Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Φεβ 14, 2018 10:28 pm

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την προλαλήσασα!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Πέμ Φεβ 15, 2018 8:18 am

Συμφωνώ κι εγώ, ο Ερντογάν μόνο θρήσκος δεν είναι. Χρησιμοποιεί τη θρησκεία για εντυπωσιασμό, υποκριτικά. Αυτό φαίνεται από τις πράξεις του, και όχι από τα λόγια που είναι ρητορείες. Για δημοκρατία και τέτοιες αξίες ούτε καν... Αν και πολύ μας κάνει μάθημα περί αυτού. Έχει τσακωθεί με την αλήθεια δε. Έχω φτάσει να συμπονώ τους Τούρκους με τη στυγνή δικτατορία που ζούνε, άσε που θα μας δημιουργήσει πολλά προβλήματα κι εμάς, χειρότερα από τα σημερινά.

Η γυναίκα του, που εμφανίζεται σεμνή και θρήσκα, δεν κυκλοφορεί χωρίς τις πανάκριβες μαντήλες της, πανάκριβα ρούχα και ενίοτε δωδεκάποντα παπούτσια που δεν τα λες και σεμνά. Δεν την κατακρίνω, απλώς το επισημαίνω για τον Θεόδωρο που σαν άντρας ίσως δεν θα το καταλάβει αυτό από μόνος του. Η σεμνότητα πρέπει να είναι μόνο στον τύπο ή και στην ουσία; Τα λεφτά αυτά βεβαίως είναι του κράτους, ή έχει μήπως δικά της εισοδήματα; Για το παλάτι μιλήσατε ήδη.

Με δυο λόγια, ο Θεός να μας φυλάει από έναν τέτοιον, γιατί ακόμη και οι σημερινοί που μας κυβερνάνε, στις εκλογές μπορούμε να πάνε σπίτι τους. Οι Τούρκοι δεν νομίζω να μπορέσουν τόσο εύκολα να γλυτώσουν. Αν και πληρώνουν τη δική τους ψήφο και αυτοί, σαν κι εμάς...

Ο Ερντογάν διαπράττει ύβρι, και είναι νόμος της φύσης να το βρει μπροστά του. Κυβερνήτης που φοβάται και καταδιώκει τον ίδιο του τον λαό δε... τι να πεις.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Φεβ 15, 2018 11:36 am

Ωραίες και περιεκτικές απαντήσεις κ.Νίκο και Νεκταρία.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Πέμ Φεβ 15, 2018 1:16 pm

Σωστά. Ο Ερντογάν εκμαιταλεύεται την θρησκεία για να κερδίζει ψήφους. Στην Τουρκία η επίκληση της θρησκευτικής πίστης είναι ένας εύκολος τρόπος να κερδίσει κάποιος ψήφους. Φανταστείτε μια υποψηφιότητα τύπου Τσίπρα στην Τουρκία έναν υποψήφιο δηλαδή που δεν θα ήταν παντρεμένος αλλά θα συζούσε με τη σύντροφο του, που δεν θα είχε κάνει περιτομή στα παιδιά του(η περιτομή είναι από όσο ξέρω το αντίστοιχο των μουσουλμάνων με το βάπτισμα για εμάς τους χριστιανούς) και θα ήταν δηλωμένος άθεος και που θα στήριζε τους ομοφυλόφιλους. Πόσο ποσοστό θα είχε πάρει;Ελάγχιστο.Κανένας Τούρκος πολιτικός δημόσια δεν έχει την ζωή του Τσίπρα ούτε καν οι Κεμαλιστές πολιτικοί καθώς ξέροντας την Τουρκική κοινωνία γνωρίζουν ότι αυτό θα ισοδυναμούσε με πολιτική αυτοκτονία. Οι περισσότεροι πολιτικοί σήμερα είναι δυστυχώς απατεώνες ανεξάρτητα χώρας. Αφουγκράζονται την κοινωνία και ανάλογα δρούνε. Ο Τσίπρας ήξερε ότι ο αντιχριστιανικός βίος και η ζωή του δεν θα προκαλούσαν μεγάλη ζημιά στην δημόσια εικόνα του λόγω και της θρησκευτικής αδιαφορίας της πλειοψηφίας των ψηφοφόρων της Ελλάδας οπότε δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαφημίζει τον αντιχριστιανικό τρόπο ζωής του. Κάτι αντίστοιχο δεν θα μπορούσε να γίνει στην Τουρκία.Παρά τις προσπάθειες του Κεμάλ να περιορίσει το Ισλάμ και τον ρόλο του η θρησκεία παραμένει ισχυρή στην Τουρκία και τον Τουρκικό λαό περισσότερο από ότι στην Ελλάδα πλέον.Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Νίκο κανένας πολτικός δεν είναι αυτό που φαίνεται.Τα ίδια φυσικά και για τον Πούτιν που θέλει να εμφανιστεί καλός Ορθόδοξος που σέβεται την εκκλησία και ζητάει την γνώμη της προωθώντας νόμους που βρίσκουν σύμφωνη την Ρωσική Ορθόδοξη εκκλησία, επισκεπτόμενος εκκλησίες συχνά(και το Άγιο όρος) κτλ αλλά στην προσωπική του ζωή δεν φαίνεται και τόσο χριστιανός όσο δείχνει στην δημόσια ζωή του. Εκμαιταλεύεται φαίνεται κι αυτός τις ευαισθησίες της κοινωνίας της χώρας του προς όφελος του.Αλλά νομίζω ότι δώσαμε ήδη αρκετά παραδείγματα επί αυτού του θέματος.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Φεβ 15, 2018 2:43 pm

Ξέρετε κάτι περαιτέρω γι'αυτό το θέμα; Θεωρείτε, ότι σωστά δικάζονται αυτοί οι ιερείς;

Στο Συνοδικό δικαστήριο για καθαίρεση οι κληρικοί Θεόδωρος Ζήσης και Νικόλαος Μανώλης

Εικόνα

Του Γιώργου Θεοχάρη-Οι κληρικοί Θεόδωρος Ζήσης και Νικόλαος Μανώλης παραπέμπονται στο Συνοδικό δικαστήριο της Εκκλησίας της Ελλάδος-καθώς το αντίστοιχο δικαστήριο της μητρόπολης Θεσσαλονίκης αρνήθηκε να πάρει πάνω όλο το βάρος αυτής της ιστορικής απόφασης- για καθαίρεση, με τις βαρύτατες κατηγορίες:
1. του σχίσματος,
2. της απείθειας και καταφρόνησης της προϊσταμένης εκκλησιαστικής αρχής,
3. του σκανδαλισμού των πιστών,
4. της εξύβρισης και της συκοφαντίας,
5. της φατρίας.
Σύμφωνα με πληροφορίες του ΒΗΜΑΤΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ το Συνοδικό Δικαστήριο θα συγκληθεί μέσα στο επερχόμενο χρονικό διάστημα.

Πηγή: Βήμα Ορθοδοξίας


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Παρ Φεβ 16, 2018 2:02 pm

Αποστολος0 έγραψε:Σωστά. Ο Ερντογάν εκμαιταλεύεται την θρησκεία για να κερδίζει ψήφους. Στην Τουρκία η επίκληση της θρησκευτικής πίστης είναι ένας εύκολος τρόπος να κερδίσει κάποιος ψήφους. Φανταστείτε μια υποψηφιότητα τύπου Τσίπρα στην Τουρκία έναν υποψήφιο δηλαδή που δεν θα ήταν παντρεμένος αλλά θα συζούσε με τη σύντροφο του, που δεν θα είχε κάνει περιτομή στα παιδιά του(η περιτομή είναι από όσο ξέρω το αντίστοιχο των μουσουλμάνων με το βάπτισμα για εμάς τους χριστιανούς) και θα ήταν δηλωμένος άθεος και που θα στήριζε τους ομοφυλόφιλους. Πόσο ποσοστό θα είχε πάρει;Ελάγχιστο.Κανένας Τούρκος πολιτικός δημόσια δεν έχει την ζωή του Τσίπρα ούτε καν οι Κεμαλιστές πολιτικοί καθώς ξέροντας την Τουρκική κοινωνία γνωρίζουν ότι αυτό θα ισοδυναμούσε με πολιτική αυτοκτονία. Οι περισσότεροι πολιτικοί σήμερα είναι δυστυχώς απατεώνες ανεξάρτητα χώρας. Αφουγκράζονται την κοινωνία και ανάλογα δρούνε. Ο Τσίπρας ήξερε ότι ο αντιχριστιανικός βίος και η ζωή του δεν θα προκαλούσαν μεγάλη ζημιά στην δημόσια εικόνα του λόγω και της θρησκευτικής αδιαφορίας της πλειοψηφίας των ψηφοφόρων της Ελλάδας οπότε δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαφημίζει τον αντιχριστιανικό τρόπο ζωής του. Κάτι αντίστοιχο δεν θα μπορούσε να γίνει στην Τουρκία.Παρά τις προσπάθειες του Κεμάλ να περιορίσει το Ισλάμ και τον ρόλο του η θρησκεία παραμένει ισχυρή στην Τουρκία και τον Τουρκικό λαό περισσότερο από ότι στην Ελλάδα πλέον.Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Νίκο κανένας πολτικός δεν είναι αυτό που φαίνεται.Τα ίδια φυσικά και για τον Πούτιν που θέλει να εμφανιστεί καλός Ορθόδοξος που σέβεται την εκκλησία και ζητάει την γνώμη της προωθώντας νόμους που βρίσκουν σύμφωνη την Ρωσική Ορθόδοξη εκκλησία, επισκεπτόμενος εκκλησίες συχνά(και το Άγιο όρος) κτλ αλλά στην προσωπική του ζωή δεν φαίνεται και τόσο χριστιανός όσο δείχνει στην δημόσια ζωή του. Εκμαιταλεύεται φαίνεται κι αυτός τις ευαισθησίες της κοινωνίας της χώρας του προς όφελος του.Αλλά νομίζω ότι δώσαμε ήδη αρκετά παραδείγματα επί αυτού του θέματος.

Αυτό όμως δείχνει την κατάντια τπυ λαού της χώρας μας που σε αντίθεση με τον λαό της Τουρκίας έχει χάσει στην πλειοψηφία του το θρησκευτικό ενδιαφέρον. Δυστυχώς.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Παρ Φεβ 16, 2018 2:03 pm

Μάνος έγραψε:Ξέρετε κάτι περαιτέρω γι'αυτό το θέμα; Θεωρείτε, ότι σωστά δικάζονται αυτοί οι ιερείς;

Στο Συνοδικό δικαστήριο για καθαίρεση οι κληρικοί Θεόδωρος Ζήσης και Νικόλαος Μανώλης

Εικόνα

Του Γιώργου Θεοχάρη-Οι κληρικοί Θεόδωρος Ζήσης και Νικόλαος Μανώλης παραπέμπονται στο Συνοδικό δικαστήριο της Εκκλησίας της Ελλάδος-καθώς το αντίστοιχο δικαστήριο της μητρόπολης Θεσσαλονίκης αρνήθηκε να πάρει πάνω όλο το βάρος αυτής της ιστορικής απόφασης- για καθαίρεση, με τις βαρύτατες κατηγορίες:
1. του σχίσματος,
2. της απείθειας και καταφρόνησης της προϊσταμένης εκκλησιαστικής αρχής,
3. του σκανδαλισμού των πιστών,
4. της εξύβρισης και της συκοφαντίας,
5. της φατρίας.
Σύμφωνα με πληροφορίες του ΒΗΜΑΤΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ το Συνοδικό Δικαστήριο θα συγκληθεί μέσα στο επερχόμενο χρονικό διάστημα.

Πηγή: Βήμα Ορθοδοξίας

Δεν άκουσα γι αυτό αλλά κάτι θα έκαναν για να πάνε στο συνοδικό δικαστήριο.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Φεβ 16, 2018 2:12 pm

Το έψαξα λίγο το θέμα. Ο π. Νικόλαος Μανώλης σταμάτησε να μνημονεύει τον μητροπολίτη Άνθιμο για τις οικουμενιστικές απόψεις του με τη στήριξη της "πανορθόδοξης" συνόδου της Κρήτης. Συμφώνω μαζί του, γιατί αυτά τα αιρετικά, το να εγκρίνουν αιρέσεις κλπ, είναι τέρμα αντίθετα με τον Χριστιανισμό μας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 16, 2018 8:49 pm

Δεν έχω υπόψη το θέμα, ούτε τις κατηγορίες, όμως η άρνηση μνημόνευσης του τοπικού Επισκόπου είναι κανονικό παράπτωμα. Υπάρχει και εκ δεξιών παρέκκλιση από την Ορθοδοξία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Φεβ 16, 2018 9:15 pm

Θεωρώ, ότι θα μπορούσε να μνημονεύει τον Επίσκοπο, αλλά να στηρίζει τις απόψεις του. Βέβαια, από ότι φαίνεται είναι και το κερασάκι στην τούρτα, γιατί δεν άρεσαν οι απόψεις του.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 23 και 0 επισκέπτες