Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Σεπ 26, 2019 9:12 am

Η προσπάθεια υπονόμευσης της Ορθοδοξίας ξεκίνησε από τη δεκαετία του 1980 από τον Ανδρέα Παπανδρέου (αντιχριστιανικες ομάδες βέβαια πρώτη φορά ιδρύθηκαν στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του 1970 απλώς τη δεκαετία του 80 πήραν την εξουσία)..Εχω διαβάσει σχετικά με αυτό.Η κοινωνία έχει τρία στάδια (το αγροτικό, το βιομηχανικό και το μεταβιομηχανικό). Στο πρώτο στάδιο η θρησκεία ρυθμίζει τα πάντα στη ζωή του ανθρώπου ,στι δεύτερο παραμένει κυρίαρχη αλλά σιγά σιγά υπονομεύεται και στο τρίτο αμφισβητείται στα ίσα.Η Ελλάδα μετέβη από το αγροτικό στο μεταβιομηχανικό στάδιο μέσα σε μόλις 30 χρόνια (η μετάβαση άρχισε τη δεκαετία του 1960 και ολοκληρώθηκε τη δεκαετία του 1990).Στη δυτική Ευρώπη η μετάβαση από το πρώτο στο τρίτο στάδιο πήρε 150 χρόνια(δεκαετίες 1810-1960).Υπάρχουν και πολλές χώρες που είναι κολλημένες στο πρώτο στάδιο (οι ισλαμικές χώρες, οι χριστιανικες χώρες της Υποσαχάριας Αφρικής και της Καραϊβικής καθώς και οι περισσότερες χώρες στην Ασία) αλλά στην Ελλάδα ισχύει αυτό που είπαμε. Και ασφαλώς υπάρχει πολιτική Ορθότητα. Επιδιώκεται να προστατευτουν οι μειονότητες σε βάρος της πλειοψηφίας (π.χ για να μη θιχτουν οι μουσουλμάνοι ή οι εβραίοι ή οι ινδουιστές κτλ περιορίζεται η παρουσία της Ορθοδοξίας ακόμα και σε ονόματα δρόμων ή σταθμών).



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Σεπ 26, 2019 9:15 am

Αυτά δεν αποτελούν επικαιρότητα, είναι γνωστά σε όλους. Το όνομα του θέματος είναι "κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα", όχι η προσωπική ερμηνεία μας για την εξέλιξη της πολιτικής κατάστασης της χώρας κατά τη μεταπολίτευση. Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις μια μικρή ανάλυση σαν επιχείρημα σε μια συζήτηση, είναι κατανοητό, αλλά όχι ξεκάρφωτες αναδρομές στο παρελθόν.

Υ.Γ. Ξεκόλλα από την Υποσαχάρια Αφρική και τα μουσουλμανικά κράτη.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Σεπ 26, 2019 9:17 am

Νίκος έγραψε:Αυτά δεν αποτελούν επικαιρότητα, είναι γνωστά σε όλους. Το όνομα του θέματος είναι "κοινωνικόπολιτικη επικαιρότητα", όχι η προσωπική ερμηνεία μας για την εξέλιξη της πολιτικής κατάστασης της χώρας κατά τη μεταπολίτευση. Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις μια μικρή ανάλυση σαν επιχείρημα σε μια συζήτηση, είναι κατανοητό, αλλά όχι ξεκάρφωτες αναδρομές στο παρελθόν.

Είναι απαραίτητο να αναφερθεί πως ξεκίνησε η προσπάθεια υπονόμευσης της Ορθοδοξίας στη χώρα μας.Ομως εχεις δικιο.Ας μεταφερθεί η κουβέντα μας αυτή στο σχετικό νήμα του φόρουμ.



NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Σεπ 26, 2019 2:29 pm

Για οποίον ενδιαφέρεται συζητάται στην επιτροπή αναθεώρησής συντάγματος οι σχέσεις κράτους-εκκλησιας.Μπορείτε να τη δείτε τη συζήτηση στο κανάλι της Βουλής.Η ΝΔ είναι κατά αλλαγών σε αυτόν τον τομέα και θέλει διατήρηση αυτού που ισχύει σήμερα.Ο ΣΥΡΙΖΑ φυσικά θέλει να γίνει φουλ "κοσμικό" το κράτος.Το ΚΚΕ υπέρ του κοσμικού κράτους και αυτό όπως και το Μέρα25 ενω η Ελληνική Λύση όπως και η ΝΔ είναι υπέρ διατήρηση του σημερινού καθεστώτος σχέσεων εκκλησίας και κράτους. Το ΚΙΝΑΛ δεν φαίνεται να έχει πάρει θέση ως τώρα. Για να δούμε τι θέση θα πάρει.



NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Σεπ 28, 2019 7:45 pm

Μέχρι στιγμής η ΝΔ δείχνει φιλοχριστιανικο πρόσωπο... Η ΝΔ μπλόκαρε πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για διαχωρισμό Κράτους και Εκκλησίας.



NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Οκτ 11, 2019 2:02 pm

Παρακολουθούσα τις ειδήσεις και μιλούσαν για την(νέα) εισβολή της Τουρκίας στη Βόρεια Συρία.Πλέον η κατάσταση είναι γίνει πολύ επικίνδυνη αν λάβουμε υπόψιν και τις ενέργειες της Τουρκίας στην Κυπριακή ΑΟΖ που έχει στείλει πλοία για γεωτρήσεις. Δεν αποκλείεται να υπάρξει και σύγκρουση Τουρκίας και Ιράκ (στο Βόρειο Ιράκ υπάρχει η ημιαυτόνομη Κουρδική περιφέρεια του Ιράκ). Από αυτή την απρόβλεπτη συμπεριφορά της Τουρκίας ίσως κινδυνεύει και η Ελλάδα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Οκτ 12, 2019 9:08 pm

Θυμηθείτε τον Άγιο Παΐσιο. Οι μέρες πλησιάζουν. Η αλαζονεία των Τούρκων πιστεύω, ότι θα αναγκάσει ακόμη και τις ΗΠΑ και τη Ρωσία να στραφούν εναντίον τους. "Εάν ο Θεός μεθ ημών, ουδείς καθ' ημών" (Ι. Καποδίστριας).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μιλτιαδης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2019 12:45 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μιλτιαδης » Σάβ Οκτ 12, 2019 11:05 pm

Αδερφια ολα οσα ειπαν οι Αγιοι μας μερα με την μερα επαληθεύετε και μια προφητεια..
Ειμαστε στο σημειο 0 και πιστευω αυτοι οι τελευταιοι μηνες πριν την αλλαγη χρονου (19 προς 2020)ειναι οι κρισιμότεροι στην ανθρωποτητα διοτι μιλαμε για λιγο πριν τον Γππ ετσι οπως το πανε..
Τωρα Οσον αφορα την Ελλαδα μας την πολυπονεμενη Πατριδα μας με τοσο χαμενο αιμα Αγιων Μαρτυρων και Εθνομαρτυρων των τοσων πολεμων συμφωνα με τους Αγιους Γεροντες μας η Ορθοδοξη Πατριδα μας κατα τον Αγιο Παϊσιο "θα ειναι θεατης"οπως ελεγε διοτι "οποιος παρει μερος σε αυτον τον πολεμο ΧΑΘΗΚΕ"σκεφτητε αδελφια μου τι Μεγαλη ευλογια εχουμε που δεν θα παρουμε μερος σε αυτον τον αρμαγγεδωνκαι οπως ελεγε ο Αγιος μεχρι την "γενικη επιστρατευση"θα φτασουμε και οτι ο "Ελληνικος στρατος θα παρει την πολη χωρις να πολεμηση "...
Παλι ο ενας αλλος Γεροντας ο Σιμων Αρβανιτης ελεγε οτι"Οσοι ειναι στο εξωτερικο να γυρισουν αμεσως Ελλαδα διοτι η Ελλαδα δεν θα παθει σχεδον τιποτε"
Ποσο μεγαλη ελπιδα και παρηγορια να σε δινουν τετοια λογια Αγιων γεροντων ομως απο την αλλη δεν πρεπει κανεις να επαναπαύεται ΚΑΘΟΛΟΥ διοτι η Πατριδα μας μπορει να μην δεχτει αυτον το φονικο στην κυριολεξια τελευταιο και καταστροφικο πολεμο αλλα θα εχει αλλα προβληματα εσωτερικα (π.χ πεινα,αναρχια,λαθρομεταναστες,φυσικες καταστροφες,αθεϊα κυβερνώντων) κατα τους Αγιους μονο γρατζουνιες θα εχουμε...για αυτο αδελφια μου θα πρεπει να ειμαστε ολοι οι ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ μονοιασμένοι σαν μια γερη αλυσιδα οπως τοτε σαν τους ΗΡΩΕΣ ΤΟΥ 21' και 40' αλλα και πιο παλια
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ
ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ........



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Οκτ 12, 2019 11:22 pm

Όποιος εμπιστευτεί τον Μητροπολίτη Μόρφου στο κομμάτι των προφητειών δεν θα πέσει έξω. Οι προφητείες είναι πλέον ειδήσεις οπότε οποιαδήποτε προφητολογία πλέον είναι περιττή:



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Κυρ Οκτ 13, 2019 10:23 am

Καλό είναι να μην κάνουμε από τώρα προβλέψεις. Ο Ερντογάν μέχρι στιγμής δεν έχει χάσει ποτέ (ίσως γι αυτό πήραν τα μυαλά του αέρα). Το αν η εισβολή στη Βόρεια Συρία θα ολοκληρωθεί με επιτυχία για την Τουρκία και αν θα υπάρξει η προγραμματισμενη(κατά τον Ερντογάν) τουρκική εισβολή στο Βόρειο Ιράκ (Ιρακινό Κουρδιστάν) θα φανεί.Οσον αφορά τις προφητείες ο Θεός θα αποφασίσει αν και πότε θα εκπληρωθούν και η εκπλήρωση τους περνα από τη δική μας θέληση.Ισως φταίει το ότι έχω μάθει με τον εαυτό μου και με το έθνος μου να είμαι πολύ αυστηρός στην αυτοκριτική αλλά αν δούμε το ηθικό σημείο στο οποίοι βρίσκεται η ελληνική κοινωνία βλέπουμε ότι είναι πολύ άσχημο και σίγουρα πολυ χειρότερο από την Τουρκική κοινωνία.Κατά τη γνώμη μου στην παρούσα κατάσταση η Ελλάδα πιθανότερο είναι να μικραίνει παρά να μεγαλώσει.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 30 και 0 επισκέπτες