Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Σάβ Ιαν 07, 2017 8:45 pm

Οι χριστιανοί οι γνήσιοι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνουν σχέσεις με άθεους/αγνωστικιστές και γενικότερα να κάνουν σχέσεις....



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 09, 2017 2:13 pm

Το πρόβλημα Γιώργο με τις απαγορεύσεις, χωρίς τεκμηρίωση, είναι ότι οδηγούν τους νέους σε αντίδραση. Αν διάβαζες τις συζητήσεις μας, ( viewtopic.php?f=25&t=3848 ) θα έβλεπες, ότι πολλοί αδελφοί επιχειρηματολόγησαν, για τους λόγους που κάνουν πολύ δύσκολη τη συζυγική σχέση μεταξύ Χριστιανών και αθέων. Επομένως, όταν υπάρχει επιλογή, δηλαδή πριν από την έναρξη μιας σοβαρής σχέσης, το σωστό είναι αυτή η περίπτωση να αποφεύγεται.

Όταν δεν υπάρχει επιλογή, δηλαδή ο ένας από τους δυο συζύγους επιστρέψει στην Εκκλησία (μετά το Γάμο) και ο άλλος όχι, τότε ισχύει αυτό που λέει ο Απόστολος Παύλος στην Α' Προς Κορινθίους Επιστολή.

Επίσης, έχουμε συζητήσει εκτενώς το θέμα των προγαμιαίων σχέσεων ( viewtopic.php?f=27&t=784 ). Το να μην κάνουν σχέσεις, Γιώργο, δεν μπορεί να γίνει, γιατί τότε θα πρέπει να μείνουν όλοι ανύπαντροι κι αυτό δεν το ζήτησε ούτε ο Χριστός. Οι σχέσεις όμως αυτές μέχρι το Γάμο, θα πρέπει να πορευτούν, όπως μας ζήτησε ο Χριστός, για να έχουν πλούσια την ευλογία της Θείας Χάριτος, καθ΄όλη τη διάρκεια του Γάμου τους.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Ιαν 12, 2017 8:19 pm

Παιδιά προέκυψε ένα νέο πρόβλημα....Μετά από παρότρυνση και των μελών του forum αυτού εψαξα για πνευματικό για τα θέματα στην σχέση μου με την δεύτερη ξαδέρφη μου με την οποία πια έχουμε σαν νέοι και ερωτικές σχέσεις σεξουαλικές εννοώ και άλλα ζητήματα της καθημερινότητας μου.Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν έψαξαν καλά και ο πνευματικός που βρήκα πήγα μία φορά σε αυτόν για εξομολόγηση και δεν μπόρεσα να εξονολογηθω σωστά πήγα το απόγευμα και μου είπε ναμε εξομολογήσει στο πόδι εγώ είπα εντάξει αλλά αυτός μου έλεγε πράγματα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με την χριστιανικη διδασκαλία όπως το ότι με ρωτούσε σε τι στάσεις το κάνω με την κοπέλα μου/δεύτερη ξαδέρφη μου και έγινε προστυχις σε κάποια σημεία ενώ μου είπε μόλις τελειώσαμε(δε μου διάβασε συγχωρητική ευχή) ότι καλό θα ήταν να αφήνω τίποτα λεφτά....Το έψαξα και ακούγεται ότι ο συγκεκριμένος πνευματικός νιώθει σαν να κάνει αγγαρεία και όχι λειτούργημα και ότι ζητούσε να κανονιζουν ραντεβού οι πιστοί πριν τον επισκεφτούν και ότι είναι άθεος που έγινε παπάς μόνο για τα λεφτά.Τι κάνω;



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Ιαν 13, 2017 8:05 am

Ρώτα για κάποιον άλλον.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 13, 2017 3:23 pm

Θεόδωρε, αν ήσουν άρρωστος και έψαχνες γιατρό να σε κάνει καλά, θα εμπιστευόσουν όποιον έβρισκες μπροστά σου ή θα ρωτούσες ποιος είναι ο πιο καλός για να πας; Η ψυχή είναι πολυτιμότερη από το σώμα, γι αυτό ψάξε, ρώτα του γνωστούς και τους φίλους και βρες ένα καλό Πνευματικό, που ν΄αγωνίζεται πρώτα απ' όλα ο ίδιος πνευματικά. Πες εδώ στους αδελφούς του φόρουμ σε ποια περιοχή μένεις, μήπως κάποιος μπορεί να σου συστήσει ένα Πνευματικό στην περιοχή σου.

Μακριά από παλαιοημερολογίτες και άλλους ρασοφόρους εκτός Εκκλησίας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Παρ Ιαν 13, 2017 5:49 pm

Οντως υπάρχουν και παλαιοημερολογίτες που επειδή μοιάζουν με εμάς τους Ορθόδοξους οι ιερείς και οι εκκλησίες μας πάνε κάποιοι Ορθόδοξοι και υφίστανται προσυλητισμό... Ο συγκεκριμένος πνευματικός που βρήκα φημολογείται ότι είναι άθεος που έγινε παπάς για να βγάλει λεφτά..Μόλις πήγα σε αυτόν μετά θυμήθηκαν να ρωτησω δυστυχώς και έμαθα πράγματα ντροπής: ζητούσε ραντεβού για να δεχτεί τους πιστούς για όλα ήθελε να πληρώνεται, πρόσφατα σε ένα γάμο άκουσα ότι του έδωσε ο κουμπάρος 100 ευρώ και ζητούσε πιο πολλά εξαιτίας των μεγάλων απαιτήσεων του να ζητάει πολλά παρα πολλά ζευγάρια της περιοχής προτίμησαν τον πολιτικό γάμο...Πολλά άλλα αισχρά πράγματι με αυτόν δεν υπάρχει περίπτωση να έρθουν καινούργια άτομα κοντά στην εκκλησία...Θα ψαξω πιο καλά....Λογικά θα βρεθεί ένας σωστός....



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Ιαν 14, 2017 6:22 pm

Αυτός που αναζητά, βρίσκει.
Αν ο ιερέας που αναφέρεσαι είναι ιερέας που ανήκει στην Εκκλησία της Ελλάδος εύχομαι σύντομα ο Θεός να τον φωτίσει ώστε να αντιληφθεί τα ατοπήματα αυτά και να αλλάξει γραμμή πλεύσης.
Όσο για το αν είναι άθεος και έγινε ιερέας για τα λεφτά, μάλλον μοιάζει με κουτσομπολιό από τρίτους. Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου και μου ζητούσε χρήματα για την εξομολόγηση θα τον ήλεγχα άμεσα. Κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο να συμβαίνει.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 14, 2017 8:05 pm

Δεν θέλω Αναστασιε να επιπληττω ιερείς γιατί σέβομαι την θέση τους ακόμα κι αν δεν την αξίζουν... Ενας λόγος που αρκετοί νέοι σαν εμένα (όσοι από εμάς είμαστε κοντά της) δυσκολεύονται να πλησιάσουν την εξομολόγηση είναι το γεγονός ότι σπανίζουν οι καλοί πνευματικοί... Οσο για το άθεος δεν αποκλειω τίποτα έχω ακούσει από φοιτητές/τριες της θεολογικής να λενε ότι δεν πιστεύουν στο Θεό και ότι βρέθηκαν εκεί γιατί εκεί πέρασαν.Δε θα απέκλειαν τίποτα...



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Ιαν 23, 2017 10:44 am

Θεόδωρέ μου, με ειλικρινή αγάπη και ενδιαφέρον σου ζητώ να κάνεις πράξη αυτό που λέω στην προηγούμενη δημοσίευσή μου: αυτός που αναζητά βρίσκει.
Μη σταματάς την αναζήτηση. Υπάρχουν πολλοί και καλοί ιερείς και άξιοι εξομολόγοι. Ο κόσμος αρέσκεται να κατακρίνει τους ιερείς, τις περισσότερες φορές χωρίς κανένα λόγο και αιτία. Μην πέφτεις στην παγίδα αυτή.
Υπάρχουν πολλοί και άξιοι εξομολόγοι. Αναζήτησε έναν από αυτούς.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Ιαν 23, 2017 12:49 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Δεν θέλω Αναστασιε να επιπληττω ιερείς γιατί σέβομαι την θέση τους ακόμα κι αν δεν την αξίζουν... Ενας λόγος που αρκετοί νέοι σαν εμένα (όσοι από εμάς είμαστε κοντά της) δυσκολεύονται να πλησιάσουν την εξομολόγηση είναι το γεγονός ότι σπανίζουν οι καλοί πνευματικοί... Οσο για το άθεος δεν αποκλειω τίποτα έχω ακούσει από φοιτητές/τριες της θεολογικής να λενε ότι δεν πιστεύουν στο Θεό και ότι βρέθηκαν εκεί γιατί εκεί πέρασαν.Δε θα απέκλειαν τίποτα...

Τι σημαίνει καλός πνευματικός για σένα; Όντας άπειρος σε πνευματικά θέματα πώς είναι δυνατόν να αξιολογήσεις σωστά έναν πνευματικό;
Δεν χρειάζεται ο πνευματικός να είναι διάνοια, ούτε φωτισμένος για να σε βοηθήσει. Μην ξεχνάς ότι ο Θεός από εμάς θέλει την καλή διάθεση και αυτήν πρέπει να δει όταν προσεγγίζεις τον - όποιο - πνευματικό σου. Άσχετα αν είναι καλός ή κακός, πράγμα που δεν το ξέρεις, ο Θεός θα τον φωτίσει να σε βοηθήσει. Αρκεί να τον προσεγγίσεις με σωστή διάθεση, υπακοής δηλαδή και με επίγνωση του ότι είσαι αμαρτωλός και 100% υπεύθυνος για ό,τι σου συμβαίνει. Αν τον προσεγγίσεις με σκεπτικιστική και επικριτική διάθεση θα αποτύχεις.
Η ιεροκατηγορία είναι μεγάλο αμάρτημα. Να το έχεις αυτό υπ' όψη σου.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες