Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Σεπ 14, 2017 8:04 pm

ΜΑΝΩΛΗΣ έγραψε:Φίλε μου Αναστάση καλώς ήρθες στο όμορφο και ζεστό Forum μας...

Εικόνα

Κύριε Μανώλη είμαι στο φόρουμ πάνω από ένα μήνα. Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ πολύ!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Σεπ 15, 2017 9:56 pm

Καλώς ήλθες Στυλιανέ στην παρέα μας!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Τετ Σεπ 20, 2017 4:42 pm

Με λένε Απόστολο. Είμαι 18 ετών. Κάταγομαι από την Κύπρο.Ο πατερας μου Ελλαδιτης από Κομοτηνή η μητερα μου Κυπρια ζω στην Ελλάδα για δύο χρόνια. Το χωριό μου απο τη μερια της μητερας μου σήμερα βρίσκεται δυστυχώς στα κατεχόμενα.Φέτος ολοκλήρωσα τις πανελλήνιες και θα πάω να σπούδασε σε λίγες εβδομάδες στην πόλη του Βορρά της Ελλάδας την Θεσσαλονίκη. Σαν άτομο είμαι αρκετά κοινωνικό έχω πολλές παρέες και θα έλεγα ότι είμαι ζεστός σαν χαρακτήρας. Καλώς σας βρήκα! :)



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Σεπ 20, 2017 6:24 pm

Καλώς ήλθες Απόστολε στο φόρουμ μας!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Σεπ 20, 2017 6:43 pm

Αποστολε καλωσηρθες.Από Κύπρο είσαι ε;Πολύ ωραίο μέρος έχω πάει οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ φιλόξενοι και ζεστοι.Πολύ ομορφος τόπος που όμως δεινοπάθησε πολύ!Εύχομαι Θεού θέλοντος κάποια μέρα να επανενωθεί το νησί και το χωριό σου στα κατεχόμενα να ελευθερωθεί.Λύσε μου όμως μια απορία:στο νησί σου αν έζησες κάποια στιγμή εκεί πως είναι η ζωή;



Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τετ Σεπ 20, 2017 7:31 pm

Αποστολε καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας..

Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Πέμ Σεπ 21, 2017 8:04 am

Σας ευχαριστώ όλους! :mrgreen:



Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Πέμ Σεπ 21, 2017 8:15 am

Θεόδωρος22 έγραψε:Αποστολε καλωσηρθες.Από Κύπρο είσαι ε;Πολύ ωραίο μέρος έχω πάει οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ φιλόξενοι και ζεστοι.Πολύ ομορφος τόπος που όμως δεινοπάθησε πολύ!Εύχομαι Θεού θέλοντος κάποια μέρα να επανενωθεί το νησί και το χωριό σου στα κατεχόμενα να ελευθερωθεί.Λύσε μου όμως μια απορία:στο νησί σου αν έζησες κάποια στιγμή εκεί πως είναι η ζωή;

Εζησα μέχρι τα 15 στην Κύπρο. Μετά την αποφοίτησή μου από το πανεπιστήμιο θα ξαναγυρισω πιθανότατα στην Κύπρο για μονιμη εγκατασταση εκει.Οσο ήμουν Κύπρο εμενα στη Λεμεσό.Θα πάω Κύπρο Γιάνα ψηφίσω στις Κυπριακές προεδρικές εκλογές τον Γενάρη του 2018.Γενικά θα έλεγα ότι η ζωή στην Κύπρο είναι όμορφη και κυλά ειρηνικά. Οι κάτοικοι είναι ευδιαθετοι συνήθως. Το αρνητικό είναι ότι στην Κύπρο υπάρχει ισχυρό κλίμα εθνικισμού και καχυποψίας προς οτιδήποτε Τουρκικό σε σημείο υπερβολής.Οσον αφορά την Κυπριακή κοινωνία θα έλεγα ότι είναι αρκετά πιο συντηρητική από την Ελλαδική.Οικονομικά σήμερα είναι πολύ καλά αντίθετα με την Ελλάδα. Γι αυτό υπάρχουν πολλοί Ελλαδίτες που πάνε στην Κύπρο για δουλειά. Στην Κύπρο υπάρχουν διάφοροι λαοί. Οι Ελληνοκυπριοι ,οι Τουρκοκύπριοι και αλλες ομαδες οπως οι Αρμένιοι, οι Λατίνοι και οι Μαρωνίτες που αναφέρονται ως Ε/Κ καθώς επέλεξαν να εγγραφούν στην Ε/Κ κοινότητα. Οι Τουρκοκύπριοι ζούνε κυρίως στα Κατεχόμενα. Αυτά τα βασικά για την Κύπρο. Ελπίζω να βοήθησα!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Σεπ 21, 2017 11:32 am

Καλώς ήρθες συνονόματε στην παρέα μας!
Τελικά πληθαίνουμε εμείς οι νέοι στο φόρουμ...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Σεπ 21, 2017 1:23 pm

Αποστολος0 έγραψε:
Θεόδωρος22 έγραψε:Αποστολε καλωσηρθες.Από Κύπρο είσαι ε;Πολύ ωραίο μέρος έχω πάει οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ φιλόξενοι και ζεστοι.Πολύ ομορφος τόπος που όμως δεινοπάθησε πολύ!Εύχομαι Θεού θέλοντος κάποια μέρα να επανενωθεί το νησί και το χωριό σου στα κατεχόμενα να ελευθερωθεί.Λύσε μου όμως μια απορία:στο νησί σου αν έζησες κάποια στιγμή εκεί πως είναι η ζωή;

Εζησα μέχρι τα 15 στην Κύπρο. Μετά την αποφοίτησή μου από το πανεπιστήμιο θα ξαναγυρισω πιθανότατα στην Κύπρο για μονιμη εγκατασταση εκει.Οσο ήμουν Κύπρο εμενα στη Λεμεσό.Θα πάω Κύπρο Γιάνα ψηφίσω στις Κυπριακές προεδρικές εκλογές τον Γενάρη του 2018.Γενικά θα έλεγα ότι η ζωή στην Κύπρο είναι όμορφη και κυλά ειρηνικά. Οι κάτοικοι είναι ευδιαθετοι συνήθως. Το αρνητικό είναι ότι στην Κύπρο υπάρχει ισχυρό κλίμα εθνικισμού και καχυποψίας προς οτιδήποτε Τουρκικό σε σημείο υπερβολής.Οσον αφορά την Κυπριακή κοινωνία θα έλεγα ότι είναι αρκετά πιο συντηρητική από την Ελλαδική.Οικονομικά σήμερα είναι πολύ καλά αντίθετα με την Ελλάδα. Γι αυτό υπάρχουν πολλοί Ελλαδίτες που πάνε στην Κύπρο για δουλειά. Στην Κύπρο υπάρχουν διάφοροι λαοί. Οι Ελληνοκυπριοι ,οι Τουρκοκύπριοι και αλλες ομαδες οπως οι Αρμένιοι, οι Λατίνοι και οι Μαρωνίτες που αναφέρονται ως Ε/Κ καθώς επέλεξαν να εγγραφούν στην Ε/Κ κοινότητα. Οι Τουρκοκύπριοι ζούνε κυρίως στα Κατεχόμενα. Αυτά τα βασικά για την Κύπρο. Ελπίζω να βοήθησα!


Καλώς όρισες αγαπητέ φίλε Απόστολε στο φόρουμ μας. Λέγομαι Αναστάσιος και είμαι 15 χρονών.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες