Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Οκτ 16, 2019 1:08 pm

Μάλιστα. Σιωπηρή καταδίκη λοιπόν.
Μου θυμίζει το "σιωπηρώς απορριφθείσα".



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Οκτ 16, 2019 2:48 pm

Εμένα μου θυμίζει την υποκρισία της Ε.Ε. που καταδικάζει την Τουρκία μόνο λεκτικά. Ουσιαστικά της δίνουν το ΟΚ να συνεχίσει.
Ποιοι Ευρωπαίοι και ποιοι Αμερικανοί...
Όπως είπε και ο πρέσβης της Ρωσίας στην Ε.Ε. οι Αμερικανοί είναι πολύ πιθανό σε μια σύρραξη Ελλάδος - Τουρκίας να μας πουλήσουν όπως έκαναν και με του Κούρδους.
Εμάς βέβαια οι "ευγενείς" και "δημοκράτες" Δυτικοί μας έσφαξαν με το μπαμπάκι στο μνημόνιο του 2010.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Οκτ 16, 2019 4:52 pm

aposal έγραψε:Εμένα μου θυμίζει την υποκρισία της Ε.Ε. που καταδικάζει την Τουρκία μόνο λεκτικά. Ουσιαστικά της δίνουν το ΟΚ να συνεχίσει.
Ποιοι Ευρωπαίοι και ποιοι Αμερικανοί...
Όπως είπε και ο πρέσβης της Ρωσίας στην Ε.Ε. οι Αμερικανοί είναι πολύ πιθανό σε μια σύρραξη Ελλάδος - Τουρκίας να μας πουλήσουν όπως έκαναν και με του Κούρδους.
Εμάς βέβαια οι "ευγενείς" και "δημοκράτες" Δυτικοί μας έσφαξαν με το μπαμπάκι στο μνημόνιο του 2010.

Ευτυχώς για τους Κούρδους της Συρίας πρόλαβαν ταχύτατα να συνάψουν συμμαχία με τον Ασαντ(που υποστηρίζεται ο Ασαντ από Ρωσία, Ιράν, Κίνα, Χεζμπολάχ, Ιράκ κτλ) και τώρα οι Ρώσοι και οι Ιρανοί έκλεισαν τον εναέριο χώρο της Συρίας και η Τουρκία εδώ και πάνω από 30 ώρες δεν μπορεί να βομβαρδίζει πια στόχους στη Συρία χωρια που οι δυνάμεις του Συριακού στρατού μαζί με δυνάμεις Ρωσικές και Ιρανικές έχουν αναπτυχθεί στη Βόρεια Συρία και εμποδίζουν την περεταιρω προέλαση των Τουρκικών στρατευμάτων και των Τουρκμένων ανταρτών συμμάχων τους.Οσον αφορά την Ελλάδα σε περίπτωση σύρραξης με την Τουρκία ισχύει δυστυχώς αυτό που είπε ο Αποστολάκης ότι τότε θα είμαστε μόνοι μας.Μόνοι μας ήμασταν άλλωστε και στην Μικρασιατική καταστροφή, μόνοι μας στις διώξεις των Ελλήνων σε Κων/πολη,Ιμβρο και Τένεδο,μόνοι μας στα Ιμια,μόνοι μας στην Ποντιακή και Μικρασιατική/Καππαδοκική γενοκτονία και μόνοι μας γενικά. Το ΝΑΤΟ και οι ΗΠΑ δεν παίρνουν θέση και κρατούν ίσες αποστάσεις ενώ η ΕΕ δεν μπορεί να βοηθήσει στρατιωτικά αφού δεν έχει(η ΕΕ) στρατό ενώ και οι κυρώσεις που μπορεί να επιβάλει στην Τουρκία δεν μπορούν να της προκαλέσουν ουσιαστική ζημιά. Η Ελλάδα δυστυχώς θυσίασε τις αξίες και τα ήθη της για να γίνει αρεστή στην ΕΕ και πάλι όμως δεν κέρδισε την συμπάθεια της.Αντίθετα η Τουρκία διατήρησε τα δικά της ήθη και τις δικές τις αξίες διατήρηση φυσικά μαζί με αυτές και το θράσος και την προκλητικότητα της και εξελίχτηκε σε περιφερειακη υπερδύναμη που απειλεί τους πάντες στη γειτονιά της.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Οκτ 16, 2019 10:30 pm

Μόνοι μας είμασταν πάντα! Κοσμικά όμως. Γιατί πνευματικά δεν είμασταν ποτέ μόνοι.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Οκτ 16, 2019 11:15 pm

aposal έγραψε:Μόνοι μας είμασταν πάντα! Κοσμικά όμως. Γιατί πνευματικά δεν είμασταν ποτέ μόνοι.

Εννοείται πως πνευματικά δεν ήμασταν μόνοι μας γι αυτό άλλωστε και πετύχαμε μεγαλα κατορθώματα (τελευταία φορά που το κάναμε ήταν στον Β' παγκόσμιοι πόλεμο απέναντι σε δύο μεγαθήρια της εποχής την Ιταλία αρχικά και την Γερμανία μετά).Ωστόσο από τότε έχουμε αλλάξει πολύ ως χώρα.Εχουμε παρακμάσει ηθικά σε τέτοιο βαθμό που οι ένδοξοι πρόγονοι μας αμφιβάλλω ότι θα μπορούσαν να φανταστούν.Δεν νομίζω ότι έχουμε πλέον την πνευματική αυτή βοήθεια(και αυτό με δική μας ευθύνη) ενώ δεν έχουμε και το ηρωικό φρόνημα που είχαμε τότε.



NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Οκτ 18, 2019 3:55 pm

Αυξανόμενο μίσος Τούρκων και Κούρδων μεταναστών στη Γερμανία, ενώ χθες βράδυ στη Γερμανία και την Ολλανδία Τούρκοι και Κούρδοι πιάστηκαν στα χέρια.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Δεκ 08, 2019 11:21 am

Κοιμήθηκε ο γέροντας Εφραίμ της Αριζόνα. Να έχουμε τίς πρεσβείες του!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 08, 2019 11:39 am

Αμήν! Ο Θεός να αναπαύει την ψυχούλα του Αγίου αυτού ανθρώπου.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Δεκ 08, 2019 2:43 pm

Καλό Παράδεισο να έχει. Τις πρεσβείες του να έχουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Δεκ 08, 2019 2:54 pm

Μάνος έγραψε:Κοιμήθηκε ο γέροντας Εφραίμ της Αριζόνα. Να έχουμε τίς πρεσβείες του!

Ο Θεός να τον αναπαύσει και να τον κατατάξει μετά των αγίων!
Στην ενορία μας κάναμε ειδικό τρισάγιο (μέσα στην Θεία Λειτουργία) για τον μακαριστό ιερομόναχο Εφραίμ.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες