Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Ιαν 22, 2018 7:51 pm

Από την στιγμή που βλέπω τον φασισμό που επικρατεί εδώ μέσα,σβήνοντας τις δημοσιεύσεις που ανέφεραν ότι ο Ιερώνυμος πουλήθηκε στην κυβέρνηση,ΑΠΟΧΩΡΩ,διότι έχω να κάνω με προβατόσχημους λύκους.Έπρεπε να ντρέπεστε.

Νίκο βγάλε τις παρωπίδες από μπροστά σου.Ο Ιερώνυμος σε στέλνει
στον μαμωνά της αδικίας,διότι μόνο αυτό τον ενδιαφέρει.

ΩΣ ΓΝΗΣΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,ΑΠΟΧΩΡΩ.

Η ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιαν 22, 2018 9:24 pm

Ηρέμησε Φώτη.
Ο πρώτος ραδιοφωνικός σταθμός που θα ήθελε να λειτουργεί νόμιμα θα έπρεπε να ήταν ένας ραδιοφωνικός σταθμός εκκλησίας.
Τα Καίσαρος Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιαν 23, 2018 8:33 am

Λυπάμαι για την αποαχώρηση του Φώτη, πρέπει να πω όμως, ότι εμείς οι Χριστιανοί είμαστε πιστοί και όχι οπαδοί. Πιστεύουμε στο Χριστό, στα δικά Του λόγια και στην Ιερά Παράδοση της Εκκλησίας, όχι σε πρόσωπα κληρικών ή λαϊκών, όσο καλά κι αν φαίνεται ότι τα λένε. Ο Απόστολος Παύλος γι αυτό το θέμα λέει:

"10 Παρακαλώ δε υμάς, αδελφοί, διά τού ονόματος τού Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, ίνα το αυτό λέγητε πάντες, και μη ή εν υμίν σχίσματα, ήτε δε κατηρτισμένοι εν τώ αυτώ νοί και εν τή αυτή γνώμη. 11 εδηλώθη γάρ μοι περί υμών, αδελφοί μου, υπό των Χλόης ότι έριδες εν υμίν εισι. 12 λέγω δε τούτο, ότι έκαστος υμών λέγει· εγώ μέν ειμι Παύλου, εγώ δε Απολλώ, εγώ δε Κηφά, εγώ δε Χριστού. 13 μεμέρισται ο Χριστός; μη Παύλος εσταυρώθη υπέρ υμών; ή εις το όνομα Παύλου εβαπτίσθητε; 14 ευχαριστώ τώ Θεώ ότι ουδένα υμών εβάπτισα ει μη Κρίσπον και Γάϊον, 15 ίνα μη τις είπη ότι εις το εμόν όνομα εβάπτισα. 16 εβάπτισα δε και τον Στεφανά οίκον· λοιπόν ουκ οίδα εί τινα άλλον εβάπτισα. 17 ου γάρ απέστειλέ με Χριστός βαπτίζειν, αλλ' ευαγγελίζεσθαι, ουκ εν σοφία λόγου, ίνα μη κενωθή ο σταυρός τού Χριστού. 18 Ο λόγος γάρ ο τού σταυρού τοίς μέν απολλυμένοις μωρία εστί, τοίς δε σωζομένοις ημίν δύναμις Θεού εστι." (Κορινθ. Α α' 10-18)

Χωρίστηκε αδελφέ μου ο Χριστός; Μήπως ο ...... Ιεράρχης σταυρώθηκε ή μήπως στο όνομα του ......... βαπτιστήκαμε. Ο Χριστός είναι ένας κι εμείς όλοι το ποίμνιό του. Όταν μας αποκαλείς "προβατόσχημους λύκους" επειδή δεν συμφωνούμε με την άποψη του ......... Αρχιερέα, που κατά τη γνώμη σου είναι ο μόνος που "ορθοτομεί τον λόγον της Αληθείας", σφάλεις και εξυπηρετείς το έργο εκείνου, που μέρα και νύχτα αγωνίζεται να διχάσει την Εκκλησία. Είναι αλήθεια, ότι κάποιοι Ιεράρχες εκπέμπουν ακραίο και διχαστικό λόγο, που βρίσκεται στα όρια της πλάνης και του σχίσματος. Ας μην τους αφήσουμε να επηρεάσουν τις καρδιές μας και να μας απομακρύνουν από το Χριστό και τον ένα από τον άλλο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Ιαν 23, 2018 8:58 am

Χθες στις βραδινές εκπομπές που παρακολούθησα, όπως η "ΧΩΡΑ ΕΝ ΚΑΜΙΝΩ" του Πάνου Παναγιωτόπουλου, μίλησε για πάνω από 250.000 κόσμο, κατηγόρησε δημόσια τον αστυνομικό διευθυντή Θεσσαλονίκης για το νούμερο των 90.000 ανθρώπων που έδωσε η αστυνομία (ανέφερε χαρακτηριστικά πως ο αστυνομικός διευθυντής προσβλέπει σε μια καλή προαγωγή), είπε ότι ήταν το μεγαλύτερο συλλαλητήριο της πόλης από το 1992 και ανέφερε και άλλα ωραία, όπως την αμηχανία που έφερε η εντυπωσιακή αυτή μάζωξη στα κόμματα, καθώς όλα έχουν αποδεχτεί τη σύνθετη ονομασία με το όνομα "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ", (πλην ΑΝΕΛ και κόμματος Κεντρώων που πήραν ξεκάθαρη θέση, αντίθετη με τη χρήση της λέξης ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ή οποιοδήποτε παραγώγου της).
Στην εκπομπή αυτή κατηγόρησαν επίσης τα κανάλια και ιδίως τα Κρατικά (που τα πληρώνουμε εμείς) τα οποία προσπάθησαν να θάψουν το θέμα και την ώρα του συλλαλητηρίου είχαν δημοτικούς χορούς και καλλιτεχνικό πατινάζ. Ειδικά η συμπεριφορά της ΕΤ3 ειπώθηκε ότι ήταν απαράδεκτη.
Αναφέρθηκαν και άλλα ωραία, όπως:
Η στάση της τροχαίος, που σταμάτησε πάνω από 200 λεωφορεία στα Μάλγαρα και δεν τα άφηνε να συνεχίσουν προς Θεσσαλονίκη με την αστεία δικαιολογία του συνωστισμού. Οι άνθρωποι αυτοί έφτασαν στη συγκέντρωση με σημαντική καθυστέρηση.
Του δύο μεγαλύτερους παρόχους κινητής τηλεφωνίας, όπως ειπώθηκε, που δεν έδιναν σήμα στο χώρο της συγκέντρωσης, προφανώς βγάζοντας εκτός λειτουργίας, προσωρινά, τους αναμεταδότες της συγκεκριμένης περιοχής.

Ραντεβού στο αντίστοιχο συλλαλητήριο των Αθηνών, την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 3:46 pm

Τα "παράξενα" συνεχίζονται. Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον τους δούλους σου.

Επιστολή στήριξης Βαρθολομαίου στον Ερντογάν για τις επιχειρήσεις στη Συρία

Εικόνα

Στο πλευρό του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν για τις στρατιωτικές επιχειρήσεις της Τουρκίας στο Αφρίν της βόρειας Συρίας τάσσεται, σύμφωνα με την ανταποκρίτρια του ΑΝΤ1, Μαρία Ζαχαράκη, ο Οικουμενικός Πατριάρχης, Βαρθολομαίος.

Συγκεκριμένα, ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος απέστειλε στον Τούρκο Πρόεδρο επιστολή στήριξης της επιχείρησης «Κλάδος Ελαίας» που διεξάγει ο τουρκικός στρατός στο Αφρίν της Συρίας. Μία κίνηση που είναι ανάλογη αυτή του Αρμένιου Πατριάρχη.

Σύμφωνα με την ανταποκρίτρια του ΑΝΤ1, στην επιστολή, ο κ.κ. Βαρθολομαίος εύχεται στον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν να στεφθεί με επιτυχία η στρατιωτική επιχείρηση «Κλάδος Ελαίας» και παράλληλα εκφράζει την ευχή σύντομα στην Τουρκία να επέλθει η γαλήνη και στη Συρία ξανά η ειρήνη.

Εικόνα

Πηγή: Βήμα Ορθοδοξίας


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιαν 27, 2018 6:38 pm

:o :shock: :?


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:17 pm

Ως προς τί να το εκλάβω αυτό κ.Νίκο; :D


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:17 pm

:shock: :shock: :?: :?:
Και μη χειρότερα...!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:20 pm

Είναι οι εντυπώσεις μου από το άρθρο αποτυπωμένες με γραφικό τρόπο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:27 pm

Πραγματικά, δεν σηκώνει συζήτηση, γιατί θα ξεφύγουμε..


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες