Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μαρ 09, 2020 3:13 pm

Το διέψευσε όμως στη συνέχεια :mrgreen: .

Πηγή: alfavita.gr


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Μαρ 09, 2020 4:58 pm

Ναι γιατί βγήκαν κάποιοι ψευτοπροοδευτικοι της αριστεράς και τον κατηγόρησαν πως αναπαράγει θεωρίες συνομωσίας. Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε πως ακριβώς ξεκίνησε ο ιός αλλά εμένα προσωπικά η θεωρία ότι ξεκίνησε από ζώο και μετά μεταδόθηκε σε άνθρωπο δεν με πείθει.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Μαρ 09, 2020 5:59 pm

Ούτε κι εμένα. Θεωρώ ανόητο να αποδίδουμε στον παγκολίνο, τις νυχτερίδες και τα φίδια τον κορωνοϊό. Να μην πω καλύτερα γελοίο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Μαρ 09, 2020 6:16 pm

Σε χώρες στις οποίες έχει ξεφύγει η κατάσταση(Ιταλία,Ιράν,Νότια Κορέα κτλ) τέθηκαν ολόκληρες επαρχίες και περιοχές των χωρών αυτών σε καραντίνα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 10, 2020 6:52 am

NikolaosArvanitidis έγραψε:Ναι γιατί βγήκαν κάποιοι ψευτοπροοδευτικοι της αριστεράς και τον κατηγόρησαν πως αναπαράγει θεωρίες συνομωσίας. Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε πως ακριβώς ξεκίνησε ο ιός αλλά εμένα προσωπικά η θεωρία ότι ξεκίνησε από ζώο και μετά μεταδόθηκε σε άνθρωπο δεν με πείθει.


Προσωπικά απεχθάνομαι τις θεωρίες συνωμοσίας. Προτιμώ τις πιο απλές εξηγήσεις, που είναι συνήθως και οι πιο πιθανές.

Όσο για τον κορωνοϊό είναι σίγουρα ζωονόσος, που δεν μεταδίδονταν στον άνθρωπο. Η μετάλλαξή της μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες ή να είναι τυχαία, αφού οι μεταλλάξεις του συνεχίστηκαν και μετά την αρχική μετάδοσή του.

Οι μεγάλες φυσικές καταστροφές, οι πόλεμοι και οι περίεργες ασθένειες θυμίζουν τα λόγια του Χριστού:

"6 μελλήσετε δε ακούειν πολέμους και ακοάς πολέμων· οράτε, μη θροείσθε· δεί γάρ πάντα γενέσθαι, αλλ' ούπω εστί το τέλος. 7 εγερθήσεται γάρ έθνος επί έθνος και βασιλεία επί βασιλείαν, και έσονται λιμοί και σεισμοί κατά τόπους· 8 πάντα δε ταύτα αρχή ωδίνων. ... 32 Από δε της συκής μάθετε την παραβολήν. όταν ήδη ο κλάδος αυτής γένηται απαλός και τα φύλλα εκφύη, γινώσκετε ότι εγγύς το θέρος· 33 ούτω και υμείς όταν ίδητε ταύτα πάντα, γινώσκετε ότι εγγύς εστιν επί θύραις." (Ματθ. κδ' 6-8, 32-33)


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Μαρ 10, 2020 2:58 pm

Ούτε κι εμένα μού αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας. Αυτό το "δε μού αρέσουν" ή το "τις απεχθάνομαι" βέβαια, δε με κάνει να πιστεύω ότι όλες αυτές είναι ψεύτικες. Μπορεί κάποιες (έστω κι ελάχιστες) να έχουν δόσεις αλήθειας. Σαν πολύ να τα ρίχνουμε όλα στα ζώα τα τελευταία χρόνια, κι αυτό αρχίζει σιγά σιγά να μην γίνεται πιστευτό από τον κόσμο (κι από εμένα). Επιστημονικές γνώσεις δεν έχω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τρώω κουτόχορτο. Ο κορονοϊός (κι άλλες παλαιότερες επιδημίες) για κάποιους είναι καταστροφή, για κάποιους άλλους χρυσωρυχείο. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο, κι ας μην αποδεικνύεται με μαθηματικό τύπο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Μαρ 11, 2020 1:47 pm

Ο Υπουργός Ανάπτυξης Αδωνις Γεωργιάδης απάντησε σε συριζαιο δημοσιογράφο που τον ρώτησε για την θεία κοινωνία ότι οι άθεοι καλά θα κάνουν να μην μιλάνε για τη Θεία Κοινωνία από τη στιγμή που δεν είναι δουλειά τους: https://www.kontranews.gr/PARAPOLITIKA/O-Georgiadis-apagoreyse-stoys-atheoys-syrizaioys-na-milane-gia-tin-theia-koinonia



NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μαρ 12, 2020 11:14 pm

aposal έγραψε:Ο Θεός να μας λυπηθεί!
Διαβάζω ότι η κυβέρνηση θα πάρει μέτρα μη συνάθροισης κοινού και ένα από αυτά θα αφορά και στις εκκλησίες!

Στην Ελλάδα ως τώρα όχι. Στην Κύπρο όμως απαγορεύτηκε ο εκκλησιασμός και μάλιστα λίγο πριν το Πάσχα https://www.ekklisiaonline.gr/nea/kypros-apagorefsi-gia-ekklisiasmo-ligo-prin-to-pascha-logo-koronoiou/



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 12, 2020 11:25 pm

NikolaosArvanitidis έγραψε:Ο Υπουργός Ανάπτυξης Αδωνις Γεωργιάδης απάντησε σε συριζαιο δημοσιογράφο που τον ρώτησε για την θεία κοινωνία ότι οι άθεοι καλά θα κάνουν να μην μιλάνε για τη Θεία Κοινωνία από τη στιγμή που δεν είναι δουλειά τους:

Πάντα το εκτιμούσα αυτό το παιδί :) .


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 12, 2020 11:27 pm

Αύριο το απόγευμα έχουμε τους 2ους Χαιρετισμούς. Να δούμε πόσοι θα έρθουν στην Εκκλησία. Ευτυχώς εμείς στο χωριό δεν μαζευόμαστε πάνω από 50.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 27 και 0 επισκέπτες