Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Ιαν 19, 2018 3:53 pm

Νίκος έγραψε:Γιατί όχι, αφού κατά τη γνώμη τους, όπου είναι ο πάπας είναι και η εκκλησία :mrgreen: .


Καταπληκτική και ευφυέστατη καινοτομία.:lol: :lol: :lol: :lol:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Ιαν 20, 2018 9:55 am

Νίκος έγραψε:Νομίζω ότι το παίρνουν πολύ προσωπικά. Εννοείται, ότι το θέμα δεν αφορά μόνο το σταθμό της Πειραϊκής Εκκλησίας, αλλά όλους τους ιδιωτικούς σταθμούς και όλους τους εκκλησιαστικούς σταθμούς.

Παρεμπιπτόντως το κράτος έκλεισε εδώ και χρόνια το σταθμό της Μητρόπολης Σερβίων και Κοζάνης, γιατί δεν κατάφερε να πάρει άδεια με το προηγούμενο νομικό καθεστώς. Επομένως μην προσωποποιούμε ένα γενικότερο θέμα.


Το έθεσα αυτό το θέμα και ειδικά για το ραδιόφωνο της πειραικής εκκλησίας,διότι επειδή τον ακούω καθημερινά λέει ότι θέλει να τον κλείσει η κυβέρνηση βάση του νομοσχεδίου που λές,αλλά δεν είναι εμπορικός σταθμός.
Δηλαδή πρέπει να λέμε ναι σε ότι μας λένε οι άθεοι;
Ωραία τότε να πάψουμε να έχουμε σχέση με την εκκλησία.Ο παππούς και η γιαγιά που δεν βγαίνουν από το σπίτι και είχαν το ράδιο της εκκλησίας για συντροφιά να το ξεχάσουν.
Α το βρήκα υπάρχει λύση.Θα ακούνε στο ίντερνετ το σταθμό του χριστιανισμού που είναι των πεντηκοστιανών.
Έλεος σε την χώρα ζούμε.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Ιαν 20, 2018 11:40 am

Δηλαδή να λειτουργεί χωρίς άδεια;



Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Ιαν 20, 2018 11:05 pm

Πέτρος έγραψε:Δηλαδή να λειτουργεί χωρίς άδεια;


Καλησπέρα φίλε μου Πέτρο.Ρωτάς αν πρέπει να λειτουργεί χωρίς άδεια.Νομίζω ότι εξήγησα ότι δεν είναι εμπορικός σταθμός.Το δηλώνουν οι ίδιοι και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω.
Εγώ σε ρωτώ και απάντησέ μου ως Έλληνας Ορθόδοξος:
Όταν θα υπάρχουν μόνο οι σταθμοί των αιρετικών έστω και νόμιμοι,αυτό θα σε ευχαριστεί;
Όταν ο Λόγος Του Θεού θα ακούγεται όπως τον θέλουν και όχι όπως πρέπει θα είμαστε εντάξει;
Σήμερα είναι το ράδιο αύριο θα είναι η τηλεόραση.Σου παραθέτω ένα κείμενο για να καταλάβεις τι λέω.

Ό,τι πιο σοκαριστικό έχει προβληθεί στην τηλεόραση – «Μαθήματα» άρνησης του Χριστού (Βιντεο).

Εικόνα

Στην Γερμανία έχουν περάσει σε άλλο επίπεδο και δίνουν ιδέες στους δικούς μας εδώ! Η γερμανική κρατική τηλεόραση προπαγανδίζει στα παιδιά το Ισλάμ, με το σχέδιο ισλαμοποίησης της Ευρώπης να βρίσκει συμμάχους στις παιδικές εκπομπές. Μία κοπέλα, με αρκετή δόση μελοδράματος, αποκαλύπτει σε ένα παιδάκι πως ο Θεός έχει και άλλο όνομα…
εκείνο του Αλλάχ, ο οποίος μίλησε στον προφήτη του, αποκαλύπτοντας την… «αλήθεια».
Αμήχανος ο μικρός παρακολουθεί την γυναίκα να
λέει πως όλα τα παιδιά είναι μουσουλμάνοι και πως αυτή ακόμα δεν έχει αξιωθεί να είναι. Το παιδάκι αρνείται, αλλά αυτή επιμένει!
Μάλιστα, προτρέπει το παιδί να πει την λέξη «Αλλάχ», έτσι ώστε να απαρνηθεί ασυναίσθητα τον Χριστό, δεδομένου ότι μιλάμε για μία χριστιανική χώρα.

Εικόνα

Το κερασάκι στην τούρτα είναι η προσευχή της στο τέλος, με τον τρόμο να έχει «ζωγραφιστεί» στο παιδικό πρόσωπο.
Με το πέρας της προσευχής η γυναίκα λέει: Τώρα είμαι και εγώ «μουσουλμάνα».
Η εικόνα τα λέει όλα!
Η ισλαμοποίηση της Ευρώπης λαμβάνει επικίνδυνες διαστάσεις.
Ο Αλλάχ-Γιαχβέ αναγνωρίζεται ως ο πραγματικός θεός, έτσι ώστε όλοι να τον υποδεχθούν, ειδικά οι χριστιανοί, οι οποίοι, ως εκ τούτου, οφείλουν να ξεχάσουν τον Χριστό και τα απλά λόγια Του που οδηγούν στο Φως της Αλήθειας!
Γιατί ο Χριστός και όχι ο Αλλάχ; Απλά σκεφτείτε πως συμπεριφέρθηκε ο Χριστός στην «αμαρτωλή γυναίκα» και τι θα γινόταν στο όνομα του Αλλάχ!

Τα σχόλια δικά σας:



Έτσι θέλεις να καταντήσουμε;Να μην υπάρχει καμία φωνή θεού παρά μόνο των αιρετικών;
Τότε προτιμώ να μην έχει άδεια και να έχω τον Λόγο Του Κυρίου συνέχεια δίπλα μου.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Ιαν 20, 2018 11:11 pm

Ο ιερός ναός χτίζεται χωρίς άδεια οικοδομής;



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Ιαν 20, 2018 11:13 pm

ΦΩΤΗΣ έγραψε:
Πέτρος έγραψε:Δηλαδή να λειτουργεί χωρίς άδεια;


Καλησπέρα φίλε μου Πέτρο.............
Εγώ σε ρωτώ και απάντησέ μου ως Έλληνας Ορθόδοξος:
Όταν θα υπάρχουν μόνο οι σταθμοί των αιρετικών έστω και νόμιμοι,αυτό θα σε ευχαριστεί;
.................

Όχι βέβαια.



Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Ιαν 20, 2018 11:20 pm

Δεν απαντάς ευθέως φίλε μου.Το όχι βέβαια και τον δεν έχει άδεια,λυπάμαι αλλά δεν συμβαδίζουν.
Τέλος πάντων κρατάω την άποψή μου,και κράτα την δική σου,δεν έχω να χωρίσω τίποτα,αλλά να μιλάμε
με αποδείξεις.Καμιά φορά τα αυθαίρετα που δεν έχουν άδεια,μπορεί και να είναι πιο νόμιμα,διότι υπάρχουν
και άλλοι παράγοντες που δεν τα αφήνουν.Πάντως εγώ συνένοχος το να φιμώσουν την φωνή της εκκλησίας
θα με βρίσκει μέχρι να πεθάνω αντίθετο,ως γνήσιος έλληνας χριστιανός.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Ιαν 21, 2018 12:20 pm

ΦΩΤΗΣ έγραψε:Δεν απαντάς ευθέως φίλε μου......

Κατά την άποψή σου Φώτη.

ΦΩΤΗΣ έγραψε:.......Το όχι βέβαια και τον δεν έχει άδεια,λυπάμαι αλλά δεν συμβαδίζουν......

Επίσης κατά την άποψή σου.

ΦΩΤΗΣ έγραψε:...αλλά να μιλάμε με αποδείξεις........

Πάντα.

ΦΩΤΗΣ έγραψε:...................Πάντως εγώ συνένοχος το να φιμώσουν την φωνή της εκκλησίας
θα με βρίσκει μέχρι να πεθάνω αντίθετο......

Κι εμένα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Ιαν 21, 2018 6:50 pm

Φώτη, αν η Πειραϊκή Εκκλησία υποβάλει φάκελο για έκδοση αδείας με το νέο νόμο (γιατί με το παλιό καθεστώς έχει άδεια) και τον απορρίψουν, επειδή ανήκει στην Εκκλησία, τότε να καταλάβουμε τη διαμαρτυρία σου. Προς το παρόν:

1) Ο σταθμός έχει άδεια και δε σκοπεύει κανείς να τον κλείσει άμεσα
2) Δεν έχει τεθεί ακόμη θέμα για υποβολή φακέλων με το νέο νόμο
3) Αν ο σταθμός υποβάλει φάκελο κανείς δε λέει ότι θα απορριφθεί, εκτός αν δε σκοπεύει να υποβάλει φάκελο

Αυτά είναι γεγονότα Φώτη. Τα περί ισλαμοποίησης τ' ακούω βερεσέ. Η αθεοποίηση είναι πολύ πιο έντονη και ακολουθεί η δαιμονοποίηση, Η ισλαμοποίηση παρακάτω και καταϊδρωμένη.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιαν 22, 2018 10:59 am

Ωραία ας βγάλει άδεια πάλι όταν απαιτηθεί από το νόμο για να συνεχίσει την εκπομπή.
Προς τι το "θέλουν να μας βάλουν λουκέτο, να σιγήσει η φωνή μας κτλ";
Αν όταν απαιτηθεί νέα άδεια δεν μπορεί να αδειοδοτηθεί (για ποιους λόγους δηλαδή) τα ξαναλέμε.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες