Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Απρ 22, 2018 1:33 pm

Καλώς ήρθες σιτάρι στην παρέα μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Κυρ Απρ 22, 2018 2:00 pm

aposal έγραψε:Καλώς ήρθες σιτάρι στην παρέα μας!


Καλώς σας βρήκα!


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Απρ 23, 2018 11:02 am

Νίκος έγραψε::D :D :D

Δεν παίζει ρόλο το όνομα χρήστη, εκτός αν είναι από τη φύση του απορριπτέο (πχ. "ζερζεβούλης").


:lol:


Καλώς ορίσατε οι νέοι!


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Valerie » Δευτ Απρ 23, 2018 11:30 am

Welcome στα νέα μέλη.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Απρ 23, 2018 11:31 am

Καλώς ορίσατε στο...«φτωχικό» μας τα νέα μέλη!
Κοπιάστε! :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Απρ 23, 2018 1:06 pm

Ελένη το "σιτάρι" μου αρέσει. Είναι πρωτότυπο. Μου θυμίζει την παραβολή του σπορέως. Πρόσθεσα το όνομά σου στις πληροφορίες του προφίλ σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Απρ 23, 2018 1:10 pm

:lol: :lol: :lol:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Δευτ Απρ 23, 2018 1:14 pm

Ευχαριστώ, το σκέφτηκα άμεσα τι όνομα χρήστη να βάλω δε ξέρω γιατί
Οδηγήθηκα εδώ για πνευματικές συζητήσεις και να μάθω περισσότερα για την θρησκεία μας. Παρότι Χριστιανή και παρότι είχα κατά καιρούς Πνευματικούς, ένα γεγονός που συνεβει με έβαλε αλλους δρόμους, ψάχνω να βρω αντιδοτο για το λάθος που έκανα (εκτρωση) και λυπαμε πολύ για αυτό και σ ολους το λεω, είναι τραγικό, αν φαινεται εκεινη τη στιγμή ότι είναι και πρέπει να γινει αυτό το πράγμα, μετέπειτα είναι πολύ-πολύ πιο δύσκολα

Εύχομαι ο καλος Θεούλης να με συγχωρέσει και εύχομαι να φωτίσει ανθρώπους να μη το κάνουν


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Απρ 23, 2018 2:03 pm

Νομίζω ότι το λάθος σου σε έχει πάρει από κάτω. Η ψυχή σου προφανώς φέρει ακόμη το βάρος της επιλογής. Να ξέρεις πάντως ότι ο Θεός συγχωρεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αρκεί να υπάρχει μετάνοια κατά πρώτον και ειλικρινής εξομολόγηση στη συνέχεια.
Κανείς μας δεν είναι αλάνθαστος, όλοι κάνουμε (και θα συνεχίσουμε να κάνουμε) λάθη, γι' αυτό και η καλή επικοινωνία με τον πνευματικό μας είναι εκ των ων ουκ άνευ. Και όσο πιο καλή είναι η σχέση αυτή (πνευματικού - πιστού), τόσο πιο δύσκολο είναι για τον πονηρό να διεισδύσει μέσα μας. Γι' αυτό και μια από τις βασικές δραστηριότητές του είναι να άρει την σχέση εμπιστοσύνης που έχει αναπτυχθεί.
Μην απογοητεύεσαι.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Απρ 23, 2018 11:23 pm

Σιτάρι έγραψε:Ευχαριστώ, το σκέφτηκα άμεσα τι όνομα χρήστη να βάλω δε ξέρω γιατί
Οδηγήθηκα εδώ για πνευματικές συζητήσεις και να μάθω περισσότερα για την θρησκεία μας. Παρότι Χριστιανή και παρότι είχα κατά καιρούς Πνευματικούς, ένα γεγονός που συνεβει με έβαλε αλλους δρόμους, ψάχνω να βρω αντιδοτο για το λάθος που έκανα (εκτρωση) και λυπαμε πολύ για αυτό και σ ολους το λεω, είναι τραγικό, αν φαινεται εκεινη τη στιγμή ότι είναι και πρέπει να γινει αυτό το πράγμα, μετέπειτα είναι πολύ-πολύ πιο δύσκολα

Εύχομαι ο καλος Θεούλης να με συγχωρέσει και εύχομαι να φωτίσει ανθρώπους να μη το κάνουν

ολα συγχωρουνται απο τον καλο μας Θεο. Δεν ειναι υπεροχη η θρησκεια μας και η Αγαπη του?? Μην το σκεφτεσαι αλλο. εξομολογηση και συνεχιζεις την ζωη σου παρακατω


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 34 και 0 επισκέπτες