Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Σεπ 27, 2017 6:15 pm

Με χαρά παρατηρώ ότι όλο και πληθαίνουν τα μέλη του φόρουμ μας! Δόξα τω Θεώ!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Σεπ 27, 2017 6:47 pm

Καλώς τον Γιώργο!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Τετ Σεπ 27, 2017 7:50 pm

Anastasios68 έγραψε:Καλώς τον Γιώργο!

Καλώς σας βρήκα. Να σημειωσω εδώ ότι δεν είμαι εξ ολοκλήρου Ελληνας καθώς η μητέρα μου είναι Τσεχα μάλιστα στην Πράγα έχουμε το πατρικό μου και έχω και συγγενείς εκεί και πάω κάθε Πάσχα εκεί.Ο πατέρας μου είναι Ελληνας Θρακιώτης εγώ όπως είπα γεννήθηκα Ελλάδα.Ομως και η Τσεχία είναι πολύ όμορφη χώρα και δε το λέω επειδή είμαι Τσέχος κατά το ήμισυ αλλά γιατί είναι η αλήθεια. Πάντως και η Γαλλία που ζω τώρα είναι ωραίο μέρος.



Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Τετ Σεπ 27, 2017 7:55 pm

Αναστάσιος έγραψε:Με χαρά παρατηρώ ότι όλο και πληθαίνουν τα μέλη του φόρουμ μας! Δόξα τω Θεώ!!!

Ευχαριστώ για την υποδοχή!



Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Τετ Σεπ 27, 2017 8:45 pm

Καλωσηρθες Γιώργο! Είσαι μίσος Τσέχος λες αλλά αυτοί σαν λαός είναι άθεοι.



Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Τετ Σεπ 27, 2017 9:34 pm

Αποστολος0 έγραψε:Καλωσηρθες Γιώργο! Είσαι μίσος Τσέχος λες αλλά αυτοί σαν λαός είναι άθεοι.

Στην πλειοψηφία τους ναι ειναι αθεοι οπως και οι Γαλλοι αλλά δεν είναι όλοι τους άθεοι. Δεν σημαίνει απαραίτητα Τσεχος=άθεος ή Γάλλος=άθεος.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Σεπ 28, 2017 1:09 am

Πωπω νέος κόσμος. Καλώς ήρθατε


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Πέμ Σεπ 28, 2017 1:34 am

Kαλοσωρίζω και εγώ με τη σειρά μου τα νέα μέλη του φόρουμ!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Σεπ 28, 2017 8:21 am

Καλώς τον Γιώργο!
Ρε παιδιά αυτή είναι η τάση τις τελευταίες δεκαετίες: Μακριά από εκκλησίες και τους ιερείς και οι μόνες μας έγνοιες να είναι πώς θα αποκτήσουμε λεφτά και πώς θα φαινόμαστε sexy. Θεωρούμε ότι αυτά τα δύο είναι αρκετά για να περνάμε ωραία. Μέχρι που θα έρθει κάποιο στραπάτσο και θα αρχίσουμε να νιώθουμε ότι κάτι δεν πάει καλά στην πορεία που έχουμε χαράξει.
Και την Ελλάδα αυτή η τάση επικρατεί. Ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί που παραμένουν πιστοί και κάνουν αγώνα και για μας τους υπολοίπους.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Πέμ Σεπ 28, 2017 9:03 am

aposal έγραψε:Καλώς τον Γιώργο!
Ρε παιδιά αυτή είναι η τάση τις τελευταίες δεκαετίες: Μακριά από εκκλησίες και τους ιερείς και οι μόνες μας έγνοιες να είναι πώς θα αποκτήσουμε λεφτά και πώς θα φαινόμαστε sexy. Θεωρούμε ότι αυτά τα δύο είναι αρκετά για να περνάμε ωραία. Μέχρι που θα έρθει κάποιο στραπάτσο και θα αρχίσουμε να νιώθουμε ότι κάτι δεν πάει καλά στην πορεία που έχουμε χαράξει.
Και την Ελλάδα αυτή η τάση επικρατεί. Ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί που παραμένουν πιστοί και κάνουν αγώνα και για μας τους υπολοίπους.

Σε καμία περίπτωση η Ελλάδα δε μπορεί να χαρακτηριστεί άθεο έθνος όπως είναι η Τσεχία(όπου το 76% του πλυθησμού επίσημα δεν είναι μέλος σε καμία θρησκεία), οι Σκανδιναβικές χώρες, οι Κάτω χώρες και η Γαλλία(στη Γαλλία ισχύει απόλυτος χωρισμός κράτους θρησκείας σε σημείο να απαγορεύεται ακόμα και η θρησκειολογία στα δημόσια σχολεία, να απαγορεύεται η χρήση θρησκευτικών συμβόλων σε δημόσιους χώρους κτλ).Η Ελλάδα σε πανευρωπαϊκές έρευνες έχει πάνω από 80% Ορθόδοξους, έχει 60% να δηλώνει ότι η θρησκεία είναι σημαντική και με το 85% να πιστεύει στο Θεό(αυτα τα ποσοστα ειναι από τα υψηλότερα και με τεράστια μάλιστα διαφορά στην ΕΕ).Οπότε έχοντας εμπειρία από την χώρα μου τη Γαλλία και από την μία εκ των δύο πατρίδων μου την Τσεχία σαν μίσος Τσεχος διαβεβαιωνω ότι η Ελλάδα σε σύγκριση με τις δύο αυτές χώρες που ξέρω καλά (Γαλλία, Τσεχία) αλλά και με τις περισσότερες χώρες της ΕΕ όπως φαίνεται σε πανευρωπαϊκές έρευνες είναι με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάφορα από τα πιο θρησκα κράτη στην ΕΕ.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 46 και 0 επισκέπτες