Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Γιώργος20
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2017 12:32 pm
Τοποθεσία: Ζω στην Σύρο αλλά σπουδαζω στην Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος20 » Σάβ Αύγ 19, 2017 11:10 pm

Πέτρος έγραψε:
Γιώργος20 έγραψε:
Πέτρος έγραψε:Τότε τι εθνικότητας είναι;

Απο φανατικούς (δηλαδή παλαιοημερολογίτες) το άκουσα....

Ναι αλλά εσύ Γιώργο είπες ότι το άκουσες από ορθόδοξους Έλληνες :
Γιώργος20 έγραψε:............................. παρατήρησα ότι γενικά από μερίδα των Ορθοδόξων Ελλήνων υπάρχει ρατσισμός ως προς του Ελληνες Καθολικούς αν ψαξετε κι εσείς θα τα βρείτε.Εχω ακούσει από αυτή τη μερίδα πολλά μεταξύ άλλων και ότι οι Καθολικοί Ελληνες δεν είναι Ελληνες κτλ.............

Οι Παλαιοημερολογίτες τι δόγμα είναι; Ορθόδοξοι μεν αποκομμένοι από τις υπόλοιπες Ορθόδοξες εκκλησίες δε...



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Αύγ 19, 2017 11:28 pm

Δεν το διευκρίνισες όμως Γιώργο και έτσι μας έβαλες όλους στο ίδιο τσουβάλι με τους φανατικούς παλαιοημερολογίτες.



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Κυρ Αύγ 20, 2017 10:11 pm

Στο χωριό μου στην Άνω Κώμη Κοζάνης υπάρχει μεγάλος αριθμός (οι μισοί περίπου) από τους 1.500 κατοίκους του είναι παλιοημερολογήτες. Η περιοχή μας γενικότερα έχει αρκετούς. Οι παλαιοημερολογήτες ακολουθούν το ορθόδοξο τυπικό, αλλά στο εορτολόγιο πάνε 13 ημέρες πίσω από εμάς εκτός από το Πάσχα που το έχουμε μαζί. Έχουν δικούς τους επισκόπους και ιερείς. Θεωρούνται πιο "αυστηροί" στις ακολουθίες δίνοντας έμφαση στη σεμνή περιβολή και οι γυναίκες προσέρχονται επί το πλείστον (παλαιότερα όλες υποχρεωτικά) με καλυμμένο το κεφάλι (φέρουν μαντήλα) ακολουθώντας μάλλον τη γνωστή ρήση του Αποστόλου Παύλου. Από συζητήσεις που κάνω μαζί τους θεωρούν την δική τους εκκλησία την αυθεντική ορθόδοξη και δεν θέλουν ούτε να ακούν για τον Ορθόδοξο Πατριάρχη της Κωνσταντινούπολης. Όμως τα τελευταία χρόνια έχουν και αυτοί διαιρεθεί γιατί κάποιοι από αυτούς ξεκόπηκαν, ακολούθησαν έναν άλλο επίσκοπο. Οι οποαδοί του μάλιστα φτιάξαν άλλη εκκλησία στο χωριό μου. Ξέρω επίσης και μία οικογένεια (πατέρας και δύο γιοι) από το χωριό μου που πήγαν να μονάσουν στο μοναστήρι παλαιοημερολογητών που είναι στην Κερατέα Αττικής.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Αύγ 22, 2017 6:13 pm

Παρόλο που είμαι μέλος εδώ και κάποιες ημέρες αποφάσισα να συστηθώ κι εγώ. Ονομάζομαι Αναστάσιος, είμαι 15 χρονών και θα πάω στην πρώτη λυκείου. Είμαι μοναχοπαίδι και κατοικώ πλέον μόνιμα με τους γονείς μου και τους γονείς της μητέρας μου στη Νέα Μάκρη από τα δώδεκά μου χρόνια . Έχω γεννηθεί στην Αθήνα και συγκεκριμένα στην Ηλιούπολη όπου πηγαίνω πολύ συχνά. Λατρεύω το μάθημα των Θρησκευτικών το οποίο, μάλιστα, θέλω να το διδάξω στο μέλλον αφού Θεολογία θα σπουδάσω. Ενδιαφέρομαι για συζητήσεις θεολογικού, κυρίως, περιεχομένου. Γενικά, είμαι μοναχικός τύπος και δεν έχω πολλούς φίλους επειδή με έχουν "απομονώσει" ορισμένοι λόγω των κάπως συντηρητικών απόψεών μου. Ευχαριστώ τον Θεό που με αξίωσε και βρήκα αυτή την όμορφη ιστοσελίδα. Είναι σπάνιο στις μέρες μας να βρει κανείς μία τόσο ωραία διαδικτυακή γωνιά.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Αύγ 23, 2017 6:55 am

Καλώς ήλθες Αναστάση στην παρέα μας.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Αύγ 24, 2017 11:14 am

Γεια σας όλοι, παλιοί και νέοι, από την Τήνο!
Και στην Τήνο, όπως στη Σύρο και την Νάξο υπάρχουν πολλοί Ρωμαιοκαθολικοί. Εγώ τους αποκαλώ παπικούς, γιατί ο όρος καθολικός δεν μπορεί να αποδοθεί σε κάποιον που έχει αλλοιώσει την έννοια του Ενός και Τριαδικού Θεού.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάριος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 1:17 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Μάριος » Πέμ Αύγ 24, 2017 12:16 pm

Θα ήθελα να επισκεφτώ την Τήνο μια μέρα.Ζεις στην Τήνο αδερφέ μου;



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Αύγ 25, 2017 1:01 pm

Στην Αθήνα μένω, αλλά έχω αγοράσει ένα εξοχικό στην Τήνο και έρχομαι συχνά.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

StylianosKal
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 11:39 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό StylianosKal » Τετ Σεπ 13, 2017 12:47 pm

Καλησπέρα και απο εμενα. Ονομάζομαι Στυλιανός ετών 51 ειμαι παντρεμένος με δυο παιδια, εργαζομαι στο Υπουργείο Παιδείας προερχομενος απο την Ολυμπιακή Αεροπορία. Χαίρομαι που βρήκα αυτο το forum το οποίο το αισθάνομαι σαν φάρο μεσα στο σκοτάδι που υπάρχει στο Internet, σας διαβαζω εδω και μια εβδομαδα και πραγματικά έχω πολύ χαρα για την βοήθεια που λαμβανω μελετώντας τα οσα γράφονται εδω. Ειμαι σε μια διαδικασία, θα ελεγα, επανένταξης στον δρομο του Θεού, τον οποιο ειχα εγκαταλείψει ακολουθώντας το ρευμα της εποχής. Ο δρόμος είναι ανηφορικός και δύσκολος αλλα με την βοήθεια του Κυρίου ελπιζω να τα καταφέρω.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Σεπ 13, 2017 9:08 pm

StylianosKal έγραψε:Καλησπέρα και απο εμενα. Ονομάζομαι Στυλιανός ετών 51 ειμαι παντρεμένος με δυο παιδια, εργαζομαι στο Υπουργείο Παιδείας προερχομενος απο την Ολυμπιακή Αεροπορία. Χαίρομαι που βρήκα αυτο το forum το οποίο το αισθάνομαι σαν φάρο μεσα στο σκοτάδι που υπάρχει στο Internet, σας διαβαζω εδω και μια εβδομαδα και πραγματικά έχω πολύ χαρα για την βοήθεια που λαμβανω μελετώντας τα οσα γράφονται εδω. Ειμαι σε μια διαδικασία, θα ελεγα, επανένταξης στον δρομο του Θεού, τον οποιο ειχα εγκαταλείψει ακολουθώντας το ρευμα της εποχής. Ο δρόμος είναι ανηφορικός και δύσκολος αλλα με την βοήθεια του Κυρίου ελπιζω να τα καταφέρω.

Καλώς τον Στυλιανό. Ο δρόμος είναι ναι μεν ανηφορικος αλλά και γλυκός μαζί


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες