Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Φωτογραφίες και ιστορία φορητών εικόνων. Θαυματουργές εικόνες. Εικόνες που μας έκαναν εντύπωση παλιές και σύγχρονες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 10, 2018 10:49 am

Αγαπητέ κύριε nickzark στο θέμα αυτό δημοσιεύουμε μόνο εικόνες των εορταζόντων Αγίων της κάθε ημέρας και τα απολυτίκιά τους και όχι στοιχεία της βιογραφίας τους.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Απρ 10, 2018 11:54 am

Τις πρεσβείες των Αγίων μας να έχουμε!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 10, 2018 12:29 pm

Αμήν!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Απρ 10, 2018 4:36 pm

Αναστάσιος έγραψε:Αγαπητέ κύριε nickzark στο θέμα αυτό δημοσιεύουμε μόνο εικόνες των εορταζόντων Αγίων της κάθε ημέρας και τα απολυτίκιά τους και όχι στοιχεία της βιογραφίας τους.

Εικόνα δεν μπόρεσα να βάλω. Πειραζει να βάλω το λινκ του σαιτ με εικόνα του Αγιου??? Απολυτικιο δεν βρήκα. Σκέφτηκα απο το τίποτα κατι να έβαζα για να γνωρίσει ο κόσμος τον Αγιο αυτόν. Κατα γενική ομολογία άγνωστο σχετικά


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 10, 2018 5:56 pm

nickzark έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:Αγαπητέ κύριε nickzark στο θέμα αυτό δημοσιεύουμε μόνο εικόνες των εορταζόντων Αγίων της κάθε ημέρας και τα απολυτίκιά τους και όχι στοιχεία της βιογραφίας τους.

Εικόνα δεν μπόρεσα να βάλω. Πειραζει να βάλω το λινκ του σαιτ με εικόνα του Αγιου??? Απολυτικιο δεν βρήκα. Σκέφτηκα απο το τίποτα κατι να έβαζα για να γνωρίσει ο κόσμος τον Αγιο αυτόν. Κατα γενική ομολογία άγνωστο σχετικά

Εντάξει κύριε nickzark. Για να δημοσιεύσετε μια εικόνα αρκεί να κάνετε copy τον σύνδεσμο της εικόνας και ύστερα paste εδώ στο φόρουμ. Εν συνεχεία, αφού μαρκάρετε τον σύνδεσμο που κάνατε copy - paste, κάνετε κλικ στο κουμπί img. Ύστερα θα δείχνει κάπως έτσι :

[img]ο%20εκάστοτε%20σύνδεσμος[/img]

Αν παρόλα αυτά δεν μπορέσετε να δημοσιεύσετε την εικόνα που θέλετε εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να βάλετε το link του site με την εικόνα του Αγίου. Αρκεί βέβαια να πάρουμε και το ΟΚ του κυρίου Νίκου (του διαχειριστή).


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 11, 2018 8:32 am

Οι βίοι των Αγίων με ή χωρίς εικόνα δημοσιεύονται στην αντίστοιχη ενότητα. Εδώ μόνο εικόνες (και απολυτίκια).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 11, 2018 8:41 am

Ο νΆγιος Αντύπας Επίσκοπος Περγάμου
11 Απριλίου

Εικόνα

Ἀπολυτίκιον
Ἦχος α’. Τῆς ἐρήμου πολίτης.
Μυροβλύτην τὸν θεῖον καὶ μαρτύρων τὸν σύναθλον, τὸν πανευκλεῆ ἱεράρχην καὶ Περγάμου τὸν πρόεδρον, τιμήσωμεν Ἀντίπαν οἱ πιστοί, ὡς τάχιστον καὶ μέγαν ἱατρόν, τῆς δεινῆς ὀδόντων νόσου, καὶ πρὸς αὐτὸν ἀπὸ ψυχῆς βοήσωμεν· Δόξα τῷ σὲ δοξάσαντι Χριστῷ, δόξα τῷ σὲ στεφανώσαντι, δόξα τῷ ἐνεργοῦντι διὰ σοῦ πᾶσιν ἰάματα.

Ο Άγιος Αντύπας είναι προστάτης Άγιος της οικογένειας του πεθερού μου. Όποτε επρόκειτο να συμβεί κάποιο κακό η εικόνα του Αγίου έτριζε. Την έχουμε ακόμη αυτή την εικόνα, αλλά δεν τρίζει πια ή εμείς δεν την ακούμε.

Τις πρεσβείες του να έχουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 10:14 am

Νίκος έγραψε:Οι βίοι των Αγίων με ή χωρίς εικόνα δημοσιεύονται στην αντίστοιχη ενότητα. Εδώ μόνο εικόνες (και απολυτίκια).


Yes sir! :D


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Απρ 12, 2018 8:03 am

Όσιος Ακάκιος ο Νέος Καυσοκαλυβίτης
12 Απριλίου

Εικόνα

Ἀπολυτίκιον
Ἦχος πλ. α’. Τὸν συνάναρχον Λόγον.
Ἀκακίᾳ ἐμπρέπων Πάτερ Ἀκάκιε, καὶ λαμπρότητι βίου ἀστὴρ ὡς πάμφωτος, τῶν Ὁσίων μιμητὴς τῶν πάλαι γέγονας, καὶ χαρισμάτων θεϊκῶν, δαψιλῶς ἀξιωθείς, μὴ παύσῃ καθικετεύων, τὴν Παναγίαν Τριάδα, διδόναι πᾶσι τὸ θεῖον ἔλεος.

Τις πρεσβείες του να έχουμε


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι εικόνες της ημέρας (και απολυτίκια)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Απρ 12, 2018 11:07 am

Αμήν!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 23 και 0 επισκέπτες