Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Μάιος 07, 2020 10:36 am

Το είδα κι εγώ το βίντεο και ήταν εμετικό.
Έχω μάθει βέβαια, ως Χριστιανός, να δέχομαι ειρωνίες, ύβρεις και χλευασμούς, οπότε δεν μου προξενεί εντύπωση.
Και ο τραγουδιστής Χρήστος Δάντης κυκλοφόρησε, πριν λίγες μέρες, ένα βιντεο - κλιπ με τίτλο: "Δεν υπάρχει Θεός".
Όλοι αυτοί που αυτοαποκαλούνται προοδευτικοί και άθεοι το μόνο που αποδεικνύουν είναι ακριβώς το αντίθετο: ότι στην πραγματικότητα είναι Θεομάχοι και όχι άθεοι και ότι οι δημοκρατικές τους ευαισθησίες είναι ανύπαρκτες.
Χώρια τη διαφήμιση που αποκομίζουν από το όλο θέμα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 07, 2020 10:48 am

Κι εγώ έχω μάθει να δέχομαι ύβρεις, χλευασμούς κι ειρωνείες, αλλά ποτέ δεν ανέχθηκα να με πιάνουν κορόιδο. Γι' αυτό, τους κανόνισα δεόντως στο Facebook. Αυτά για τις αρβύλες. Με το Χρήστο Δάντη δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα, γιατί ήδη αυτός κι όλοι όσοι άκουσαν το τραγούδι του, το έχουν ξεχάσει.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μάιος 07, 2020 11:08 am

Με τον Χρήστο Δάντη δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα διότι δεν ξέρει τι του γίνεται και όταν είδε ότι προκάλεσε αντιδράσεις το τραγούδι του προσπάθησε να απολογηθεί λέγοντας και καλά ότι πιστεύει στον Θεό και άλλα διάφορα: https://www.fthis.gr/videos/h-apanthsh- ... arxei-8eos .Ανθρωπος τόσο δειλός που δεν έχει ούτε το θάρρος να πεί την αλήθεια δεν είναι άτομο που αξίζει να ασχοληθω μαζί του(ίσως ένας από τους λόγους που προσπάθησε να δώσει εξηγήσεις είναι γιατί το τραγούδι του έθιγε όχι μόνο τους ορθόδοξους αλλά και τους πιστούς αλλων δογμάτων και άλλων θρησκειών(αν έθιγε μόνο τους ορθόδόξους σιγά μην έμπαινε στον κόπο να δώσει εξηγήσεις) .Οι Ράδιο Αρβύλα είναι άλλη ιστορία αλλά καθώς αντλούν "υλικό" από τα ΜΜΕ(κυρίως τηλεόραση) δεδομένου ότι μερικά κανάλια είχαν κάνει το θέμα της θείας κοινωνία πρώτο θέμα στα πάνελ τους δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις από που πήραν "έμπνευση".Φυσικά η σάτιρα τους στην περίπτωση αυτή αφορά μόνο την ορθοδοξία (τα άλλα χριστιανικά δόγματα και τις άλλες θρησκείες δεν τα αγγίζουν).Πάντως νόμιζα πως επειδή είχαν μείνει χωρίς τηλεοπτική στέγη μετά την εκδίωξη τους από τον ΣΚΑΙ οι Ράδιο Αρβύλα δεν έκαναν πλέον εκπομπές. Φαίνεται όμως ότι περιστασιακά συνεχίζουν στο κανάλι τους στο internet.



NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μάιος 07, 2020 11:21 am

aposal έγραψε:Το είδα κι εγώ το βίντεο και ήταν εμετικό.
Έχω μάθει βέβαια, ως Χριστιανός, να δέχομαι ειρωνίες, ύβρεις και χλευασμούς, οπότε δεν μου προξενεί εντύπωση.
Και ο τραγουδιστής Χρήστος Δάντης κυκλοφόρησε, πριν λίγες μέρες, ένα βιντεο - κλιπ με τίτλο: "Δεν υπάρχει Θεός".
Όλοι αυτοί που αυτοαποκαλούνται προοδευτικοί και άθεοι το μόνο που αποδεικνύουν είναι ακριβώς το αντίθετο: ότι στην πραγματικότητα είναι Θεομάχοι και όχι άθεοι και ότι οι δημοκρατικές τους ευαισθησίες είναι ανύπαρκτες.
Χώρια τη διαφήμιση που αποκομίζουν από το όλο θέμα.

Οχι απλά ως χριστιανός αλλά ως ορθόδοξος χριστιανός θέλεις να πεις Αποστολε(διότι το θέμα της Θείας κοινωνίας αφορά την Ορθοδοξία και όχι τα άλλα δόγματα και τις άλλες θρησκείες). Πάντως εξήγησα ήδη από που πήραν " έμπνευση " οι Ράδιο Αρβύλα για να σατιρίσουν την θεία κοινωνία.Ενας απο τους συνεργάτες των ραδιο αρβυλα ειδα πως έγραψε σχόλιο στο Facebook/Twitter ότι δεν σατίρισαν κάποιο ιερό πρόσωπο για τους πιστούς αλλά σατίρισαν λέει την "φονταμενταλιστικη" θεωρία πως η θεία κοινωνία δεν κολλά μικρόβια με την οποία διαφωνούν οι περισσότεροι ορθόδοξοι χριστιανοί συμπολίτες μας(εννοεί γιαλαντζι ορθόδοξοι). Το πρόσχημα της σάτιρας πάντως δεν στέκει διότι υπάρχουν και άλλοι κωμικοί (π.χ Μουτσινας) οι οποίοι κανουν σάτιρα χωρίς να προσβάλουν την ορθοδοξία.Οσο γι αυτό που λες ότι έχεις μάθεις εγώ προσωπικά δεν έχω μάθει ποτέ μου να ανεχομαι/δέχομαι χλευασμους για δύο πράγματα: την πίστη μου και την οικογένεια/συγγενείς μου.Εχω μάθει τα πάντα εκτός από αυτό γιατί στην ζωή μας πρέπει να θέτουμε κάποια όρια.Οσο η Ελλάδα παραμένει στα χαρτιά τουλάχιστον ορθόδοξη χώρα τέτοιες προκλήσεις (όπως ας πούμε στο θέμα της θείας κοινωνία είτε από τους δημοσιογράφους κάποιων καναλιών (όχι όλων),είτε από τους Ράδιο Αρβύλα κτλ) είναι απαράδεκτες και δεν πρέπει να είναι ανεκτές. Αν η Ελλάδα γίνει επίσημα και με την βούλα "κοσμική" τότε ας κάνουν ότι θέλουν αλλά όσο αυτή η χώρα έχει σημαία με σταυρό και σύνταγμα με επικρατούσα θρησκεία την ορθοδοξία και επίκληση στην Αγία Τριάδα αυτά είναι απαράδεκτα και μη ανεκτά.Δεν νοείται σε τέτοια χώρα να βαφτίζουν ακόμα και ένα από τα ιερά μυστήρια της Ορθοδοξίας(Θεία Κοινωνία) και το ότι δεν μεταδίδει μικρόβια ως φονταμενταλιστικα.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 07, 2020 11:29 am

Άλλο το "δέχομαι" δηλ. εισπράττω κάτι, κι άλλο το "ανέχομαι". ;)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μάιος 07, 2020 11:37 am

Η ανοχή δεν είναι πάντα αρετή. Εγώ προσωπικά ούτε δέχομαι ούτε ανεχομαι οποιαδήποτε ειρωνεία σε θέματα που αφορούν την πίστη μου ή την οικογένεια μου.Αν κάποιος θέλει να κάνει πολιτισμένη κριτική (π.χ να επισημάνει ένα μειονέκτημα του πατέρα μου ή να πεί πως προσωπικά δεν αποδέχεται την ορθόδοξη διδασκαλία και θεολογία) δεν έχω πρόβλημα να το κάνει. Αλλά αυτό απέχει πολύ από τον χλευασμό. Στην δεύτερη περίπτωση η ανοχή είναι συνενοχή(κατά τη γνώμη μου).Ούτε το κράτος πρέπει να τα ανέχεται όλα (αλλά θα μου πεις εδώ μιλάμε για κράτος που έδωσε εντολή να κλείσουν οι ναοί το να περιμένουμε να υπερασπιστεί τα ιερά και τα όσια του έθνους μας είναι οξύμωρο).



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 07, 2020 11:44 am

Προσωπικά τουλάχιστον, συμφωνώ.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Μάιος 07, 2020 12:54 pm

Το βίντεο των ράδιο αρβύλα για την θεία κοινωνία δεν υπάρχει πια στο youtube(ούτε στα κανάλι των ράδιο αρβύλα σε youtube,facebook,twitter).Το διέγραψαν μετά τις αντιδράσεις των ορθοδόξων στο Facebook και στο Twitter.Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα υγιή αντανακλαστικά στην κοινωνία μας ακόμα.Εντωμεταξύ να κάποιος που πάει να τους υπερασπιστεί.
ΚΑΛΥΒΑΤΣΗΣ ΓΙΑ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ: ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ-ΣΤΟΧΟΣ ΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ
Στο Metropolis 95.5 και την εκπομπή «Στη Σέντρα» φιλοξενήθηκε ο γνωστός σατιρικός καλλιτέχνης, Σωτήρης Καλυβάτσης και σχολίασε το σκετς των «Ράδιο Αρβύλα» με επίκεντρο τη Θεία Κοινωνία, το οποίο έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις στα social media.Ο Σωτήρης Καλυβάτσης εκτίμησε πως η πρόθεση των συντελεστών της εκπομπής ήταν να σατιρίσουν τη στάση ορισμένων ιερέων και αρχιερέων και όχι να θίξει την πίστη των Χριστιανών Ορθοδόξων.

«Όρια στη σάτιρα δεν υπάρχουν, τα βάζει ο καλλιτέχνης από μόνος του με την σκέψη και την ενέργειά του. Από εκεί και πέρα, όταν πας να σατιρίσεις την πίστη των ανθρώπων ή κάτι που σχετίζεται με την πίστη, ξέρεις ότι τα όρια είναι δυσδιάκριτα. Είναι πολύ εύκολο να ενοχληθούν κάποιοι άνθρωποι. Δεν είναι δεδομένο ότι όλοι θα καταλάβουν το χιούμορ. Ε

Εγώ προσωπικά δεν θα είχα ασχοληθεί. Αν ένας άνθρωπος πιστεύει κάτι δεν έχω δικαίωμα να τον προσβάλλω. Θέλω να πιστεύω πως η σπόντα των παιδιών πηγαίνει στους μητροπολίτες και απλά στάθηκαν στο πρακτικό κομμάτι. Δεν νομίζω πως πηγαίνει στην πίστη, άλλωστε από ό,τι ξέρω όλοι τους(οι ράδιο αρβύλα) είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι», δήλωσε ο Σωτήρης Καλυβάτσης.
https://www.ekklisiaonline.gr/nea/kalyv ... ropolites/



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Μάιος 07, 2020 1:54 pm

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ONLINE: Το νομικό τμήμα του ΕΚΚΛΗΣΙΑ ONLINE καταθέτει σήμερα Τρίτη 5 Μαίου 2020 μήνυση στον εισαγγελέα υπηρεσίας στο Πρωτοδικείο Αθηνών για το αισχρό και βλάσφημο βίντεο της εκπομπής ΄΄Ράδιο Αρβύλα΄΄.

Σε μια εποχή δύσκολη, σε καιρούς που η κοινωνία και η Πίστη δοκιμάζονται όσο ποτέ κάποιοι επέλεξαν να κινηθούν με προκλητικό και χυδαίο τρόπο προσβάλλοντας τα Ιερά και τα Όσια αυτού του Έθνους προσδοκώντας λίγη αναγνωρισιμότητα. Το ΕΚΚΛΗΣΙΑ ONLINE θα πράξει ως οφείλει σήμερα τα δέοντα βάσει του Αντιρατσιστικού Νόμου.

Η επίθεση στην Ορθοδοξία από αρκετές πλευρές είναι πλέον φανερή όμως κάθε τέτοια σκοτεινή προσπάθεια θα καταπέσει.

Ως χριστιανοί, εμείς έχουμε την πίστη ότι η θεία Κοινωνία είναι η ίδια η ζωή. Άλλωστε οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί δεν είναι ούτε ανόητοι, ούτε φρενοβλαβείς, ούτε αμόρφωτοι για να βάλουν τη ζωή τους και τη ζωή των δικών τους σε κίνδυνο.

Όλοι όσοι νοιάζονται για την δήθεν προστασία της ζωής των Χριστιανών, ας κοιτάξουν τα του οίκου τους και ας προσπαθήσουν να περιορίσουν ή να κρύψουν το μίσος που τρέφουν για την Ορθοδοξία και την Εκκλησία.

Ό,τι και να κάνουν, όσο και να προσπαθούν, όσο και να ασθμαίνουν οι μεν και οι δε, είναι σίγουρο πως κάποτε θα έρθει η ευλογημένη ώρα, που η ύψιστη Σωτηριολογική σημασία αυτού του Μυστηρίου, θα αναδυθεί στην παγκόσμια επιφάνεια και θα θριαμβεύσει.

ΠΗΓΗ: Εκκλησία on line



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 07, 2020 1:58 pm

Σε τέτοιες ανάλογες περιπτώσεις, θα ήταν ιδανικό η συγκεκριμένη ιστοσελίδα, ή άλλες, να παρέχουν τη δυνατότητα ο πιστός λαός να μπορεί να (προσ)υπογραφεί τέτοιες μηνύσεις. ΑΞΙΟΙ.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 25 και 0 επισκέπτες