Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Απρ 01, 2018 9:51 pm

Τα γνωστά κόλπα του σουλτάνου μας. Τα ίδια και τα ίδια κάθε Πάσχα δεν κάνει; Γιατί να μην τα κάνει και φέτος; Η προκλητικότητα σταθερή αξία.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Απρ 01, 2018 10:22 pm

Ο καιρός γαρ εγγύς.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Απρ 01, 2018 10:26 pm

Φωτογραφίες 1, 2, 5 & 9.
Είναι αλληγορικές.
Ότι λέει, ότι κάνει αλλά και ότι έχει μέσα στην καρδιά και στο μυαλό του, όλα τα γνωρίζει ο Κύριος που εικονίζεται πάνω από τον Έρντογάν στην καθέδρα Του την Κυρία Θεοτόκο.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Απρ 01, 2018 11:11 pm

Συμφωνώ με όλους σας 100%.

aposal έγραψε:Ο καιρός γαρ εγγύς.


:!: :!: :!:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Απρ 06, 2018 1:02 pm

Φαίνεται να λείπει ένα κομμάτι του άρθου. Εν πάσει περιπτώση, πάει και ο στρατός..

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ: Έγινε η πρώτη ορκωμοσία για άθεους νεοσύλλεκτους στη Ξάνθη

Εικόνα

Πρώτη ορκωμοσία νεοσυλλέκτων με το νέο σύστημα στην Ξάνθη-H πρώτη ορκωμοσία νεοσυλλέκτων με τη νέα διαδικασία κατάταξης και εκπαίδευσης σε μάχιμες μονάδες πραγματοποιήθηκε το πρωί της Παρασκευής στο στρατόπεδο Τριανταφυλλίδη στο Πετροχώρι Ξάνθης.

Πάνω από 300 άτομα, νεοσύλλεκτοι της 2018 B EΣΣΟ ορκίστηκαν ενώπιον του Διοικητή του Δ΄Σωματος Στρατού Αντιστράτηγου Γεώργιου Καμπά.
Το τελετουργικό της ορκωμοσίας περιλαμβάνει τρεις διαφορετικούς όρκους για χριστιανούς, αλλόθρησκους και άθεους ενώ η προσέλευση συγγενών και φίλων των νεοσυλλέκτων ήταν αρκετά μεγάλη.
Στο Πετροχώρι μίλησε ο Διοικητής του Δ΄ΣΣ Γ. Καμπάς, ο οποίος καλωσόρισε του συγκεντρωμένους και σημείωσε ότι η εκδήλωση γίνεται με τις σκέψεις στους δύο στρατιωτικούς που κρατούνται στην Αδριανούπολη.
Μίλησε με θετικά λόγια για το νέο τρόπο κατάταξης – που εφαρμόστηκε πιλοτικά για πρώτη φορά στο Πετροχώρι – και σημείωσε ότι αποδεικνύεται καλύτερος ενώ οι νεοσύλλεκτοι από την πρώτη μέρα αποκτούν αμεσότητα μ’ αυτό που θα κάνουν στη θητεία τους και δεν παρέλειψε να αναφερθεί στην οικονομική

Πηγή: Βήμα Ορθοδοξίας


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Απρ 06, 2018 10:48 pm

Τι άλλο να πω εκτός από "Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησον ημάς τους αμαρτωλούς" μέρες που 'ναι...!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Απρ 06, 2018 11:30 pm

Ακριβώς αυτό που λές, μέρες που ναι προκαλούν πιο πολύ επίτηδες μου φαίνεται..


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Απρ 07, 2018 11:07 am

Μάνος έγραψε:Ακριβώς αυτό που λές, μέρες που ναι προκαλούν πιο πολύ επίτηδες μου φαίνεται..

Εδώ λέει ότι η ένωση αθέων πάει κάθε Μεγάλη Παρασκευή σε ταβέρνα για κρέας και κοψίδια. Ότι πιο μακάβριο. Ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός να μας ελεεί!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Απρ 11, 2018 4:07 pm

Παιδιά, να σας πω μια άλλη άποψη; Τη σκέφτομαι αρκετά τις τελευταίες ημέρες.
Εγώ τους...ευχαριστώ τους άθεους! Γιατί όμως;
Γιατί με την επιμονή τους, με τις πράξεις τους, με έχουν οδηγήσει στο να ερευνήσω περισσότερο. Και όσο περισσότερο ερευνώ, τόσο περισσότερο ανακαλύπτω την πραγματική χαρά που υπάρχει ΜΟΝΟ μέσα στην Ορθοδοξία.
Όταν λοιπόν λέω ότι τους «ευχαριστώ», εννοώ ότι προσεύχομαι γι' αυτούς και εύχομαι να έρθει και γι' αυτούς η ημέρα που θα ανακαλύψουν αυτή τη χαρά και οι ίδιοι.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 6:23 pm

Μμμμμ ναι! Στο μυαλό μου είστε αγαπητέ κύριε Αναστάσιε και δεν το λέω για να κάνω τον έξυπνο. Κι εγώ προσπαθώ να μπω στην θέση τους και βλέπω ένα "κενό" με το οποίο εγώ δεν μπορώ να ζήσω μ' αυτό. Γι' αυτό αν δείτε ακόμα κι εδώ στο φόρουμ προσεύχομαι δημόσια ώστε όσοι έχασαν την πίστη τους να την βρουν στο Όνομα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 33 και 0 επισκέπτες

cron