Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Ανδρεας

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Ανδρεας » Πέμ Νοέμ 22, 2018 6:07 pm

Αναστάσιος έγραψε:Δυστυχώς σε όλες τις σχολές υπάρχουν άτομα που αδιαφορούν.

Δυστυχώς



Άβαταρ μέλους
Κυριάκος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2021 1:19 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Κυριάκος » Σάβ Απρ 17, 2021 9:38 am

Καλημέρα σας , ονομάζομαι Κυριάκος, όπως θα έχετε ήδη καταλάβει, είμαι 44 ετών, στρατιωτικός. Χαίρομαι ιδιαίτερα που σας βρίσκω αν και θα προτιμούσα να βρεθώ δίπλα σας. Οι ιδιαίτερες καταστάσεις της πανδημίας και όχι μόνο, μας αναγκάζουν να επικοινωνούμε διαδικτυακά.
Είναι αυτονόητο ότι είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ ωραιο συμβάν πιστεως. Το γράφω εδώ ; Η εδώ μόνο γνωριζόμαστε;



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Απρ 17, 2021 9:48 pm

Καλώς ήρθες Κυριάκο στην παρέα μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Κυριάκος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2021 1:19 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Κυριάκος » Σάβ Απρ 17, 2021 11:10 pm

Καλώς σας βρήκα!!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Απρ 17, 2021 11:19 pm

Κυριάκος έγραψε:Καλημέρα σας , ονομάζομαι Κυριάκος, όπως θα έχετε ήδη καταλάβει, είμαι 44 ετών, στρατιωτικός. Χαίρομαι ιδιαίτερα που σας βρίσκω αν και θα προτιμούσα να βρεθώ δίπλα σας. Οι ιδιαίτερες καταστάσεις της πανδημίας και όχι μόνο, μας αναγκάζουν να επικοινωνούμε διαδικτυακά.
Είναι αυτονόητο ότι είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ ωραιο συμβάν πιστεως. Το γράφω εδώ ; Η εδώ μόνο γνωριζόμαστε;


Κυριάκο καλωσόρισες. Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας, ότι θέλεις, αρκεί να μην είναι τόσο προσωπικό, που κινδυνεύεις να εκτεθείς από τη δημοσίευσή του, επειδή ο χώρος είναι ορατός και στα μη μέλη. Για να γράψει κάποιος, πρέπει να είναι μέλος, αλλά για να διαβάσει τις δημοσιεύσεις δεν είναι απαραίτητο. Όσο για το που, αν είναι κάτι γενικό, μπορείς να το πεις και εδώ, αν πρόκειται για κάποιο θαύμα, υπάρχει σχετική κατηγορία που ονομάζεται "Θαύματα της πίστεως".

viewforum.php?f=29


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Απρ 19, 2021 10:28 am

Καλώς όρισες στο φόρουμ μας Κυριάκο!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Κυριάκος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2021 1:19 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Κυριάκος » Δευτ Απρ 19, 2021 7:13 pm

Αναστασιε σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Την 25η Μαρτίου, ημέρα εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου αλλά και της έναρξης της Ελληνικής επανάστασης είχαμε Θεία λειτουργία και δοξολογία. Ένα ψιλό χιονόνερο έπεφτε στη Πάρνηθα κατα την επιστροφή μας και καθώς κατεβαίναμε με το αυτοκίνητο έπεσε στην αντίληψη μου ένα μικρό εκκλησάκι έξω από το οποίο ήταν μια κυρία με ένα μικρό κορίτσι. Σταμάτησα, πλησίασα με τον γιό μου και αφού είπαμε τις ευχές με τη κυρία μου είπε ότι ήμασταν στο ναό του Αγίου Γεωργίου αλλά ήταν κλειστά.
Λίγο πιο πέρα είναι και ο Ναός του Αγίου Νικολάου μου λέει αλλά είναι γκρεμισμένος εδώ και χρόνια.
Πλησίασα και αντίκρυσα ερείπια στη κυριολεξία.
Μέσα στα χαλάσματα ένας τοίχος ήταν όρθιος και είχε σωθεί μια αγιογραφία του Αγίου Νικολάου.
Κοιτάζω καλύτερα και τι να δω; . Ένα καντήλι αναμενο μπροστά στον Άγιο. Κάποιος είχε την ευαισθησία να πάει μέσα στα ερείπια, χωρίς να τον δει κανείς, να ανάψει του Αγίου το καντήλι μια τέτοια ευλογημένη μέρα .Συγκινήθηκα πολύ που σε τέτοιες εποχές περίεργες που ζούμε, που βασιλεύει το εγώ, εντός και εκτός Εκκλησίας, υπάρχουν ψυχές με τέτοια ανιδιοτέλεια.
Ήθελα να το μοιραστώ..



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Απρ 19, 2021 11:14 pm

Καλά έκανες!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 20, 2021 12:36 am

Κυριάκος έγραψε:Ήθελα να το μοιραστώ..


:!: :!: :!:


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Απρ 20, 2021 9:39 am

Πάρα πολύ όμορφο Κυριάκο!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες

cron