραία.

Μην περιμένεις μαθήματα: πάρε μολύβι και χαρτί και ξεκίνα! Ούτε χρώματα να πάρεις ακόμα. Ξεκίνα με το σχέδιο και μη συμβιβαστείς με ξεπατικωσούρα, αν και δεν είναι τίποτα κακό αν κάνεις και αυτό. Εμένα μου αρέσει το σχέδιο αλλά νομίζω οι περισσότεροι το βαριούνται. Σου προτείνω να το αγαπήσεις γιατί μετά θα αποκτήσεις μεγάλη ελευθερία.

Κι εμένα μ'αρέσει ο Ρουμπλιώφ ;)

Να ξέρεις αν πάρεις τα βιβλία του Κόντογλού, ότι σε πολλές περιπτώσεις εκεί που λέει χονδροκόκκινο κανονικά θέλει κιννάβαρη. Οι παλιές εικόνες που μελετούσε ήταν βρώμικες από τους αιώνες και το κόκκινο φαινόταν διαφορετικό. Αυτό μου φαίνεται το διάβασα στον Βρανο. Κατά τα άλλα, respect στον Κόντογλου, από κει ξεκινάμε όλοι και είναι το απόλυτο σημείο αναφοράς. Άσε που είναι απόλαυση να τον διαβάζεις, κανείς δεν έγραψε ποτέ τόσο ωραία για την αγιογραφία.


Επίσης εμένα μου αρέσει το αυγό, αλλά σήμερα έχει αποενοχοποιηθεί και η χρησιμοποίηση άλλων υλικών για να δένουν τα χρώματα.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Re: Ασχολείται κανείς με την αγιογραφία;

Δημοσίευσηαπό Valerie » Σάβ Φεβ 10, 2018 7:27 pm

Σε ευχαριστώ πολύ, Νεκταρία! Στην ενορία μου δεν κάνουν μαθήματα, δυστυχώς. Η σχολή της μητρόπολης Πειραιώς, απαιτεί πολύ χρόνο... Θα σου στείλω μήνυμα για περισσότερα. ;)



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3830
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ασχολείται κανείς με την αγιογραφία;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Φεβ 10, 2018 10:13 pm

Εγώ έχω...δύο ενορίες! :)
Το λέω γιατί είναι γειτονικές και έχω στενές σχέσεις και με τις δύο.
Στη μία λοιπόν, στον Άγιο Παντελεήμονα Πεύκης, υπάρχει σχολή αγιογραφίας. Δεν ξέρω πότε λειτουργεί ακριβώς, θα πρέπει να καλέσεις στο γραφείο.
Περισσότερα στο http://www.agiospanteleimonas-pefkis.gr ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Re: Ασχολείται κανείς με την αγιογραφία;

Δημοσίευσηαπό Valerie » Σάβ Φεβ 10, 2018 10:31 pm

Anastasios68 έγραψε:Εγώ έχω...δύο ενορίες! :)
Το λέω γιατί είναι γειτονικές και έχω στενές σχέσεις και με τις δύο.
Στη μία λοιπόν, στον Άγιο Παντελεήμονα Πεύκης, υπάρχει σχολή αγιογραφίας. Δεν ξέρω πότε λειτουργεί ακριβώς, θα πρέπει να καλέσεις στο γραφείο.
Περισσότερα στο http://www.agiospanteleimonas-pefkis.gr ;)


Σε ευχαριστώ Αναστάση, θα καλέσω. Τσέκαρε σου έχω στείλει πμ.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3830
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ασχολείται κανείς με την αγιογραφία;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Φεβ 10, 2018 11:47 pm

Τσέκαρα, ετοίμασα ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες