Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Φεβ 04, 2017 4:56 pm

Θα ήθελα να ρωτησω τη γνώμη σας:ζούμε στην εποχή του αντιχρίστου; Στη Βρετανία και την Γαλλία και την δυτικη Ευρωπη οι άθεοι και οι αδιάφοροι έχουν σπάσει ρεκόρ ενώ φοβάμαι πως το ίδιο κοσμικό πρότυπο απομάκρυνσης από την εκκλησία έρχεται σιγά σιγά κι εδώ.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Φεβ 06, 2017 8:05 am

Μην παιδεύεις το μυαλό σου με τέτοια ερωτήματα. Εσύ όπως και ο κάθε ένας από εμάς οφείλουμε να δίνουμε τον καλόν αγώνα, πάντοτε σύμφωνα με τις οδηγίες του πνευματικού μας. Τα υπόλοιπα τα αφήνουμε στον Θεό.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Φεβ 06, 2017 9:23 am

Έχει δίκιο ο Απόστολος Θεόδωρε. Κάτι τέτοια ερωτήματα είναι παγίδες που μπορεί να μας οδηγήσουν σε αγχώδη ψυχολογική κατάσταση. Όπως πολύ σωστά είπε ο Απόστολος, ας προσπαθούμε εμείς να δίνουμε τον καλό αγώνα και ο Κύριος μας θα φροντίσει γι' αυτά.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Φεβ 26, 2017 6:45 pm

Αφορά το θέμα "Σχέση χριστιανής με άθεο". Ο θεματοθετης xrist34 είναι ο silver80 ένας άθεος σε αθεϊστικό forum: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f= ... tart=40.Οι ομοιότητες είναι εντυπωσιακές αμα δείτε.... Τα σχόλια δικά σας....



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Φεβ 28, 2017 7:56 am

Το σχόλιό μου είναι μακριά από τέτοια φόρα. Δεν μπορώ να κατανοήσω τι κερδίζεις διαβάζοντάς τα, πολύ περισσότερο μάλιστα να θες να τα σχολιάσουμε!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

kostaszs
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 5:30 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό kostaszs » Τετ Μαρ 22, 2017 1:53 pm

Καλημερα και απο εμενα. Ειμαι ο Κων/νος 40 ετων απο Αθήνα. Ειμαι αγαμος και εργαζομαι ως ιδιωτικος υπαλληλος και ως δασκαλος πολεμικων τεχνων. Εχω πάθος με τις μηχανές και μου αρεσει πολυ να διαβαζω οτιδηποτε εχει σχεση με την ομορφη θρησκεια μας την οποια βαζω πανω απο ολα. Απο μικρος πιστευω πολύ αν και μεχρι πριν 5 χρόνια μπορω να πω οτι ζουσα πολυ αμαρτωλα και με εντονη κοινωνικη ζωη. Τωρα πια εχω γινει πιο μοναχικος και εχω κρατησει ελαχιστους ανθρωπους στη ζωη μου και ειμαι πολυ καλύτερα. Πριν ζουσα μονο για διασκεδαση και καλοπεραση ενω τωρα καθε μερα προσπαθω να ερχομαι πιο κοντα στον Χριστό και αυτο με γεμίζει, μονο εκεινος ειναι διπλα μας και μας ακουει και ας γκρινιαζουμε καμια φορα. Τωρα ειμαι σε αναζητηση πνευματικου γιατι εχω και εγω την αναγκη να εχω καποιον να με κατευθυνει σωστα και να με συμβουλευει.συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο. Καλο υπολοιπο Σαρακοστης ευχομαι σε ολους και ο Χριστος και η Παναγια μας να εχουν ολο τον κασμο καλα



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Μαρ 22, 2017 2:03 pm

Καλώς ήρθες Κώστα στην παρέα μας! Εύχομαι γρήγορα να βρεις τον πνευματικό που ψάχνεις, αλλά κύρια να αναζητήσεις κάποιον στον οποίο να έχεις εύκολη πρόσβαση. Στην ενορία σου, ει δυνατόν.
Με πολεμικές τέχνες έχω ασχοληθεί κι εγώ κάποτε...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Μαρ 23, 2017 10:12 pm

aposal έγραψε:Καλώς ήρθες Κώστα στην παρέα μας! Εύχομαι γρήγορα να βρεις τον πνευματικό που ψάχνεις, αλλά κύρια να αναζητήσεις κάποιον στον οποίο να έχεις εύκολη πρόσβαση. Στην ενορία σου, ει δυνατόν.
Με πολεμικές τέχνες έχω ασχοληθεί κι εγώ κάποτε...

Ωχ ξέρεις να βαρας δηλαδή Απόστολε. Χαχαχαχα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Μαρ 27, 2017 8:03 am

nickzark έγραψε:
aposal έγραψε:Καλώς ήρθες Κώστα στην παρέα μας! Εύχομαι γρήγορα να βρεις τον πνευματικό που ψάχνεις, αλλά κύρια να αναζητήσεις κάποιον στον οποίο να έχεις εύκολη πρόσβαση. Στην ενορία σου, ει δυνατόν.
Με πολεμικές τέχνες έχω ασχοληθεί κι εγώ κάποτε...

Ωχ ξέρεις να βαρας δηλαδή Απόστολε. Χαχαχαχα

Πριν από 25 έτη κάτι ψιλοήξερα. Τώρα έχω γίνει υπέρμετρα αργός.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Μαρ 27, 2017 9:59 am

Θεόδωρος22 έγραψε:Παρεμπιπτόντως η δεύτερη ξαδέρφη μου με την οποία έχω τώρα σχέση είναι κι αυτή Αθεη αλλά πολύ πιο ήπια από την πρώην κοπέλα μου!


Γεια σου αγαπητέ αδελφε μου! Δεν επιτρέπεται κάποιος να εχει σχέση με την δεύτερη ξαδέλφη του. Ούτε επιτρέπεται ο Γάμος μεταξύ δεύτερα ξαδέλφια.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες

cron