Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Απρ 12, 2018 8:06 pm

Τυχαίο;

Πτώση Mirage 2000-5: Όταν ο άτυχος πιλότος μιλούσε στην κάμερα του "Με Αρετή και Τόλμη"

Εικόνα

Ο Έλληνας στρατιωτικός που έχασε τη ζωή του εμφανιζόταν στην τηλεόραση της ΕΡΤ πριν μερικούς μήνες και μιλούσε για τις δυσκολίες του επαγγέλματος

Στην ομάδα των χειριστών της 331 μοίρας Θησέας που πραγματοποιούν πτήσεις με Μιράζ 2000-5, ανήκε ο σμηναγός Γιώργος Μπαλταδώρος που έχασε τη ζωή του το μεσημέρι ανοιχτά της Σκύρου. Οι "φρουροί του Αιγαίου" της 114 πτέρυγας μάχης στην οποία άνηκε ο σμηναγός, βρίσκονται καθημερινά σε επιφυλακή, σε κατάσταση "readiness" - ετοιμότητα - όπως αναφέρουν οι ίδιοι για να αντιμετωπίσουν την όποια απειλή των κυριαρχικών της δικαιωμάτων.

Ο πιλότος μιλούσε τον περασμένο Δεκέμβριο στην κάμερα του "Με Αρετή και Τόλμη" για τις προκλήσεις και τις δυσκολίες του επαγγέλματος. "Είμαστε σε επιφυλακή, περιμένουμε πότε θα χτυπήσει το τηλέφωνο" σχολίαζε ο σμηναγός στην κάμερα της εκπομπής της ΕΡΤ "Με Αρετή και Τόλμη". "Βρισκόμαστε άμεσα σε visual σχηματισμό, δηλαδή βλεπόμαστε μεταξύ μας και ακολουθούμε τις οδηγίες της ΕΚΑΕ".

"Στις περισσότερες περιπτώσεις πηγαίνουμε κοντά, βλέπουμε τι οπλισμό έχουν και από εκεί και πέρα συμμορφωνόμαστε με τις οδηγίες του ΕΚΑΕ" εξηγούσε για τα πλείστα όσα περιστατικά παραβιάσεων τουρκικών μαχητικών στο Αιγαίο.

Όπως έλεγε: "Είμαστε πάντα έτοιμοι για οτιδήποτε, σίγουρα υπάρχει κίνδυνος. Δεν ξέρουμε σήμερα ή αύριο αν έχουν σκοπό να κάνουν κάτι οι απέναντι".

Πηγή: News


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Απρ 12, 2018 9:11 pm

Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχή του!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Απρ 12, 2018 9:27 pm

Αμήν!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Απρ 16, 2018 9:40 am

Αναστάσιος έγραψε:
Μάνος έγραψε:Ακριβώς αυτό που λές, μέρες που ναι προκαλούν πιο πολύ επίτηδες μου φαίνεται..

Εδώ λέει ότι η ένωση αθέων πάει κάθε Μεγάλη Παρασκευή σε ταβέρνα για κρέας και κοψίδια. Ότι πιο μακάβριο. Ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός να μας ελεεί!!!

Οι αυτοαποκαλούμενοι άθεοι, δεν είναι άθεοι, αλλά Θεομάχοι. Ο πραγματικά άθεος, δεν ασχολείται με οποιονδήποτε Θεό (Τον αληθινό, ή τους πολλούς ψεύτικους) γιατί θεωρεί ότι δεν υπάρχουν. Επομένως δεν έχει νόημα να ασχοληθεί με κάτι το ανύπαρκτο.
Αυτοί που ασχολούνται με την Ορθοδοξία είναι Θεομάχοι, μάχονται δηλαδή εναντίον του Ενός και Τριαδικού Θεού, κάνοντας ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που πρεσβεύει η ορθοδοξία, σαν ένα είδος αντίδρασης. Εξ ου και η κρεατοφαγία τη Μεγάλη Παρασκευή (μεταξύ άλλων). Δεν κάνουν δηλαδή κάτι που πιστεύουν οι ίδιοι, αλλά κάτι που μάχεται την πίστη μας. Κατά βάθος όμως, με την αντίδρασή τους παραδέχονται την ύπαρξη του Κυρίου.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Απρ 16, 2018 9:41 am

Καλό Παράδεισο στον Γιώργο!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Απρ 16, 2018 11:45 am

Καλό Παράδεισο στον Γιώργο, ο ελεήμων Θεός να τάξει αυτόν εις σκηνές δικαίων.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Απρ 16, 2018 3:30 pm

Αμήν Αμήν Αμήν!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Απρ 16, 2018 3:51 pm

aposal έγραψε:Οι αυτοαποκαλούμενοι άθεοι, δεν είναι άθεοι, αλλά Θεομάχοι. Ο πραγματικά άθεος, δεν ασχολείται με οποιονδήποτε Θεό (Τον αληθινό, ή τους πολλούς ψεύτικους) γιατί θεωρεί ότι δεν υπάρχουν. Επομένως δεν έχει νόημα να ασχοληθεί με κάτι το ανύπαρκτο.
Αυτοί που ασχολούνται με την Ορθοδοξία είναι Θεομάχοι, μάχονται δηλαδή εναντίον του Ενός και Τριαδικού Θεού, κάνοντας ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που πρεσβεύει η ορθοδοξία, σαν ένα είδος αντίδρασης. Εξ ου και η κρεατοφαγία τη Μεγάλη Παρασκευή (μεταξύ άλλων). Δεν κάνουν δηλαδή κάτι που πιστεύουν οι ίδιοι, αλλά κάτι που μάχεται την πίστη μας. Κατά βάθος όμως, με την αντίδρασή τους παραδέχονται την ύπαρξη του Κυρίου.


Σωστό κι αυτό! Αλλά αυτή εκτός από προκλητική, απολίτιστη και αδικαιολόγητη συμπεριφορά, είναι μεταξύ άλλων και άκρως εκνευριστική...!!! Ο Κύριος γνωρίζει τα πάντα! Γνωρίζει τι θα γίνει μ' αυτούς!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Απρ 16, 2018 8:50 pm

Ας καθήσει κάποιος "άθεος" μόνος σε ένα κελί στο Άγιο Όρος μόνο για μία ώρα μια νύχτα και μετά συζητάμε αν υπάρχει Θεός.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Απρ 16, 2018 8:58 pm

Πέτρος έγραψε:Ας καθήσει κάποιος "άθεος" μόνος σε ένα κελί στο Άγιο Όρος μόνο για μία ώρα μια νύχτα και μετά συζητάμε αν υπάρχει Θεός.

Όλες οι απαντήσεις σας για τους άθεους είναι ο, τι πρέπει! Μπράβο κύριε Πέτρο!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες