Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Φεβ 14, 2018 11:20 am

Ο Άγιος Παίσιος τα είπε και θα γίνουν. Από τους Ρώσους θα το φάνε το κεφάλι τους.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Φεβ 14, 2018 1:17 pm

Δηλώνει ο επικεφαλής σύμβουλος του Ερντογάν και προειδοποιεί την Αθήνα για τρομερές συνέπειες
«Αν η Ελλάδα τα βάλει με την Τουρκία θα είναι σαν μία μύγα να πολεμά έναν γίγαντα»

http://www.tanea.gr/news/politics/article/5517434/an-h-ellada-ta-balei-me-thn-toyrkia-tha-einai-san-mia-myga-na-polema-enan-giganta/


Αγαπάτε αλλήλους.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Φεβ 14, 2018 1:22 pm

heavenandearth έγραψε:Δηλώνει ο επικεφαλής σύμβουλος του Ερντογάν και προειδοποιεί την Αθήνα για τρομερές συνέπειες
«Αν η Ελλάδα τα βάλει με την Τουρκία θα είναι σαν μία μύγα να πολεμά έναν γίγαντα»

http://www.tanea.gr/news/politics/article/5517434/an-h-ellada-ta-balei-me-thn-toyrkia-tha-einai-san-mia-myga-na-polema-enan-giganta/

Ακόμα και να ίσχυε η ατάκα, δεν μας είπε το αποτέλεσμα (Δαβίδ-Γολιάθ).



Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Τετ Φεβ 14, 2018 1:30 pm

Η Ελλάδα έχει δεχτεί νομίζω αρκετές ταπεινώσεις απο την Τουρκία καιρός να απαντήσει ανάλογα.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 14, 2018 2:06 pm

Η Ελλάδα, δυστυχώς, δεν διαθέτει πολιτικούς με ανάστημα, παρά μόνον "yes man". Την προσευχή μας πρέπει να κάνουμε στον Κύριό μας, συνεχώς, για να μας λυπηθεί και να βοηθήσει την Ελλάδα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Φεβ 14, 2018 5:04 pm

Πέτρος έγραψε:Ακόμα και να ίσχυε η ατάκα, δεν μας είπε το αποτέλεσμα (Δαβίδ-Γολιάθ).

Όπως το λέτε κ.Πέτρο, Δαβίδ-Γολιάθ θα είναι η έκβαση.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Φεβ 14, 2018 6:42 pm

aposal έγραψε:Η Ελλάδα, δυστυχώς, δεν διαθέτει πολιτικούς με ανάστημα, παρά μόνον "yes man". Την προσευχή μας πρέπει να κάνουμε στον Κύριό μας, συνεχώς, για να μας λυπηθεί και να βοηθήσει την Ελλάδα.

Δυστυχώς τώρα η Τουρκία έχει πολιτικούς που είναι πατριώτες(για τα Τουρκικά συμφέροντα), που αγαπούν τη θρησκεία τους και που βγαίνουν μπροστά και η δική μας χώρα έχει αποτυχημένους κυβερνώντες εθνομηδεμιστες που ντρεπονται να κάνουν ακόμα και το σταυρό τους.Αυτή η σύγκριση δείχνει που καταλήξαμε σαν Ελλάδα.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Φεβ 14, 2018 6:53 pm

Πιο πολύ εθνικισμό και υποχρέωση από την καταπιεστική θρησκεία του Μουσουλμανισμού το κόβω εγώ. Το ότι εμείς έχουμε ξεφύγει, καλύτερα να το συγκρίνουμε με το Ορθόδοξο Χριστιανικό παράδειγμα, παρά με το Μουσουλμανικό.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 14, 2018 6:59 pm

Δυστυχώς αυτή ακριβώς η δημοσίευση Θεόδωρε, δείχνει πόσο επιφανειακά βλέπεις τα πράγματα. Λες " ο Ερντογάν είναι πατριώτης και πιστός μουσουλμάνος". Πολιτικός απατεώνας είναι, που εκμεταλλεύεται τις ευαισθησίες του Τουρκικού λαού, μόνο και μόνο για να ζει σαν σουλτάνος, αυτός και η οικογένεια του. Επειδή τα οικονομικά σκάνδαλα περίσσεψαν, φρόντισε να κάνει πραξικόπημα στον εαυτό του για να εξαφανίσει κάθε αντιπολιτευόμενη φωνή. Τέτοιους ηγέτες ονειρεύεσαι για τη χώρα μας; Έχουμε τέτοιους. Τον Τσίπρα και τον Καμμένο. Ο ένας το παίζει προοδευτικός και ο άλλος Χριστιανός και εθνικόφρων. Απατεώνες είναι και οι δύο. Μόνο τον εαυτό τους κοιτάζουν. Έχουν βάλει χέρι στην εκπαίδευση, στα ΜΜΕ, στη Δικαιοσύνη... προκειμένου να σβήσουν κάθε αντιπολιτευόμενη φωνή. Πόσο μοιάζουν αλήθεια με το σουλτάνο; Σύνελθε Θεόδωρε. Μάθε να βλέπεις πίσω από την επιφάνεια. Μάθε να βλέπεις την πραγματική ζωή μέσα από τα μάτια των Πατέρων της Εκκλησίας μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Valerie » Τετ Φεβ 14, 2018 9:34 pm

Προσυπογράφω. Εξαιρετικός, για άλλη μια φορά, Νίκο.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες